Rosja prosi o broń na świecie. Putin śpiewa o dziewczynce. 386. dzień wojny w Ukrainie

Armia rosyjska stanęła w obliczu dotkliwego braku amunicji. Moskwa wykorzystuje wszelkie możliwe rodzaje wpływów i szuka broni nawet w Afryce. Tymczasem dyktator Władimir Putin zabawia rosyjskich oligarchów dziecięcą piosenką o Leninie. Najważniejsze informacje z 386 dnia wojny zebrała Julia Skoryk z Ukrayina.pl.

"Głód amunicji": Kreml już szuka broni w Afryce

Rosyjskiej armii katastrofalnie brakuje broni, dlatego Kreml szuka jej po całym świecie. Rosja wywozi broń z Syrii i próbuje kupić dodatkowe uzbrojenie w Iranie i Mjanmie. Ukraiński wywiad twierdzi, że zdobył potwierdzenie tych informacji.

"Przede wszystkim wynika to z faktu, że Rosji zaczęło brakować amunicji. Wiemy na pewno, że aktywnie współpracują z Iranem. Trwają negocjacje z Mjanmą, krajami Afryki, Bliskiego Wschodu. Wysłali teraz swoje delegacje z Ministerstwa Obrony, Służby Wywiadu Zagranicznego, innych organów i ministerstw Federacji Rosyjskiej, aby pozyskać jak najwięcej amunicji i innej broni na potrzeby wojny" — powiedział na antenie telemaratonu informacyjnego przedstawiciel ukraińskiego wywiadu Wadym Skibicki.

Sąd w Szczecinie. Proces czterech mężczyzn oskarżonych o zabicie człowieka i kanibalizmУ Польщі чоловіка засудили за канібалізм. Спершу жертву підсмажили

Podczas briefingu Putin zaśpiewał dziecięcą komunistyczną piosenkę

Prezydent Rosji Władimir Putin spotkał się z oligarchami i zacytował piosenkę wychwalającą "wielkiego wodza Lenina". Propagandyści Federacji Rosyjskiej zapytali Putina o wprowadzenie technologii reklamowych dla rozwoju biznesu. Odpowiedział piosenką.

"Jestem dziewczynką z chóru, tańcząca i śpiewająca. Lenina ja nie znam, ale go kocham" — śpiewał Putin.

Polska przekazuje Ukrainie pierwsze samoloty MiG

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że Polska jest gotowa wysłać na Ukrainę myśliwce MiG-29. "W najbliższych dniach przekażemy cztery samoloty w pełni sprawne, reszta jest serwisowana, przygotowywana i prawdopodobnie będzie przekazywana po kolei" — powiedział Andrzej Duda.

Najbliższa niedziela handlowa przypada na 2 kwietniaПольща. Магазин потрапив у скандал. "Власники плюнули в обличчя українцям"

Francja wysłała do Ukrainy pierwsze czołgi AMX-10 RC

Minister Sił zbrojnych Francji Sébastien Lecornu poinformował, że w Ukrainę dotarła pierwsza partia francuskich czołgów kołowych AMX-10 RC. "Niektórzy z nich już pojechali na linię frontu"— powiedział minister francuskiej gazecie Le Figaro.

Pomoc wojskowa: Niemcy przekazują pociski artyleryjskie i amunicję dla MARS II

Niemcy ogłosiły nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. Rządowy serwis opublikował listę, która składa się z ponad 40 pozycji. Tutaj jest kilka z nich:

 • 500 pistoletów SFP9;
 • 5000 pocisków kalibru 155 mm dla artylerii;
 • amunicja precyzyjna kalibru 155 mm;
 • amunicja do wieloprowadnicowego systemu wyrzutni rakiet MARS II;
 • 156 000 nabojów do granatnika 40 mm

W Rosji wybuchł wielki pożar w budynku FSB

W Rostowie nad Donem w Rosji wybuchł pożar na dużą skalę w budynku Straży Granicznej FSB. Rosyjskie kanały na Telegramie poinformowały o trzech zgonach. Wciąż jest kilku poszukiwanych pracowników.

Rosyjska FSB poinformowała, że przyczyną pożaru w Rostowie nad Donem był "zapłon paliwa i smarów" w warsztacie naprawczym. Tymczasem portal 161.ru informuje, powołując się na źródła w strukturach władzy, że w magazynie wybuchała amunicja w odstępach 5-10 sekund.

Mariupol. Spłonął rosyjski magazyn broni

W tymczasowo okupowanym Mariupolu wybuchły magazyny, w których Rosjanie przechowywali swoją broń. Petro Andruszczenko, doradca burmistrza Mariupola, powiedział, że ten magazyn jednostek ognia okupanci " wytrwale tworzyli w ostatnich tygodniach".

386. dzień wojny. Straty Rosjan na froncie

Łączne straty bojowe rosyjskiej armii od 24.02.22 do 16.03.23 wyniosły w przybliżeniu:

 • personel — 162560 (+1040) osób;
 • czołgi — 3504 (+12) szt.;
 • opancerzone wozy bojowe — 6810 (+11) szt.;
 • systemy artyleryjskie — 2539 (+11) jednostek;
 • Wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe — 503 (+1) jednostek;
 • środki obrony powietrznej — 265 (+3) jednostek;
 • samoloty — 305 (+1) jednostki;
 • śmigłowce — 289 (+0) jednostek;
 • drony poziomu operacyjno-taktycznego — 2145 (+13) jednostek;
 • pociski manewrujące — 907 (+0) jednostek;
 • statki/łodzie — 18 (+0) jednostek;
 • sprzęt samochodowy i autocysterny — 5394 (+17) szt.;
 • wyposażenie specjalne — 257 (+0) jednostek.

***

Ukrayina.pl to ukraińskojęzyczny portal stworzony z myślą o Ukrainkach i Ukraińcach, którzy uciekli przed wojną do Europy. Redakcję tworzą dziennikarze, którzy na co dzień mieszkają i pracują we Lwowie i Kijowie. Pisane przez nich teksty często powstają w schronach przeciwlotniczych. Wejdź na Ukrayina.pl

Zobacz wideo Українські військові проходять навчання з експлуатації танків Leopard 2 у Польщі
ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ