"NYT" ujawnia: Rosja otrzymuje pomoc z Chin. 391. dzień wojny w Ukrainie

Chiny sprzedają drony Rosji od początku wojny. Wartość dostaw sięga 12 milionów dolarów. NATO uważa, że Moskwa mogła prosić Pekin o śmiercionośną broń, ale wygląda na to, że jej nie otrzymała. Grupa Wagnera straciła od 50 tys. do 60 tys. swoich bojowników w Ukrainie.

Chiny sprzedają drony Rosji od początku wojny

Przez rok wojny w Ukrainie Chiny sprzedały Rosji drony i komponenty do nich za ponad 12 milionów dolarów. Poinformował o tym "The New York Times".

W sumie prawie 70 chińskich eksporterów sprzedało do Rosji 26 różnych rodzajów chińskich dronów. Część z nich trafia do Rosji nieoficjalnymi kanałami i poprzez inne przyjazne Rosji państwa, takie jak Kazachstan, Pakistan i Białoruś. Dostawy chińskich dronów do Federacji Rosyjskiej trwają. Dziennik powołując się na urzędników amerykańskich informuje, że Chiny wciąż rozważają możliwość sprzedaży śmiercionośnej broni do użycia w Ukrainie.

Stoltenberg: Rosja prosiła Chiny o śmiercionośną broń

Sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg powiedział, że wszystko wskazuje na to, że Rosja poprosiła Chiny o śmiercionośną broń.

"Nie dostrzegliśmy żadnych dowodów na to, że Chiny zaopatrują Rosję w śmiercionośną broń, ale widzieliśmy pewne oznaki, że była taka prośba ze strony Rosji i że ta kwestia jest rozważana przez chińskie władze w Pekinie" — powiedział w wywiadzie dla CNN sekretarz generalny NATO.

Wielka Brytania przekazuje Ukrainie uranowe pociski

Wielka Brytania planuje przerzucić do Ukrainy pociski przeciwpancerne ze zubożonym uranem. Planuje zrealizować tę dostawę razem z czołgami Challenger 2. Jak poinformowała wiceminister obrony Wielkiej Brytanii Annabel Goldie, amunicja ze zubożonym uranem jest skuteczna w zwalczaniu nowoczesnych czołgów i pojazdów opancerzonych.

W Ukrainie zakazano używania nazw geograficznych związanych z Rosją

Rada Najwyższa Ukrainy na posiedzeniu 21 marca przyjęła ustawę zakazującą nadawania obiektom geograficznym w Ukrainie nazw gloryfikujących, promujących lub symbolizujących Rosję. Wszystkie prorosyjskie pomniki zostaną zburzone, a miasta o prorosyjskich nazwach zostaną przemianowane.

Grupa Wagnera straciła od 50 tys. do 60 tys. osób w Ukrainie

Taka liczba została wskazana przez dowódcę 1. oddzielnej pancernej Siewierskiej brygady, pułkownika Leonida Choda. "To jest masa, która nie wymaga pieniędzy, opłat ani rekompensat. Zobaczymy, co wymyślą, gdy się skończy" — powiedział oficer wojskowy w rozmowie z ERR.

Francuski system obrony powietrznej Crotale. Ministerstwo Obrony pokazało spektakularne nagranie

Ministerstwo Obrony Ukrainy opublikowało na Twitterze wideo z kokpitu przeciwlotniczego systemu rakietowego Crotale. Załoga obrony powietrznej zestrzeliwuje rosyjską rakietę.

Bachmut. Żołnierz został ojcem chrzestnym uratowanego chłopca 

Wojskowy Petro o pseudonimie "Stone" zabrał 7-letniego Stasia z rodziną z Bachmutu. Chłopiec zaprzyjaźnił się ze swoim wybawcą i teraz kilka razy dziennie komunikuje się z nim przez telefon i na portalach społecznościowych. Po osiedleniu się rodziny Stasia w Czerniowcach "Stone" został ojcem chrzestnym chłopca. Szczęśliwą historię opowiedział na kanale Telegramu doradca ministra spraw wewnętrznych Anton Heraszczenko. 

391. dzień wojny. Straty Rosjan na froncie

Łączne straty bojowe rosyjskiej armii od 24.02.22 do 21.03.23 wyniosły w przybliżeniu:

  • personel — 166 570 (+960) osób;
  • czołgi — 3 552 (+15) szt.;
  • opancerzone wozy bojowe — 6 879 (+10) szt.;
  • systemy artyleryjskie — 2 586 (+9) jednostek;
  • Wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe — 507 jednostek;
  • środki obrony powietrznej — 270 jednostek;
  • samoloty — 305 jednostki;
  • śmigłowce — 290 jednostek;
  • drony poziomu operacyjno-taktycznego — 2 167 (+7) jednostek;
  • pociski manewrujące — 907 jednostek;
  • statki/łodzie — 18 jednostek;
  • sprzęt samochodowy i autocysterny — 5 428 (+12) szt.;
  • wyposażenie specjalne — 266 (+1) jednostek.

***

Ukrayina.pl to ukraińskojęzyczny portal stworzony z myślą o Ukrainkach i Ukraińcach, którzy uciekli przed wojną do Europy. Redakcję tworzą dziennikarze, którzy na co dzień mieszkają i pracują we Lwowie i Kijowie. Pisane przez nich teksty często powstają w schronach przeciwlotniczych. Wejdź na Ukrayina.pl.

Zobacz wideo Український підліток, який опікується чотирма братами і сестрами, молиться, щоб він не підвів свою вбиту матір
ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ
Copyright © Agora SA