Nad Kijowem zestrzelono sześć tajemniczych balonów. O co chodzi? 357. dzień wojny w Ukrainie

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow zapowiedział, ile czasu potrzebuje ukraińska armia na przygotowanie się do kontrofensywy. Z kolei według prezydenta Wołodymyra Zełenskiego kluczowa w procesie deokupacji odzyskiwanych terenów jest stanowcza obrona Bachmutu. Nad Kijowem zestrzelono tajemnicze balony. Przedstawiamy najważniejsze wiadomości z 357. dnia wojny w Ukrainie.

Dziesiąty pakiet sankcji wobec Federacji Rosyjskiej. Komisja Europejska zaproponowała projekt

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przedstawiła oficjalną propozycję dziesiątego pakietu sankcji wobec Rosji. Chodzi o dodatkowe zakazy eksportu o wartości ponad 11 mld euro, które mają pozbawić Federację Rosyjską najważniejszych technologii i towarów przemysłowych, a także o zaostrzenie ograniczeń w eksporcie do kraju-agresora produktów podwójnego zastosowania i towarów high-tech. Przewidziane są również sankcje wobec rosyjskich propagandzistów oraz dodatkowych funkcjonariuszy wojskowych i politycznych.

Balony powietrzne nad Kijowem. Obrona powietrzna zestrzeliła 6 sond

Wojskowa Administracja Miasta Kijowa poinformowała, że w przestrzeni powietrznej miasta wykryto 6 celów powietrznych wroga - były to balony, które mogły przenosić narożne reflektory lub sprzęt wywiadowczy. Administracja uważa, że w ten sposób wróg stara się zarówno identyfikować, jak i wyczerpywać ukraińską obronę przeciwlotniczą.

Ofensywa Federacji Rosyjskiej. Okupanci grożą ponownym zajęciem obwodu charkowskiego

Witalij Ganczew, szef okupacyjnej administracji regionalnej w obwodzie charkowskim, powiedział, że rosyjskie wojska planują odbić uwolnione jesienią 2022 roku terytoria obwodu charkowskiego. Według wspólnika okupantów, od 15 lutego około 20 miejscowości w obwodzie charkowskim znajduje się pod kontrolą rosyjską, a "w kierunku charkowskim toczą się zaciekłe walki", w szczególności w kierunku rejonu kupjańskiego oraz Izium.

Ostrzał Pokrowska. Uszkodzony blok i ranni

Rankiem 15 lutego rosyjskie siły okupacyjne zaatakowali Pokrowsk w obwodzie donieckim z pomocą BM-30 "Smiercz". W wyniku uderzenia uszkodzony został blok mieszkalny. 12 osób zostało rannych, co najmniej dwie kolejne znajdują się pod gruzami.

W mieście rozmieszczono operacyjny sztab pomocy ofiarom. Osobom, których mieszkania zostały zniszczone w wyniku ostrzału, zapewniono tymczasowe zakwaterowanie, odzież, żywność i wszystko, co niezbędne. Ponadto specjaliści zapewniają pomoc psychologiczną i medyczną każdemu, kto jej potrzebuje.

Jak długo Ukraina będzie przygotowywać się do deokupacji terytoriów?

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow po 9. spotkaniu w formacie "Ramstein" stwierdził, że Ukraina będzie potrzebowała kilku miesięcy, aby w pełni przygotować się do uwolnienia czasowo okupowanych terytoriów: "Wojsko ma wykonać zadanie zaplanowane przez ukraiński Sztab Generalny. To wymaga czasu. Mówimy o kilku miesiącach, kiedy będziemy w pełni gotowi. I potem zgodnie z decyzją Sztabu Generalnego nastąpią te albo inne wydarzenia". Tymczasem prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że to właśnie obrona Bachmutu pozwala teraz Ukrainie przygotować wojska do deokupacji jej terytoriów.

Amnestia kolaborantów. Komu Ukraińcy są gotowi przebaczyć?

Z danych badawczych Grupy Socjologicznej Ranking wynika, że względna większość Ukraińców rozważa amnestię dla różnych kategorii mieszkańców terenów okupowanych, w stosunku do których ustalono fakty kolaboracji z wrogiem. Na przykład 68 proc. obywateli jest przekonanych, że nauczyciele, lekarze i pracownicy socjalni nie powinni być karani. 58 proc. opowiedziało się przeciwko pociąganiu do odpowiedzialności szefów lokalnych instytucji komunalnych, a 51 proc. - szefów lokalnych przedsiębiorstw, banków i organizacji.

Jednocześnie tylko 38 proc. respondentów dopuszcza amnestię dla dziennikarzy, a ponad 20 proc. dla członków lokalnych partii politycznych i członków nielegalnych grup zbrojnych. Mniej niż 20 proc. jest przekonanych, że lokalni urzędnicy i przedstawiciele organów ścigania powinni uniknąć odpowiedzialności.

Zobacz wideo Європейське турне президента Зеленського. Ціль? Більше зброї і швидший вступ України до ЄС

357. dzień wojny. Straty Rosjan na froncie 

Łączne straty bojowe rosyjskiej armii od 24.02.2022 do 15.02.2023 wyniosły w przybliżeniu:

  • personel — 139 770 (+690) osób;
  • czołgi — 3290 (+4) szt.;
  • opancerzone wozy bojowe — 6507 (+7) szt.;
  • systemy artyleryjskie — 2303 (+4) jednostek;
  • wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe — 466 jednostek;
  • środki obrony powietrznej — 236 (+2) jednostek;
  • samoloty — 298 (+0) jednostki;
  • śmigłowce — 286 (+0) jednostek;
  • drony poziomu operacyjno-taktycznego — 2011 jednostek;
  • pociski manewrujące — 857 (+0) jednostek;
  • statki/łodzie — 18 (+0) jednostek;
  • sprzęt samochodowy i autocysterny — 5161 (+6) szt.;
  • wyposażenie specjalne — 219 (+1) jednostek. 
ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ
Copyright © Agora SA