"Idzie zima, trzeba zwiększyć dostawy". Deklaracja NATO i przełomowy sondaż wśród Ukraińców. 243. dzień wojny

Ukraińcy nieustannie toczą walkę zbrojną z Rosją, nawet pomimo zmasowanych ataków rakietowych, które wróg wymierza w infrastrukturę cywilną kraju. NATO wezwało swoich partnerów do zapewnienia Ukrainie wszystkiego, co jest niezbędne, aby mogła walczyć przez całą zimę. Tymczasem kontrwywiad Służby Bezpieczeństwa Ukrainy zatrzymał mieszkańca Równego, który przekazywał okupantom informacje o atakach na jego miasto. Oto najważniejsze wiadomości z 243. dnia wojny.

Obwód chersoński: SZU wyzwolili ponad 90 miejscowości

Ministerstwo Obrony Ukrainy informuje, że Siły Zbrojne Ukrainy wyzwoliły już ponad 90 miejscowości w obwodzie chersońskim spod rosyjskiej okupacji. W sumie na wyzwolonych terenach mieszka 12 tys. osób. Trwają tam działania stabilizacyjne.

W obwodzie donieckim ekshumowano już 131 ciał ofiar, liczba będzie rosła

Na dzień dzisiejszy, 24 października, specjaliści ekshumowali już ponad 130 ciał osób zmarłych w obwodzie donieckim - poinformował szef donieckiej obwodowej administracji wojskowej Pawło Kyryłenko. Powiedział, że wszystkie ciała, które wydobyto z ziemi, zostały zarejestrowane przez funkcjonariuszy w ramach postępowania karnego.

 

- Przeprowadzane są odpowiednie badania, ponadto badane są fakty dotyczące odkrytych katowni na terenie rejonów łymańskiego i światogórskiego. Śledczy ustalają okoliczności, w jakich torturowano naszych ludzi - powiedział Kyryłenko. Zauważył, że liczba ekshumowanych ciał będzie rosła w miarę odkrywania miejsc pochówku.

Jak Rosja próbuje przezwyciężyć skuteczną obronę powietrzną Ukrainy?

Brytyjski wywiad w swoim codziennym raporcie wywiadowczym informuje, że Rosja atakuje Ukrainę dużą liczbą irańskich dronów w celu ominięcia skutecznego systemu obrony powietrznej Ukrainy. "W pokonywaniu BSP Shahed-136 mamy coraz większe sukcesy" - zauważają jednak funkcjonariusze wywiadu.

Stoltenberg określił warunek, który pozwoli Ukrainie walczyć przez całą zimę

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że Sojusz musi zwiększyć "dostawy wszystkiego" na Ukrainę. - Idzie zima. To było głównym przesłaniem podczas spotkania ministrów obrony NATO: trzeba zwiększyć dostawy wszystkiego, począwszy od odzieży zimowej, generatorów, namiotów, aby Ukraińcy mogli kontynuować działania wojskowe przez całą zimę - podsumował.

Równe. Służby Bezpieczeństwa Ukrainy zatrzymała obserwatora ognia dla rosyjskiego ostrzału

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała, że kontrwywiad wykrył podejrzanego w przekazywaniu rosyjskim okupantom informacji o lokalizacji obiektów infrastruktury krytycznej w Równem i wzywania do ataku rakietowego na nie. Mieszkaniec miasta został zatrzymany podczas próby przekazania informacji wywiadowczych Federacji Rosyjskiej.

Podejrzewa się go o przekazywanie wrogowi informacji o rozmieszczeniu i ruchu jednostek sił obronnych w regionie.

Sondaż: większość Ukraińców opowiada się za walką zbrojną z Federacją Rosyjską

Wyniki sondażu Kijowskiego Międzynarodowego Instytutu Socjologii pokazują, że pomimo rosyjskich ostrzałów, które niszczą infrastrukturę i zabijają ludzi, zdecydowana większość Ukraińców (86 procent) uważa, że walka zbrojna z Rosją powinna być kontynuowana.

Kolejne 10 procent respondentów odpowiedziało, że należy przystąpić do negocjacji w celu jak najszybszego zaprzestania ostrzałów, nawet jeśli przewiduje to ustępstwa wobec Rosji.

243. dzień wojny. Straty Rosjan na froncie

Łączne straty bojowe rosyjskiej armii od 24.02 do 24.10 wyniosły w przybliżeniu:

 • personel - około 67 940 (+470) osób;
 • czołgi - 2 590 (+6) szt.;
 • opancerzone wozy bojowe - 5 295 (+11) szt.;
 • systemy artyleryjskie - 1673 (+6) jednostek;
 • wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe - 375 (+1) jednostki;
 • środki obrony powietrznej - 189 jednostek;
 • samoloty - 270 jednostek;
 • śmigłowce - 245 jednostki;
 • drony poziomu operacyjno-taktycznego - 1 370 (+9) jednostek;
 • pociski manewrujące - 350 jednostek;
 • statki/łodzie - 16 jednostek;
 • sprzęt samochodowy i autocysterny - 4044 (+5) szt.;
 • wyposażenie specjalne - 149 (+1) jednostek.

***

Ukrayina.pl to ukraińskojęzyczny portal stworzony z myślą o Ukrainkach i Ukraińcach, którzy uciekli przed wojną do Europy. Redakcję tworzą dziennikarze, którzy na co dzień mieszkają i pracują we Lwowie i Kijowie. Pisane przez nich teksty często powstają w schronach przeciwlotniczych. Wejdź na Ukrayina.pl