Putin preparuje kolejne wielkie kłamstwo i chce zagrabić ukraińską ziemię. 209. dzień wojny w Ukrainie

W dniach 23-27 września okupanci planują przeprowadzić pseudoreferendum w sprawie aneksji przez Rosję zajętych terytoriów obwodów donieckiego, ługańskiego, chersońskiego i zaporoskiego. Rada Najwyższa Ukrainy pozwoliła na demobilizację rodziców trójki dzieci. Najważniejsze informacje w 209. dniu wojny zebrała Olena Kowalska ze Lwowa.

Pseudoreferenda na okupowanych terytoriach

Jak donoszą rosyjskie media propagandowe, bojownicy tzw. ŁRL i DRL zaapelowali do swoich przywódców Leonida Pasicznika i Denisa Puszilina z inicjatywą natychmiastowego przeprowadzenia "referendum" w sprawie uznania ich za część Federacji Rosyjskiej. Po nich naczelnik Wołodymyr Saldo ogłosił pseudoreferendum w okupowanym obwodzie chersońskim. Jewhen Bałytskyi, okupacyjny "przywódca" obwodu zaporoskiego, potwierdził przeprowadzenie pseudoreferendum od 23 do 27 września. Tym samym Rosja chce spreparować kolejne wielkie kłamstwo i zagrabić ukraińską ziemię.

Rosja przeniosła okręty podwodne

Brytyjski wywiad uważa, że Federacja Rosyjska przemieściła okręty podwodne z Sewastopola. - Dowództwo Floty Czarnomorskiej w Rosji prawie na pewno przeniosło swoje okręty podwodne klasy "Kilo" z macierzystego portu Sewastopola do Noworosyjska w Krasnodarskim kraju w południowej Rosji - czytamy w raporcie. Rosja ma siedem takich okrętów podwodnych na Morzu Czarnym.

Rosjanie trzymają w niewoli dwie ciężarne kobiety z "Azowstalu"

Zgodnie z umowami miały być one wymienione zaraz po rannych obrońcach, ale Rosjanie ponownie nie dotrzymali obietnic. Łącznie w niewoli przebywa do 50 kobiet, które w maju opuściły teren kombinatu metalurgicznego "Azowstal". Powiedziała o tym szefowa służby patronackiej "Azowa" Olena Tołkaczowa w rozmowie z "Ukraińską Prawdą".

 

Ponad 2000 ukraińskich dzieci zostało nielegalnie wywiezionych do Federacji Rosyjskiej

Wicepremier Iryna Wereszczuk poinformowała, że okupanci nielegalnie wywieźli do Federacji Rosyjskiej 2161 dzieci pozbawionych opieki rodzicielskiej. 55 udało się wrócić do Ukrainy. - Mamy dane, że Rosja przygotowuje niektóre z nich dla pewnych rodzin opiekuńczych, jak to nazywają, pewnych form adopcji, ja chcę jeszcze raz stwierdzić: jest to absolutnie nie do przyjęcia - powiedział Wereszczuk.

Дивись відео Rozmowa Łukasza Kijka z Antonem Heraszczenką - doradcą MSW Ukrainy

Rosja przegrywa, dlatego jej żołnierze gwałcą kobiety

Świadczy o tym nowa rozmowa telefoniczna rosyjskich najeźdźców, upubliczniona przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy. W obwodzie donieckim znajduje się oddział rosyjskiego żołnierza, bez broni i z ogromnymi stratami. Żołnierz mówi: "Wszyscy nas tutaj nienawidzą. Nasi żołnierze gwałcą te kobiety...".

 

Siły Zbrojne Ukrainy zatopiły barkę ze sprzętem i Rosjanami

Próby zorganizowania przez Rosjan alternatywnej przeprawy przez Dniepr w rejonie Nowej Kachowki i Kozackiego nie powiodły się. - Barka załadowana bronią, sprzętem i personelem, znajdując się pod ostrzałem, uzupełniła flotę okrętów podwodnych okupantów - poinformowali w Dowództwie Operacyjnym "Południe".

209. dzień wojny. Straty Rosjan na froncie

Łączne straty bojowe rosyjskiej armii od 24.02 do 20.09 wyniosły w przybliżeniu:

 • personel - około 54810 (+160) osób;
 • czołgi - 2216 (+4) szt.;
 • opancerzone wozy bojowe - 4724 (+4) szt.;
 • systemy artyleryjskie - 1323 (+10) jednostek;
 • Wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe - 318 (+6) jednostek;
 • środki obrony powietrznej - 168 (+0) jednostek;
 • samoloty - 252 (+1) jednostki;
 • śmigłowce - 217 (+0) jednostek;
 • drony poziomu operacyjno-taktycznego - 925 (+5) jednostek;
 • pociski manewrujące - 239 (+1) jednostek;
 • statki/łodzie - 15 (+0) jednostek;
 • sprzęt samochodowy i autocysterny - 3587 (+6) szt.;
 • wyposażenie specjalne - 125 (+0) jednostek.
ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ