Wyciekły nowe fakty z pierwszych dni wojny. "Gdyby nie Kiriejew, Kijów prawdopodobnie zostałby zdobyty"

Wielka Brytania przekaże Ukrainie 600 pocisków rakietowych klasy Brimstone. Liczba zabitych w wyniku ostrzału miasta Dniepr wzrosła do 46. Okupanci spowodowali katastrofę ekologiczną w obwodzie zaporoskim. Przedstawiamy najważniejsze wiadomości z 330. dnia wojny w relacji Ukrayina.pl ze Lwowa.

Parlament Europejski uchwalił rezolucję w sprawie powołania specjalnego trybunału karnego dla Putina i Łukaszenki

Parlament Europejski przyjął rezolucję wzywającą do powołania specjalnego międzynarodowego trybunału do karania zbrodni Rosji na Ukrainie. Według europosłów powinien on pociągnąć do odpowiedzialności nie tylko prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina, ale także prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenkę i najwyższych urzędników reżimu. 

*Stereo: український Monobank з'явиться у Польщі. "Гарний приклад експансії на Захід"

Rosjanie ostrzelali dzielnicę mieszkaniową w Chersoniu

- Rosjanie celowo ostrzelali pociskami z wyrzutni rakietowych dzielnicę mieszkaniową miasta. W pobliżu nie ma ani jednego obiektu wojskowego, tylko budynki mieszkalne i infrastruktura cywilna - przekazał Jarosław Januszewicz, szef Chersońskiej Obwodowej Wojskowej Administracji.

W wyniku ostrzału doszło do pożaru. W pobliżu znajdował się skład amunicji, który na szczęście nie wybuchł. Januszewicz podkreślił, że to cud, że obyło się bez ofiar.

Budanow: podpowiedź Kiriejewa dała Ukrainie kilka cennych godzin 

"The Wall Street Journal" informuje, że jeden z ukraińskich biznesmenów Denys Kiriejew w przeddzień rosyjskiej inwazji ostrzegł wywiad ukraiński o planach zajęcia Kijowa przez Kreml. Kilka dni później został zabity przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. W pierwszych dniach wojny podejrzewany był on o zdradę na rzecz Rosji, jednak ostatecznie został bohaterem Ukrainy.

Kiriejew nawiązał kontakty z europejskimi służbami wywiadowczymi, a także z rosyjskimi wojskowymi i urzędnikami państwowymi, a następnie zgłosił się do szefa Głównego Zarządu Wywiadu Kyryla Budanowa. Według oficera wywiadu podpowiedź Kiriejewa dała Ukrainie kilka cennych godzin na przerzucenie wojsk i obronę Kijowa.

- Gdyby nie Kiriejew, Kijów prawdopodobnie zostałby zdobyty - powiedział Kyryło Budanow. Prezydent Wołodymyr Zełenski nagrodził Kiriejewa pośmiertnie medalem za "nadzwyczajną służbę w obronie suwerenności i bezpieczeństwa kraju".

Atak na Dniepr. Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 46 

W wyniku uderzenia rosyjskiego pocisku rakietowego w budynek mieszkalny w Dnieprze zginęło 46 osób. Poinformował o tym szef Dniepropietrowskiej Obwodowej Wojskowej Administracji Walentyn Rezniczenko. - 11 osób nie zostało jeszcze zidentyfikowanych, pozostaje taka sama liczba zaginionych. Trwa identyfikacja - powiedział szef OWA.

W wyniku ataku rannych zostało 80 osób. Spośród nich 24 pozostaje w szpitalach w Dnieprze. Troje jest w ciężkim stanie, w tym 9-letnia dziewczynka. 

Okupanci spowodowali katastrofę ekologiczną w obwodzie zaporoskim

W obwodzie zaporoskim odnotowuje się znaczne obniżenie poziomu wody w Zbiorniku Kachowskim. W tej chwili woda sięga 14,6 metra, przy normalnym poziomie 16 metrów.

Przyczyną znacznego spadku poziomu wody jest uszkodzenie przez okupantów zaworów odcinających Kachowskiej Elektrowni Wodnej. Prowadzi to do zbyt szybkiego odpływu wody ze zbiornika oraz spłycania i wysychania jego kanałów i zatok.

Te negatywne czynniki doprowadziły już do śmierci znacznej liczby organizmów i mogą zakłócić tarło wiosną 2023 r. Ponadto może doprowadzić to do ognisk infekcji w osadach na wybrzeżu Dniepru. W najgorszym przypadku martwe ryby mogą trafić na spontaniczne targowiska oraz zagrozić życiu i zdrowiu obywateli. 

Wielka Brytania przekaże Ukrainie 600 pocisków rakietowych klasy Brimstone

Rząd Wielkiej Brytanii przekaże Ukrainie w ramach pomocy wojskowej 600 pocisków rakietowych klasy powietrze-ziemia. - Będzie to bardzo ważne, bo ma pomóc Ukrainie zdominować pole bitwy - powiedział brytyjski minister obrony Ben Wallace.

*Росія цистернами переправляє військових у Білорусь. "Замість рідин - жива сила"

330. dzień wojny. Straty Rosjan na froncie

Łączne straty bojowe rosyjskiej armii od 24.02 do 18.01 wyniosły w przybliżeniu:

 • personel — około 118530 (+760) osób;
 • czołgi — 3136 (+6) szt.;
 • opancerzone wozy bojowe — 6235 (+10) szt.;
 • systemy artyleryjskie — 2122 (+14) jednostek;
 • wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe — 442 jednostek;
 • środki obrony powietrznej — 220 (+0) jednostek;
 • samoloty — 287 (+1) jednostki;
 • śmigłowce — 277 (+1) jednostek;
 • drony poziomu operacyjno-taktycznego — 1882 (+6) jednostek;
 • pociski manewrujące — 749 (+0) jednostek;
 • statki/łodzie — 17 (+0) jednostek;
 • sprzęt samochodowy i autocysterny — 4896 (+7) szt.;
 • wyposażenie specjalne — 190 (+0) jednostek.
Posłuchaj podcastu Епізод 4. Як Росія нищить українські культурні пам'ятки? Розмова з Владиславом Берковськи
ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ