Dwa tys. Rosjan chce się poddać. A władze dają rodzinom zmobilizowanych po pięć kg ryb. 223. dzień wojny

Siły Zbrojne Ukrainy prawdopodobnie wyzwoliły pięć osad w obwodzie chersońskim. Obrońcy publikują filmy z Nowopetriwki, Dudczan, Wełykiej Ołeksandriwki, Starosillja i Dawydowego Brodu. Tymczasem w ostatnich tygodniach z Rosji wyjechało około miliona osób, a rodziny zmobilizowanych na Sachalinie otrzymują "w nagrodę" po pięć kg ryb. Prezydent Wołodymyr Zełenski uznał dekrety Putina dotyczące anektowanych terytoriów za nieważne. Najważniejsze informacje w 223. dniu wojny przedstawia Olena Kowalska ze Lwowa.

Wyzwolenie obwodu chersońskiego: co wiadomo?

Szef kancelarii prezydenta Ukrainy Andrij Jermak na Twitterze zasugerował, że wyzwolonych zostało pięć osad w obwodzie chersońskim.

Nowopetriwka, Wełyka Oleksandriwka, Starosillia, Dudczany, Dawydiw Brid - to te miejscowości zostały uwolnione od okupantów - odpowiednie zmiany zostały już naniesione na mapę kanału DeepState, który koordynuje takie wpisy z oficjalnym dowództwem.

** https://t.me/DeepStateUA

- Sława Ukrainie! Sława piechocie morskiej! Dziś, 4 października 2022 roku, Dawydiw Brid został uwolniony od orków przez siły 35. oddzielnej brygady piechoty morskiej... Uroczyście wieszamy niebiesko-żółtą flagę nad  Dawydowym Brodem. Sława Ukrainie! -  mówi obrońca na filmie.

Wyzwolone zostały także osady Boriwska Andrijiwka i Bohusławka obwodu charkowskiego. Ludzie wyszli do obrońców z ukraińskimi flagami, wręczyli kwiaty i skandowali "Dziękujemy!".

Ukraina kupuje drony

Ministerstwo Cyfrowej Transformacji Ukrainy wspólnie ze Sztabem Generalnym i Państwową Służbą Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy uzgodnili zakup 986 dronów za 1,9 mld UAH. Są to nowoczesne, zaawansowane technologicznie drony uderzeniowe oraz drony wyposażony w sztuczną inteligencję i z wbudowaną kamerą termowizyjną: UkrJet, Skyeton, Fly Eye 3.0, WARMATE 3.0, PENGUIN C-MIL Mk 2 UAS, SKIF, Flirt Cetus, DJI Matrice RTK 300, DJI Mavic 3, Autel evo 2. Część z nich jest już na froncie.

Ilu Rosjan opuściło kraj po ogłoszeniu mobilizacji?

Magazyn Forbes, powołując się na własne źródła, publikuje informację, że od początku mobilizacji z Rosji wyjechał prawie milion osób. Źródło w administracji prezydenta Federacji Rosyjskiej zawiadamia, że kraj opuściło 600-700 tysięcy Rosjan. Wciąż nie wiadomo, ile z tych osób wyjechało z kraju w celach turystycznych.

5 kg ryb dla rodziny zmobilizowanego

Jak donosi portal Syrena na Telegramie, rodziny żołnierzy zmobilizowanych na Sachalinie otrzymają po pięć kilogramów ryb. Na ten cel lokalni przedsiębiorcy przeznaczyli 9 ton mrożonych ryb: to mintaj, gładzica i keta.

A w obwodzie biełgorodzkim zmobilizowanym obiecuje się jednorazową płatność w wysokości 100 000 rubli. Na ten cel przeznaczono 350 milionów rubli. Urzędnicy nie ukrywają, że to szansa dla rodzin na spłacenie kredytów.

Dwa tysiące Rosjan chce się poddać

W ciągu ostatnich kilku tygodni na infolinii projektu "Chcę żyć" odebrano ponad 2000 telefonów od rosyjskich żołnierzy, którzy chcą się poddać. Opowiedział o tym Andrij Jusow, przedstawiciel Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy. Jak dodał, należy zadzwonić pod całodobowe numery: +38 066 580 34 98 oraz +38 093 119 29 84.

 

Zełenski wydał dekrety o nieważności dekretów Putina

Prezydent Wołodymyr Zełenski wydał dekret o nieważności "ustaw" podpisanych przez rosyjskiego dyktatora Władimira Putina, które naruszają suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy. Dekret z 4 października został opublikowany na stronie internetowej Prezydenta Ukrainy. Mówimy o dekretach podpisanych przez Putina 17 marca 2014 roku (o "uznaniu" Krymu), 29 września 2022 roku (o "wstąpieniu" obwodów zaporoskiego i chersońskiego do Federacji Rosyjskiej) oraz 21 lutego 2022 roku (o uznaniu " Ł/DRL").

223. dzień wojny. Straty Rosjan na froncie

Łączne straty bojowe rosyjskiej armii od 24.02 do 4.10 wyniosły w przybliżeniu:

 • personel — około 60800 (+370) osób;
 • czołgi — 2424 (+44) szt.;
 • opancerzone wozy bojowe — 5018 (+27) szt.;
 • systemy artyleryjskie —1407 (+2) jednostek;
 • wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe — 340 (+2) jednostek;
 • środki obrony powietrznej — 177 (+1) jednostek;
 • samoloty — 266 (+1) jednostki;
 • śmigłowce — 228 (+0) jednostek;
 • drony poziomu operacyjno-taktycznego — 1028 (+2) jednostek;
 • pociski manewrujące — 246 jednostek;
 • statki/łodzie — 15 jednostek;
 • sprzęt samochodowy i autocysterny — 3823 (+12) szt.;
 • wyposażenie specjalne — 131 jednostek.
ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ