Kijów będzie miał choinkę, a przy niej specjalny punkt. 280. dzień wojny

Okupanci sprawdzają dzieci, które nie chodzą do rosyjskich szkół. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy przeszukała Jewhena Murajewa. Tymczasem Zełenski powiedział, ile pieniędzy będzie potrzebnych na odbudowę Ukrainy. Główne wiadomości 280. dnia wojny.

W ambasadzie Ukrainy w Madrycie doszło do eksplozji

W Ambasadzie Ukrainy w Madrycie doszło do wybuchu, jeden z pracowników został ranny - poinformował Reuters, powołując się na hiszpańską policję. Eksplozja nastąpiła, gdy pracownik ambasady rozpakowywał kopertę. Doznał drobnych obrażeń.

Według ambasadora Ukrainy w Hiszpanii Serhija Pohorelcewa przesyłka pocztowa była skierowana pod jego adres, a dzięki reakcji i profesjonalnym działaniom personelu dyplomatycznego uniknięto poważniejszych skutków wybuchu.

*В українському посольстві в Мадриді стався вибух: 280-й день війни

100 tys. zabitych w Siłach Zbrojnych Ukrainy. Komisja Europejska wyjaśniła błąd

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że w Ukrainie "zginęło ponad 20 tys. cywilów i 100 tys. ukraińskich żołnierzy". Następnie wzmianka o stratach została usunięta z jej przemówienia.

Dane te skomentowała zastępczyni głównego rzecznika Komisji Europejskiej i dyrektor ds. komunikacji politycznej Dana Spinant. Wyjaśniła ona, że wcześniejsza wersja zawierała "nieścisłość" w liczbach i podziękowała tym, którzy zwrócili uwagę na błąd. 

Kijów. Choinka jednak będzie

Choinka na Placu Sofijskim będzie sztuczna. Zostanie ozdobiona energooszczędnymi girlandami, które będą świecić dzięki generatorowi. Według prezydenta miasta Witalija Kliczki, w pobliżu choinki powstanie "Punkt niezwyciężonych", czyli miejsce do ładowania telefonów i innych gadżetów.

- Miasto nie będzie wydawać pieniędzy, choinkę i dekoracje dla niej zapewnią biznes i mecenasi - dodał mer Kijowa. 

Okupanci sprawdzają dzieci, które nie chodzą do rosyjskich szkół

Na tymczasowo okupowanych terenach południowej Ukrainy okupanci zmuszają mieszkańców, by posyłali dzieci do rosyjskich szkół. - Dzieci są sprawdzane, jeśli w godzinach szkolnych przebywają na ulicy. Lekarze sprowadzeni z Federacji Rosyjskiej podczas badań lekarskich sprawdzają, czy dziecko uczy się w rosyjskiej szkole – informuje Centrum Oporu Narodowego.

Służby Bezpieczeństwa Ukrainy przeszukała Jewhena Murajewa

Funkcjonariusze SBU przeprowadzili serię przeszukań u kierownika zdelegalizowanej prorosyjskiej partii "Nasi" Jewhena Murajewa. Skonfiskowano gotówkę, w szczególności ruble rosyjskie, broń, sprzęt komputerowy i telefony komórkowe oraz inne materiały.

Ponadto, według danych śledczych, narracje rosyjskiej propagandy informacyjnej były wielokrotnie rozpowszechniane w audycjach kontrolowanego przez Murajewa kanału telewizyjnego "NASZ". Obecnie podejrzany ukrywa się przed wymiarem sprawiedliwości za granicą. 

Zełenski: Na odbudowę Ukrainy jest potrzebny ponad bilion dolarów

Prezydent Ukrainy stwierdził, że na odbudowę Ukrainy potrzeba ponad bilion dolarów. Według niego zostanie stworzony specjalny system patronatu, który umożliwi zaawansowanym krajom i firmom pomoc w odbudowie ukraińskich regionów, miast, przemysłu i przedsiębiorstw.

*У Брянській області горить нафтобаза. Атака "безпілотника з боєприпасом" (відео)

280. dzień wojny. Straty Rosjan na froncie

Łączne straty bojowe rosyjskiej armii od 24.02 do 30.11 wyniosły w przybliżeniu:

 • personel — około 88 880 (+500) osób;
 • czołgi — 2 914 (+3) szt.;
 • opancerzone wozy bojowe — 5 872 (+6) szt.;
 • systemy artyleryjskie — 1 902 (+1) jednostek;
 • Wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe — 395 jednostek;
 • środki obrony powietrznej — 210 (+1) jednostek;
 • samoloty — 280 jednostki;
 • drony poziomu operacyjno-taktycznego — 1 562 (+7) jednostek;
 • pociski manewrujące — 531 (+0) jednostek;
 • statki/łodzie — 16 (+0) jednostek;
 • sprzęt samochodowy i autocysterny — 4 429 (+6) szt.;
 • wyposażenie specjalne — 163 jednostek.
Дивись відео Ukrayina.pl- відвідайте наш сайт!
ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ