"Niektóre z ciał ekshumowanych w Iziumie są tak zmasakrowane, że nie da się ustalić ich płci". 212. dzień wojny

Dziś rosyjscy najeźdźcy na okupowanych terytoriach Ukrainy rozpoczęli "referenda". W obwodzie donieckim ukraińskie wojsko wyzwoliło wioskę Jackiwka i przywróciło pozycje w pobliżu Bachmuta. Tymczasem prezydent Ukrainy ogłosił dzienne straty Sił Zbrojnych Ukrainy w wojnie z Rosją. Najważniejsze wiadomości 212. dnia wojny.

Zełenski ogłosił dzienne straty SZU w wojnie z Rosją

Prezydent Ukrainy zaznaczył, że codziennie w wojnie z Rosją Ukraina traci około 50 żołnierzy. "Ale to nie są dokładne liczby, bo nie wiemy, ilu żołnierzy i cywilów pozostaje na tym terytorium. Ogólnie w wojnie zginęło pięć razy mniej ukraińskich żołnierzy niż rosyjskich" - powiedział Zełenski.

*Обмін українських захисників: влада розповіла про деталі операції і стан бійців

Rosjanie ostrzelali obwód dniepropietrowski: są zabici i ranni

W nocy 23 września rosyjskie siły okupacyjne ostrzelały obwód dniepropietrowski. Jak poinformował szef obwodowej administracji wojskowej Wałentyn Rezniczenko, rano okupanci zaatakowali Nikopol i Marhaniec "gradami" i ciężką artylerią. Na pokojowe miasta skierowali prawie 30 pocisków. W Marhańcu zginęły dwie osoby, dziewięć zostało rannych. Troje z nich uratowali spod gruzów ratownicy.

Na okupowanych terytoriach rozpoczęły się pseudoreferenda

23 września, w tymczasowo zajętych obwodach Doniecka, Ługańska, Chersonia i Zaporoża rozpoczęły się pseudoreferenda w sprawie przyłączenia się do Rosji. Zwraca się uwagę, że "głosowanie" potrwa 5 dni — do 27 września.

Główny departament wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy donosi, że w okupowanym Mariupolu Rosjanie utworzyli tzw. komisje, w skład których wchodzą miejscowi kolaboranci, przedstawiciele okupacyjnej administracji i sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Chodzą po domach osób, które wpisały się na listę chętnych na "pomoc humanitarną".

Policja kończy ekshumację ciał w pobliżu Iziumu

Serhij Pantelejew, pierwszy zastępca szefa Głównego Wydziału Śledczego Policji Narodowej Ukrainy, powiedział, że funkcjonariusze kończą ekshumację ciał z masowych grobów pod Iziumem w obwodzie charkowskim. Do tej pory odnaleziono 427 zabitych i torturowanych Ukraińców. Wśród ekshumowanych znalazły się 202 kobiety, 189 mężczyzn i pięcioro dzieci. 11 ciał jest tak zmasakrowanych, że nie można określić ich płci. W masowym grobie znaleziono również ciała 21 ukraińskich żołnierzy.

*Чи буде мобілізація в білорусі? Відповідь Лукашенка

Odessa została zaatakowana przez irańskie drony kamikaze

Po południu Odessa została zaatakowana z morza przez irańskie drony Shahed-136. Jak informuje urząd miasta, jeden z nich został zestrzelony przez siły obrony przeciwlotniczej nad morzem, dwa kolejne drony zniszczyły budynek administracji na terenie portu. Zginął jeden cywil.

Obwód Doniecki: wojsko ukraińskie wyzwoliło kolejną wioskę

Siły Zbrojne przejęły kontrolę nad wsią Jackiwka w obwodzie donieckim. Znajduje się ona na granicy z obwodem charkowskim, od reszty regionu oddziela ją rzeka Oskił. Według zastępcy szefa Głównego Wydziału Operacyjnego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy Ołeksija Gromowa SZU dało się przywrócić utracone pozycje na południe od Bachmuta. Ogólnie sytuacja w tym kierunku jest trudna, ale kontrolowana. Wojska rosyjskie kontynuują ostrzał i próbują odeprzeć SZU.

Дивись відео Чашка доброї кави на початку дня на фронті

212. dzień wojny. Straty Rosjan na froncie

Łączne straty bojowe rosyjskiej armii od 24.02 do 23.09 wyniosły w przybliżeniu:

 • personel — około 56 060 (+600) osób;
 • czołgi — 2254 (+18) szt.;
 • opancerzone wozy bojowe — 4796 (+20) szt.;
 • systemy artyleryjskie — 1355 (+14) jednostek;
 • Wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe — 326 (+8) jednostek;
 • środki obrony powietrznej — 170 (+1) jednostek;
 • samoloty — 254 (+1) jednostki;
 • śmigłowce — 219 (+1) jednostek;
 • drony poziomu operacyjno-taktycznego — 950 (+9) jednostek;
 • pociski manewrujące — 240 jednostek;
 • statki/łodzie — 15 jednostek;
 • sprzęt samochodowy i autocysterny — 3659 (+29) szt.;
 • wyposażenie specjalne — 126 (+1) jednostek.

***

Ukrayina.pl to ukraińskojęzyczny portal stworzony z myślą o Ukrainkach i Ukraińcach, którzy uciekli przed wojną do Europy. Redakcję tworzą dziennikarze, którzy na co dzień mieszkają i pracują we Lwowie i Kijowie. Pisane przez nich teksty często powstają w schronach przeciwlotniczych. Wejdź na Ukrayina.pl.

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ