Międzynarodowy Trybunał Karny ma wszcząć dwie sprawy przeciwko Rosji. Zbrodnia i kara?

Najważniejsze wiadomości z 383. dnia wojny zebrała Anastasija Krupka ze Lwowa. Ołeksij Daniłow wyjaśnił, jak długo Rosja będzie odnawiać swój potencjał militarny. W 2022 roku Ukraina stała się trzecim co do wielkości importerem broni na świecie. Tymczasem Dmytro Kuleba wyjaśnił, jakie korzyści dla Europy ma członkostwo Ukrainy w UE i NATO.

Daniłow wyjaśnił, jak długo Rosja będzie odnawiać swój potencjał militarny

"Rosja będzie potrzebowała dziesięciolecia, aby odnowić swój potencjał militarny. Opór Ukrainy daje Zachodowi czas na globalne przemyślenie i restrukturyzację całego systemu powstrzymywania i zwalczania autokratycznych reżimów" — powiedział Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy. 

Międzynarodowy Trybunał wszcznie dwie sprawy dotyczące rosyjskich zbrodni wojennych

Międzynarodowy Trybunał Karny zamierza wszcząć dwie sprawy dotyczące zbrodni wojennych związanych z rosyjską inwazją w Ukrainę: mają one dotyczyć uprowadzenia ukraińskich dzieci i celowych ataków Rosji na infrastrukturę cywilną - pisze "The New York Times".

Prokurator Naczelny Karim Khan musi najpierw przedstawić swoje zarzuty zespołowi sędziów śledczych. Zadecydują oni, czy zostały spełnione prawne standardy wydawania nakazów aresztowania, czy też śledczy potrzebują więcej dowodów.

Według ekspertów prawdopodobieństwo pozwu pozostaje niskie. Wszystko dlatego, że sąd nie może rozpatrywać spraw zaocznie, a Rosja raczej nie dokona ekstradycji swoich urzędników.

W 2022 roku Ukraina stała się trzecim co do wielkości importerem broni na świecie

Dzięki pomocy militarnej Stanów Zjednoczonych i krajów europejskich po inwazji rosyjskiej Ukraina w 2022 roku stała się trzecim co do wielkości importerem broni na świecie. Wyprzedza ją jedynie Katar i Indie. Tak wynika z analizy Sztokholmskiego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI). W okresie pięciu lat Ukraina odpowiadała za 2 proc. światowego importu broni. 

W Rosji proponuje się podwyższyć wiek poborowy

Duma Państwowa Federacji Rosyjskiej przedłożyła projekt stopniowego podwyższania wieku poborowego: z 18 do 21 lat na niższym szczeblu, z 27 do 30 lat na wyższym szczeblu. Okres przejściowy obejmuje mieszany rodzaj poboru do służby wojskowej.

Kuleba wyjaśnił, jakie korzyści dla Europy przynosi członkostwo Ukrainy w UE i NATO 

Minister Spraw Zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba podkreślił, że członkostwo Ukrainy w UE i NATO ma pragmatyczny interes dla wspólnoty europejskiej i gwarantuje długotrwały pokój i stabilność w Europie. "Nie powinno to być postrzegane jako dobroczynność lub odkupienie" — powiedział minister. 

Kuleba przypomniał, że Rosja będzie kontynuować swoją agresję na kraje europejskie,  jeśli Ukraina przegra wojnę. "Błędem jest sądzić, że bezczelna Rosja nie będzie szukała nowych ofiar. Mołdawia, kraje Bałkanów, Europa Środkowa i kraje bałtyckie. Putin nie zamierzał poprzestać na Ukrainie. Jest więc jasne, jak zasadniczo bezpieczeństwo Ukraina jest związana z bezpieczeństwem całej Europy", — odnotował Kuleba.

383. dzień wojny. Straty Rosjan na froncie

Łączne straty bojowe rosyjskiej armii od 24.02.22 do 13.03.23 wyniosły w przybliżeniu:

  • personel — 159800 (+710) osób;
  • czołgi — 3474 (+8) szt.;
  • opancerzone wozy bojowe — 6774 (+5) szt.;
  • systemy artyleryjskie —  2503 (+16) jednostki;
  • Wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe — 493 jednostek;
  • środki obrony powietrznej — 259 jednostki;
  • samoloty — 304 jednostki;
  • śmigłowce — 289 jednostek;
  • drony poziomu operacyjno-taktycznego — 2109 (+1) jednostek;
  • pociski manewrujące — 907 jednostek;
  • statki/łodzie — 18 (+0) jednostek;
  • sprzęt samochodowy i autocysterny — 5354 (+6) szt.;
  • wyposażenie specjalne — 251 (+9) jednostek. 
Posłuchaj podcastu Епізод 8: Чому важливо створити трибунал для засудження агресії Росії?
Copyright © Agora SA