Bestialsko "polowali" na uciekających ludzi w autach. Ukraińcy namierzyli zbrodniarzy. "178 kul"

Zbrodniarzom wojennym z Federacji Rosyjskiej, którzy ostrzelali samochód ewakuacyjny w Hostomelu postawiono zarzuty. 25 lutego Rosjanie ostrzelali 12 samochodów, zginęło 11 osób, 15 zostało rannych. Na terenach czasowo okupowanych ogłoszono wyniki "pseudoreferendum". Władze ukraińskie twierdzą, że w Zaporożu wzięło w nim udział tylko 0,5 procent mieszkańców. Rosjanie uciekają przed mobilizacją: 50 tys. osób przekroczyło granicę z Finlandią. Najważniejsze informacje w 217. dniu wojny zebrała Olena Kowalska ze Lwowa.

Zbrodnie wojenne okupantów. 178 kul w jeden samochód

Ukraińskie służby ustaliły tożsamość rosyjskich zbrodniarzy, którzy ostrzelali w lutym auta uciekających mieszkańców Hostomla w obwodzie kijowskim. Wojskowi urządzili "polowanie" na ludzi, zajęli pozycje koło drogi i przez sześć godzin ostrzeliwali samochody osobowe. 25 lutego rosyjscy okupanci ze wszystkich rodzajów broni ostrzelali w Hostomelu 12 samochodów. Najmniejsza liczba trafień w pojazdy wyniosła 38 kul, najwyższa 178. Według danych ukraińskiej policji napastnicy zabili 11 osób, a 15 ranili. Nagranie zbrodni zostało zarejestrowane przez kamery. Zbrodni tych dopuścili się członkowie pododdziałów rosyjskiej Gwardii Narodowej (Rosgwardii) z Kemerowa i Nowokuzniecka i oddziału specjalnego policji OMON w Kraju Krasnojarskim. 

Wyniki "referendum": Zaporożcy nie przyszli

Tylko 0,5 proc. mieszkańców okupowanej części obwodu zaporoskiego wzięło udział w pseudoreferendum okupantów - poinformował na Telegramie burmistrz tymczasowo okupowanego Melitopola Iwan Fedorow. - Dziękuję mieszkańcom Melitopola za ich niezłomną postawę przeciwko wrogowi. Żadne cywilizowane państwo nie uznaje ani takiego postępowania, ani wyników fałszywego "głosowania" - powiedział Fedorow.

Kolejny zdrajca obiecał Rosji swoje samoloty

Państwowe Biuro Śledcze poinformowało o podejrzeniu współpracy z okupantem dyrektora jednej z ukraińskich linii lotniczych. Biznesmen uciekł na okupowany Krym i planował tam założyć biznes lotniczy. W szczególności obiecał rosyjskiemu gubernatorowi samolot pasażerski An-140-100, który znajduje się na terytorium kontrolowanym przez Ukrainę. Obiecał również przekazać 3 kolejne samoloty, które znajdują się na terytorium Federacji Rosyjskiej.

Mobilizacja w Federacji Rosyjskiej. 50 tys. Rosjan wjechało do Finlandii

Z powodu ogłoszonej przez Putina "częściowej mobilizacji" tylko w ostatnim tygodniu granicę z Finlandią przekroczyło 50 659 Rosjan - poinformowała stacja CNN, powołując się na dane służby granicznej Ukrainy. Prawie 66 tys. obywateli Rosji wjechało do Unii Europejskiej między 19 a 25 września.

USA uzgodniły nową pomoc finansową dla Ukrainy

Senat USA uchwalił ustawę o tymczasowym finansowaniu, która zapewnia Ukrainie ponad 12 miliardów dolarów - donosi "Washington Post". 3 miliardy dolarów przeznaczone będą na pomoc wojskową, w tym szkolenia, sprzęt, broń i wsparcie logistyczne. Kolejne 1,5 miliarda dolarów na uzupełnienie zapasów amerykańskiego sprzętu dostarczonego Ukrainie lub innym krajom, które udzieliły wsparcia, a 2,8 miliarda dolarów na dalsze wsparcie wojskowe, wywiadowcze i inne wsparcie obronne.

Uzbekistan Russia SummitEksperci o punkcie zwrtonym wojny: Putin musi to zrobić do grudnia

Rosja ogłosiła minimalne zadanie w wojnie na Ukrainie

Rzecznik prasowy prezydenta Federacji Rosyjskiej Dmitrij Pieskow powiedział, że nawet po pseudoreferendach Rosja będzie kontynuować wojnę. Nazwał minimalnym zadaniem Federacji Rosyjskiej "wyzwolenie całego terytorium Donieckiej Republiki Ludowej".

Rosyjscy wojskowi do zmobilizowanych: "Wszyscy zginiecie"

Rosyjscy żołnierze kontraktowi i najemnicy, którzy byli na froncie, ostrzegają, że większość zmobilizowanych zginie. Portal internetowy "Meduza" cytuje żołnierza kontraktowego Kiriła:

Szczerze mówiąc, oni wszyscy tam zginą (w Ukrainie). Będą okaleczeni i umrą. To nie jest wyszkolona armia! Ja na przykład długo służyłem (na kontrakcie), sam ubiegałem się o to, żeby tam trafić (na front) - i okazałem się na to nieprzygotowany. Już pierwszego dnia zdałem sobie sprawę, że popełniłem największy błąd w swoim życiu.

*Telegram i TikTok aż huczą. Drwiny z Rosjan, którzy uciekają w panice przed Putinem

217. dzień wojny. Straty Rosjan na froncie

Łączne straty bojowe rosyjskiej armii od 24.02 do 28.09 wyniosły w przybliżeniu:

 • personel - około 58150 (+400) osób;
 • czołgi - 2312 (+6) szt.;
 • opancerzone wozy bojowe - 4889 (+8) szt.;
 • systemy artyleryjskie - 1381 (+3) jednostek;
 • Wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe - 331 (+0) jednostek;
 • środki obrony powietrznej - 175 (+0) jednostek;
 • samoloty - 262 (+1) jednostki;
 • śmigłowce - 224 (+0) jednostek;
 • drony poziomu operacyjno-taktycznego - 989 (+12) jednostek;
 • pociski manewrujące - 242 (+1)  jednostek;
 • statki/łodzie - 15 (+0) jednostek;
 • sprzęt samochodowy i autocysterny - 3742 (+12) szt.;
 • wyposażenie specjalne - 131 (+0) jednostek.
ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ