Pomóż Ukrainie żyć

Ponad 6 mln złotych i karetka pogotowia - to efekt naszych zbiórek związanych z pomocą humanitarną Ukrainie. Dziękujemy z całego serca! Potrzeby przed zimą są gigantyczne i rosną z każdym rosyjskim atakiem. Każdy zniszczony budynek to kolejne tragedie i cierpienia. Dlatego Gazeta.pl wspólnie z Polskim Centrum Pomocy Międzynarodowej nie ustaje w niesieniu humanitarnego wsparcia. Kochani, liczymy na was!

Na uruchomioną już 24 lutego zbiórkę przez samą tylko stronę pcpm.org.pl/ukraina wpłynęło dotąd 5,3 mln zł. Dzięki tym i innym wpłatom Fundacja PCPM pomaga codziennie i na bieżąco, od pierwszego dnia wojny. Potrzeby humanitarne w Ukrainie zmieniają się wraz z sytuacją. Potrzebna może być pomoc medyczna i wszystko, co z nią związane, zapewnienie schronienia uciekającym z domów, pomoc dla wysiedlonych osób czy zaspokojenie podstawowych potrzeb w wypadku odcięcia wody i prądu.  

Nadchodząca zima niesie nowe potrzeby: w zniszczonych domach brakuje drzwi i okien, a te – podobnie jak szkoły i przedszkola – wymagają remontów i ogrzania. Samotnym i chorym mieszkańcom wschodnich terenów trzeba umożliwić ewakuację na zachód kraju lub do bezpiecznych ośrodków w Polsce. Zbiórka pozwala Fundacji PCPM docierać do miast i wsi, w których ludzie zdani są tylko na siebie. Kilka dni temu, gdy na obwód zaporoski spadały pociski, jedzenie i produkty higieniczne otrzymali mieszkańcy m.in. Orichiwia, Hulajpola i Małej Tomaczki. PCPM organizuje kolejne dostawy, bo w strefach wojny i blisko linii frontu wciąż brakuje podstawowych produktów. 

PCPM ma doświadczenie w pracy pomocowej w Ukrainie. Medycy fundacji nieśli pomoc na kijowskim Majdanie podczas protestów w 2014 roku, a w 2015 i 2016 r. wyremontowali ośrodek dla uchodźców Romaszka (...) a także wyremontowali i wyposażyli kilkanaście szkół – wylicza prezes Fundacji PCPM Wojciech Wilk.  

Wasze wpłaty pozwoliły pomóc ukraińskim szpitalom i jednostkom straży pożarnej. Szpitale przyjmują więcej pacjentów, potrzebują dodatkowego sprzętu specjalistycznego, narzędzi do operacji, opatrunków, a także karetek (jedną z nich kupiliśmy dzięki zlicytowaniu kultowych znaczków z ukraińskim żołnierzem "pozdrawiającym" rosyjski okręt wojenny).

USH, EKG czy defibrylatory trafiły już do placówek w Switłowodsku, Charkowie, Krzywym Rogu, Kijowie czy Humaniu. Strażacy usuwają przeszkody z uszkodzonych dróg, torów kolejowych i mostów, by te były przejezdne dla ludności cywilnej. Pomagają w naprawach budynków i obiektów publicznych, ale potrzebują bezpiecznych strojów i sprzętu. Te właśnie zakupiono dzięki naszej zbiórce.

Dziękujemy za wszystkie wpłaty, bo zimą więcej osób wymaga wsparcia. Pamiętajmy, że razem możemy więcej.

>> Wesprzyj na pcpm.org.pl/ukraina

Дивись відео Karetka dla Ukrainy. "Pomyślcie o tym, że dziecko spotka się z ojcem w domu. To nie tylko stos żelaza i sprzętu"
ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ