Spalona ziemia. Rosja dopuściła się ogromnego ekobójstwa w Ukrainie. 288. dzień wojny

Rosjanie sprowadzili wyrzutnie rakiet Grad do Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Generał Milley ocenił, że Putin został pokonany na wszystkich frontach. Tymczasem Rosja spowodowała szkody w środowisku obwodu charkowskiego o wartości ponad 100 miliardów hrywien. Najważniejsze wiadomości na 288. dzień wojny.

Putin wyjaśnił, że mścił się atakami na ukraińską energetykę

Władimir Putin przyznał, że Rosja niszczy ukraińskie obiekty energetyczne i pozostawia miliony Ukraińców bez prądu, wody i ogrzewania, ale robi to w odwecie za wysadzenie mostu krymskiego. 

- Teraz głośno jest o naszych atakach na infrastrukturę energetyczną sąsiedniego kraju. Tak, robimy to. Ale kto to zaczął? Kto uderzył w most krymski, kto wysadził linię energetyczną elektrowni jądrowej Kursk, kto nie doprowadza wody do Doniecka? Niedoprowadzenie wody do milionowego miasta to jest akt ludobójstwa. Nikt nigdzie o tym nie powiedział. W ogóle cisza jest kompletna. Wystarczy nam poruszyć się, aby zrobić coś w odwecie - hałas, dudnienie, trzask na cały wszechświat. To nie przeszkodzi nam w wykonywaniu zadań bojowych - powiedział rosyjski dyktator.

*Росіяни вигадали, як не платити компенсацій родичам загиблих. "Немає законних підстав"

Rosjanie sprowadzili Grady do Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej

Rosjanie, którzy okupują Zaporoską Elektrownię Jądrową, sprowadzili do elektrowni kilka wieloprowadnicowych systemów rakietowych Grad, co może świadczyć o przygotowywaniu prowokacji. Najeźdźcy umieścili broń w pobliżu bloku energetycznego nr 6, tuż obok terenu suchego składowiska wypalonego paliwa jądrowego stacji.

"Najbardziej prawdopodobną prowokacją, która przygotowuje się, to jest ostrzał przeciwległego brzegu Dniepru, w szczególności mostów Nikopol i Marganiec, tymi wyrzutniami Grad bezpośrednio z terenu ZNPP, z wykorzystaniem 'osłony' bloków energetycznych i składowiska wypalonego paliwa jądrowego" - informuje Energoatom, ukraiński operator elektrowni atomowych.

Generał Milley:  Putin przegrał na wszystkich frontach

- Wojna Rosji z Ukrainą trwa już 10 miesięcy, a Putin przegrał na wszystkich frontach. Ale Rosja wciąż okupuje część ukraińskiego terytorium, a dalej będzie jeszcze sporo walk - powiedział przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów, generał Mark Milley. - W tej chwili sytuacja w wielu miejscach stabilizuje się, a wraz z nadejściem zimy wszystko nieco zwolni się z powodu silnych mrozów. Wtedy będzie pewien potencjał do działań ofensywnych po obu stronach - dodał.

Milley określił rosyjskie ataki rakietowe jako "absolutnie nie do przyjęcia".

Nieusunięta pokrywa lodowa zatrzymał ruch rosyjskiego sprzętu w Mariupolu

- Ruch transportu wojskowego jest prawie całkowicie sparaliżowany. Poszczególne autocysterny próbują przedrzeć się przez oblodzone miasto w kierunku Zaporoża. Wszystko inne jest w stanie upadku - napisał Petro Andruszczenko, doradca burmistrza Mariupola.

Rosjanie spowodowali szkody dla ekologii obwodu charkowskiego o wartości ponad 100 miliardów hrywien 

Wysokość szkód wyrządzonych przez Rosję w środowisku obwodu charkowskiego sięga już ponad 100 miliardów hrywien. Poinformowano o tym w Charkowskiej Prokuraturze Okręgowej. "W wyniku ostrzałów i pożarów niszczona jest gleba i roślinność, giną zwierzęta, zanieczyszczane jest powietrze i woda, niszczone są krajobrazy, płoną lasy, a ziemia jest zaśmiecona pozostałościami zniszczonego sprzętu wojskowego, paliwa i smarów" - czytamy w oświadczeniu.

*Gwałtownie rośnie liczba ciężko rannych Rosjan w Ługańsku. Nie mogą ich pomieścić

288. dzień wojny. Straty Rosjan na froncie

Łączne straty bojowe rosyjskiej armii od 24.02 do 08.12 wyniosły w przybliżeniu:

 • personel - około 93 080 (+340) osób;
 • czołgi - 2 937 (+2) szt.;
 • opancerzone wozy bojowe - 5 911 (+2) szt.;
 • systemy artyleryjskie - 1 925 (+2) jednostek;
 • Wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe - 395 jednostek;
 • środki obrony powietrznej - 211 jednostek;
 • samoloty - 281 jednostek;
 • drony poziomu operacyjno-taktycznego - 1603 (+2) jednostki;
 • pociski manewrujące - 592 jednostki;
 • statki/łodzie - 16 (+0) jednostek;
 • sprzęt samochodowy i autocysterny - 4528 (+2) szt.;
 • wyposażenie specjalne - 164 (+1) jednostki. 
Дивись відео Ukrayina.pl- відвідайте наш сайт!
ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ