Politico: USA przyspieszyły rozmieszczenie nowych głowic atomowych w Europie. 246. dzień wojny w Ukrainie

W związku z rosyjskim ostrzałem w obwodzie kijowskim wprowadzane są "bezprecedensowe ograniczenia" w dostawach prądu. W Ukrainie powstał nowy dron SHARK. Sztab Generalny Ukrainy ogłosił, że Rosjanie mogą zdetonować ładunki wybuchowe i doprowadzić do uszkodzeń w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Mogą też dokonywać serii zamachów terrorystycznych na osiedlach miast. Najważniejsze wiadomości 246. dnia wojny według Ukryina.pl.

W nocy 27 października armia rosyjska zaatakowała za pomocą dronów kamikadze infrastrukturę energetyczną w obwodzie kijowskim. Z tego powodu w stołecznych i centralnych regionach Ukrainy wprowadzono "bezprecedensowe ograniczenia awaryjne" w dostawach energii. - Decyzja jest konieczna, aby zapobiec całkowitemu wyłączeniu prądu w stołecznych i centralnych regionach Ukrainy - argumentowała Kijowska Miejska Administracja Państwowa.

Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych poinformowała, że ataków na obiekty infrastrukturalne w obwodzie kijowskim dokonano przy pomocy irańskich dronów Szahed. Nie ma informacji o ofiarach lub rannych. 

*В Україні створили новий безпілотник "ШАРК", а США прискорили розміщення ядерних бомб в Європі: 246-й день війни

Ukraina stworzyła drona SHARK. Co potrafi?

Ukraińska firma Ukrspecsystems opracowała nowy bezzałogowy system powietrzny SHARK, odporny na pracę w warunkach walki radioelektronicznej. Jego projektowanie trwało niespełna pół roku.

SHARK został zaprojektowany specjalnie do penetracji terytorium tymczasowo kontrolowanego przez wroga: do głębokiego rozpoznania z powietrza. Przyda się także w planowaniu i prowadzeniu operacji ofensywnych, a także w przewidywaniu działań wroga. 

Sztab Generalny Ukrainy: Rosjanie mogą zdetonować ładunki w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej

Zastępca szefa Głównego Wydziału Operacyjnego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy gen. brygady Ołeksij Hromow stwierdził, że nie wyklucza możliwości zdetonowania przez okupantów ładunków wybuchowych w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej.

- Najprawdopodobniej podczas wycofania się wróg może uciec się do serii ataków terrorystycznych na osiedla czy spowodowania krytycznych uszkodzeń infrastruktury - powiedział Hromow. - Okupanci mogą organizować detonacje w elektrowni, aby ostatecznie doprowadzić do jej zniszczenia i spowodować lokalną katastrofę, oskarżając o to Ukrainę - dodał.

Politico: USA przyspieszyły umieszczanie bomb atomowych w Europie

Przeniesienie zmodernizowanej bomby grawitacyjnej B61-12, odpalanej w powietrzu, które było zaplanowane na wiosnę 2023 roku, zostało przesunięte na grudzień tego roku. Politico donosi, że amerykańscy urzędnicy powiedzieli o tym sojusznikom z NATO podczas spotkania za zamkniętymi drzwiami w Brukseli w tym miesiącu.

Według Politico zastąpienie starszej broni nowszą wersją w magazynach w Europie odbywa się w warunkach zwiększonego napięcia związanego z rosyjskimi groźbami użycia broni jądrowej w Ukrainie i obaw, że Zachód musi zrobić więcej, aby powstrzymać Moskwę.

Hajdaj: Rosjanie nie będą odbudowywać zniszczonej Popasnej

Szef Ługańskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Serhij Hajdaj powiedział, że Rosjanie nie zamierzają odbudowywać miasta Popasna w obwodzie ługańskim. - Żaden z okupantów nie jest w stanie brać odpowiedzialności za decyzję dotyczącą Popasnej. Najpierw wydali dekret dotyczący niepraktyczności jej odbudowy, a teraz przygotowują lokalnych mieszkańców do dalszego rozwoju spraw - napisał Hajdaj.

Według niego okupanci szukają środków na budowę mieszkań w Perwomajsku i Złotem. Rozważane są też opcje z Łysyczańskiem i Siewierodonieckiem.

Wywiad brytyjski: coraz trudniej izolować rosyjskie społeczeństwo przed skutkami wojny

Według brytyjskiego wywiadu zaangażowanie urzędników regionalnych w coraz bardziej aktywny system bezpieczeństwa narodowego Rosji ma odwrócić uwagę opinii publicznej od kierownictwa centralnego.

- Kreml zastosował podobne podejście podczas kryzysu COVID-19. Jednak prawdopodobnie będzie mu trudniej izolować rosyjskie społeczeństwo przed skutkami "specjalnej operacji wojskowej" w Ukrainie - czytamy w raporcie.

*Голова СБУ назвав, скільки священників УПЦ МП затримали як агентів та коригувальників вогню

246. dzień wojny. Straty Rosjan na froncie

Łączne straty bojowe rosyjskiej armii od 24.02 do 27.10 wyniosły w przybliżeniu:

 • personel — około 69 220 (+320) osób;
 • czołgi — 2 631 (+3) szt.;
 • opancerzone wozy bojowe — 5 364 (+13) szt.;
 • systemy artyleryjskie — 1 690 (+4) jednostek;
 • Wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe — 379 jednostek;
 • środki obrony powietrznej — 192 jednostki;
 • samoloty — 271 jednostek;
 • śmigłowce — 249 jednostek;
 • drony poziomu operacyjno-taktycznego — 1 398 (+19) jednostek;
 • pociski manewrujące — 351 jednostek;
 • statki/łodzie — 16 jednostek;
 • sprzęt samochodowy i autocysterny — 4 078 (+2) szt.;
 • wyposażenie specjalne — 150 jednostek.
Дивись відео Ukrayina.pl- відвідайте наш сайт!
ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ