Rosjanie próbowali zwerbować jeńców i deportowali ponad półtora miliona Ukraińców. 225. dzień wojny

Wojska rosyjskie ostrzelały w czwartek budynki mieszkalne w Zaporożu. Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow przekazał informacje o złym stanie rosyjskiej broni jądrowej, a Parlament Europejski wezwał świat do zwiększenia dostaw broni dla Ukrainy. Oto najważniejsze wiadomości z 225. dnia wojny.

Rosjanie próbowali zwerbować żołnierze z pułku "Azow"

Szef sztabu pułku "Azow" major Bohdan Krotewicz ("Tawr") poinformował, że przedstawiciele rosyjskiego GRU (Głównego Zarządu Wywiadowczego) próbowali zwerbować ukraińskich żołnierzy, którzy bronili zakładów "Azowstalu" w Mariupolu, a później zostali wzięci do niewoli. Wojskowi z pułku "Azow" mieli być namawiani do "wspólnego zniszczenia Zachodu i USA".

*Masi Najem stracił oko w Donbasie. Został twarzą kolekcji odzieży

Atak rakietowy na Zaporoże. Są ofiary

O 5:30 Rosjanie ostrzelali Zaporoże pociskami S-300. Zaatakowano prywatne domy i wieżowce. W dwóch z nich zawaliła się konstrukcja od pierwszego do piątego piętra. Ludzie zostali zasypani pod gruzami.

O 14:30 pracownicy Państwowej Służby Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych odnaleźli zwłoki trzech zmarłych, a kolejnych 12 trafiło do szpitala z obrażeniami. Wśród nich jest dziecko.

Zeleński: Okupanci deportowali do Rosji ponad 1,6 mln Ukraińców

- Ponad 1,6 miliona Ukraińców zostało przymusowo deportowani do Rosji. Są rozproszeni po terytorium tego kraju, rozproszeni w odległych regionach. Wielu z nich zabrano dokumenty, wielu przeszło przez straszliwe obozy filtracyjne okupantów, gdzie byli wyśmiewani i zastraszani - powiedział prezydent. 

Kontrofensywa w obwodzie chersońskim. Jaka jest powierzchnia wyzwolonych terytoriów?

Ponad 400 kilometrów kwadratowych obwodu chersońskiego zostało już wyzwolonych spod rosyjskiej okupacji przez Siły Zbrojne Ukrainy - poinformowała rzeczniczka dowództwa operacyjnego "Południe" Natalia Gumenyuk. - Tak, nasze sukcesy są dość przekonujące. Nie wymieniamy kierunków, ale ponad 400 kilometrów kwadratowych obwodu chersońskiego zostało już wyzwolone od okupantów. Idziemy do przodu - powiedziała rzeczniczka.

Jednocześnie zastępca szefa Głównego Wydziału Operacyjnego Sztabu Generalnego Sił Zbronych Ukrainy Ołeksij Gromow poinformował, że od 1 października armia przejęła kontrolę nad 29-ma miejscowościami w kierunku chersońskim.

Reznikow: Rosyjski potencjał nuklearny wygasł w 1997 roku 

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow poinformował o złym stanie rosyjskiej broni jądrowej i niskim prawdopodobieństwie jej użycia. Odnosząc się do danych podanych przez drugiego prezydenta Ukrainy Leonida Kuczmy, zauważył, że rosyjski potencjał jądrowy wygasł w 1997 roku, a po latach 90-tych nie był przeprowadzany żaden test. 

- Kiedy ostatni raz Rosjanie przeprowadzili próbę nuklearną? W latach 90-tych na poligonie w Kazachstanie. Oznacza to, że od lat 90-tych nie przeprowadzali żadnych testów. Mają nośniki, mają zapasy jądrowe, ale w jaki sposób będą działać - nikt nie wie, łącznie z nimi - powiedział Reznikow.

Jeśli chodzi o możliwe miejsce użycia broni jądrowej, Reznikow podkreślił, że raczej nie będzie to linia frontu, ponieważ w pobliżu znajdują się terytoria okupowane i oddziały okupacyjne.

Daniłow: Liczba zmobilizowanych jest o połowę mniejsza niż tych, którzy opuścili Federację Rosyjską 

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow powiedział, że liczba obywateli, którzy opuścili Rosję jest dwukrotnie większa niż liczba zmobilizowanych

- Po tym, jak Putin popełnił wielki błąd, przede wszystkim dla jego politycznej przyszłości i dla Rosji, liczba chętnych do walki z naszym krajem gwałtownie spada. Rozpoczynają się lokalne zamieszki - powiedział Daniłow.

Parlament Europejski wezwał świat do zwiększenia dostaw broni do Ukrainy

Posłowie do Parlamentu Europejskiego przyjęli rezolucję, w której zwracają się do "niepewnych" państw o zapewnienie niezbędnej pomocy wojskowej. Wezwano też do utworzenia specjalnego trybunału międzynarodowego do ścigania zbrodni rosyjskich przeciwko Ukrainie.

*Полонених "азовців" намагалися завербувати в росії. Що пропонували окупанти?

225 dzień wojny. Straty Rosjan na froncie

Łączne straty bojowe rosyjskiej armii od 24.02 do 06.10 wyniosły w przybliżeniu:

 • personel — około 61 330 (+330) osób;
 • czołgi — 2 449 (+14) szt.;
 • opancerzone wozy bojowe — 5 064 (+26) szt.;
 • systemy artyleryjskie — 1 424 (+10) jednostki;
 • Wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe — 344 (+3) jednostki;
 • środki obrony powietrznej — 177 jednostek;
 • samoloty — 266 jednostek;
 • śmigłowce — 232 jednostki;
 • drony poziomu operacyjno-taktycznego — 1047 (+15) jednostek;
 • pociski manewrujące — 246 jednostek;
 • statki/łodzie — 15 jednostek;
 • sprzęt samochodowy i autocysterny — 3 854 (+13) szt.;
 • wyposażenie specjalne — 134 (+2) jednostek.
Дивись відео Ukrayina.pl- відвідайте наш сайт!
ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ