Co za dywersja! Partyzanci ośmieszyli białoruską obronę. 372. dzień wojny w Ukrainie

Białoruscy partyzanci przez dwa tygodnie prowadzili zwiad lotniczy na lotnisku w Maczuliszczyach pod Mińskiem. Poseł do Parlamentu Europejskiego powiedział, kiedy Ukraina może stać się członkiem UE. W Rosji fasadę starego akademika przykryto banerem. Jednak najwięcej komentarzy na świecie wywołała informacja o tym, że miało dojść do starć w obwodzie briańskim Federacji Rosyjskiej. Najważniejsze wiadomości z 372. dnia wojny.

Białoruscy partyzanci posadzili dron na samolot

Partyzanci z Bypola, którzy twierdzili, że uszkodzili 26 lutego rosyjski samolot A-50 w Maczuliszczyach, upublicznili nagranie z drona. Widać na nim, że UAV bez przeszkód wylądował na stacji radarowej tego samolotu. Partyzanci kupili cywilne drony w zwykłym sklepie i przez dwa tygodnie prowadzili zwiad lotniczy w Maczuliszczach. A-50 to maszyna używana m.in. do rozpoznania ukraińskiej obrony powietrznej.

 

"Nie tak dawno temu dyktator (Łukaszenka – red.) wielokrotnie powtarzał swoim propagandzistom, że ma najlepszą obronę powietrzną i środki do walki z dronami. I jak się sprawdziły chwalone środki do walki z dronami? Odpowiedź jest oczywista — w żaden sposób. I czy przekazali informację o tych wydarzeniach samozwańczemu władcy? Oczywiście, że nie" — napisali partyzanci.

Rosyjscy eksperci wojskowi są oburzeni, że to nagranie pokazuje całkowitą porażkę systemu obrony powietrznej, który chroni lotnisko wojskowe pod Mińskiem.

Przypomnijmy, że 28 lutego "Radio Swoboda" opublikowało zdjęcie satelitarne i współrzędne rosyjskiego samolotu wojskowego A-50, który miał zostać kilka dni wcześniej zniszczony właśnie na lotnisku Maczuliszcze niedaleko Mińska.

Rosja. W obwodzie briańskim doszło do starć

2 marca w przygranicznej wsi Suszany w obwodzie briańskim doszło do starcia między nieznanymi bojownikami a rosyjskimi siłami specjalnymi. Kremlowscy propagandziści obwinili o to "ukraińskich nacjonalistów". Później odpowiedzialność za incydent wziął na siebie Rosyjski Korpus Ochotniczy, który poinformował, że wkroczył na terytorium obwodu briańskiego Federacji Rosyjskiej, aby "pokazać rodakom, że jest nadzieja, że wolni Rosjanie z bronią w ręce mogą walczyć z reżimem". Putin nazwał wydarzenia w obwodzie briańskim "atakiem terrorystycznym".

Poseł do Parlamentu Europejskiego powiedział, kiedy Ukraina może stać się członkiem UE

Poseł do Parlamentu Europejskiego i były premier Litwy Andrius Kubilius uważa, że Ukraina może uzyskać pełne członkostwo w UE w 2029 roku. "Oczywiście, w tym celu muszą pracować obie strony: Ukraina musi przeprowadzić reformy, a Unia Europejska musi zebrać wolę polityczną i przywrócić ambicje budowy nowej architektury europejskiej, która obejmie członkostwo Ukrainy, Mołdawii i być może Gruzji" —  powiedział Kubilius w wywiadzie dla "Europejskiej Prawdy".

Słowacja może przekazać Ukrainie 10 myśliwców MiG-29

Bratysława rozważa przekazanie Ukrainie 10 z 11 radzieckich samolotów MiG-29, które słowackie wojsko wycofało ze służby w zeszłym roku. Takie informacje przekazał minister obrony Słowacji Jaroslav Nad, informuje Associated Press. Według ministra ostateczna decyzja spodziewana jest w ciągu kilku dni lub tygodni.

Zmasowane ataki rakietowe: czy będzie ich więcej?

Zmasowane rosyjskie ataki rakietowe mogą odejść w przeszłość — powiedziała o tym szefowa centrum prasowego Dowództwa operacyjnego Południe Natalia Humeniuk. Według niej wróg szuka nowych taktyk, bardziej ukierunkowanych na obronę powietrzną i skuteczne uderzenia, ponieważ Rosja ma już znacznie mniej rakiet. "Federacja Rosyjska zaczyna rozkładać ataki rakietowe w czasie — okresowo jest to kombinacja uderzeń z morza i powietrza, a także małych partii dronów Shahed" — zauważyła Humeniuk.

Rosja. Stary akademik obwieszony banerem na cześć gubernatora

W mieście Połysajewo w obwodzie kemerowskim gubernator Kuzbasu przybył na otwarcie przedszkola, które powstało obok drewnianych baraków akademika z lat 40. XX wieku. Aby nie psuć zdjęcia, został on przykryty banerem ze zdjęciem nowego budynku wraz z oknami. Mieszkańcy zostali więc bez oświetlenia ulicznego. Oklejenie fasady może kosztować co najmniej 180 tysięcy rubli. Administracja wyjaśniła, że budynek zostanie rozebrany, ale teraz trzeba mu nadać "boski wygląd".

372. dzień wojny. Straty Rosjan na froncie

Łączne straty bojowe rosyjskiej armii od 24.02.22 do 2.03.23 wyniosły w przybliżeniu:

  • personel — 150 605 (+715) osób;
  • czołgi — 3397 (+2) szt.;
  • opancerzone wozy bojowe — 6658 (+20) szt.;
  • systemy artyleryjskie — 2398 (+5) jednostek;
  • Wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe — 480 (+1) jednostek;
  • środki obrony powietrznej — 247 (+0) jednostek;
  • samoloty — 300 (+0) jednostki;
  • śmigłowce — 288 (+0) jednostek;
  • drony poziomu operacyjno-taktycznego — 2058 (+3) jednostek;
  • pociski manewrujące — 873 (+0) jednostek;
  • statki/łodzie — 18 (+0) jednostek;
  • sprzęt samochodowy i autocysterny — 5264 (+7) szt.;
  • wyposażenie specjalne — 230 (+0) jednostek.