Zełenski: "Jesteśmy teraz w decydującym etapie walki". 394. dzień wojny

Zełenski wziął udział w uroczystościach z okazji ukończenia kursu przez oficerów Gwardii Narodowej. Rosja ostrzelała regiony przygraniczne. W Konstantynówce rakiety uderzyły w Punkt Niezłomności, zginęło 5 osób. Nad Morzem Czarnym odnotowano brytyjskie samoloty rozpoznawcze. Niemcy przekazują Ukrainie pojazdy inżynieryjne Dachs i karabiny maszynowe. Najważniejsze w 394. dniu wojny.

Zełenski na uroczystościach absolwentów Gwardii Narodowej. "Nie mam wątpliwości, że uda nam się obronić Ukrainę"

Prezydent Wołodymyr Zełenski wziął udział w obchodach 9-lecia Gwardii Narodowej Ukrainy i wręczeniu dyplomów 334 oficerom, w tym 263 absolwentom Akademii Narodowej Narodowej Gwardii Ukrainy i 71 absolwentom Kijowskiego Instytutu Narodowej Gwardii Ukrainy. "Jesteśmy teraz w decydującym etapie walki o naszą niepodległość, suwerenność, walki o Ukrainę, która trwa od wieków i stała się treścią życia różnych pokoleń naszego narodu. Nie mam wątpliwości, że będziemy w stanie obronić Ukrainę" – powiedział prezydent.

Konstantynówka. Rosjanie uderzyli w Punkt Niezłomności, zginęło 5 osób

Pięć osób zginęło w wyniku uderzenia rakiety w Punkt Niezłomności w Konstantynówce obwodu donieckiego w piątek wieczorem. "O godzinie 1:00 armia rosyjska ostrzelała miasto z przeciwlotniczego kompleksu rakietowego S-300. Jeden z pocisków trafił w budynek Punktu Niezłomności, a drugi obok niego" - poinformowała Prokuratura Generalna. Według informacji Państwowej Służby Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych jedną osobę udało się uratować, natychmiast spod gruzów wydobyto ciała trzech kobiet. Później w wyniku rosyjskiego ataku odkryto ciała jeszcze dwóch mężczyzn. Martwe kobiety były przesiedleńcami wewnętrznymi z Bachmutu, Czasowego Jaru i wsi Opytne rejonu pokrowskiego.

Rosja zaatakowała obwód sumski: zrzucono 10 bomb lotniczych

W nocy 24 marca wojska rosyjskie zaatakowały obwód sumski myśliwcami Su-35, z których zrzuciły ponad 10 kierowanych bomb lotniczych.

Poinformował o tym Jurij Ihnat, rzecznik Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy. "To jest bardzo duże zagrożenie. Bomby lotnicze kierowane, bomby szybujące, mogą latać daleko, a samoloty nie wchodzą w strefę uszkodzenia naszej obrony przeciwlotniczej" – powiedział Ihnat.

Dowództwo operacyjne "Północ" poinformowało, że wojska rosyjskie ostrzelały granicę obwodu czernihowskiego. W Horodyszczu spłonął prywatny dom, zginął jeden z mieszkańców.

Brytyjscy samoloty "zwiadowcy" latały nad Morzem Czarnym

Wielka Brytania wysłała w rejon Morza Czarnego samolot rozpoznawczy Boeing RC-135, któremu towarzyszyły dwa brytyjskie myśliwce Eurofighter Typhoon. Informacja o tym pojawiła się około południa 24 marca na podstawie danych z serwisu Flightradar. Brytyjskie władze na razie nie skomentowały tych informacji.

Niemcy przekazują broń: pojazdy inżynieryjne Dachs i karabiny maszynowe

Niemcy opublikowały listę nowej pomocy wojskowej, której udzielają Ukrainie. Według informacji ze strony internetowej niemieckiego rządu Ukrainie już przekazano:

 • trzy pojazdy inżynieryjne Dachs oparte na niemieckim czołgu Leopard 2;
 • 100 karabinów maszynowych MG3 do czołgów Leopard 2, bojowych wozów piechoty Marder i Dachs;
 • części zamienne do pojazdów opancerzonych takich jak Leopard 2 i Marder;
 • 30 systemów wykrywania dronów.

Moskwa. Mężczyzna z ikoną w ręku uderzył babcię z kwiatami

Mężczyzna z brodą, prawdopodobnie pop lub mnich, i babcia z kwiatami stali niedaleko od siebie w pobliżu stacji metra Marksistskaja w Moskwie. Emerytka sprzedawała kwiaty, a mężczyzna zbierał jałmużnę. Babcia postanowiła zmienić miejsce i podeszła trochę bliżej, co bardzo nie spodobało się konkurentowi. Nie wypuszczając ikony z rąk, kopnął nogą starszą kobietę. Ona odmówiła wezwania karetki i policji.

394. dzień wojny. Straty Rosjan na froncie

Łączne straty bojowe rosyjskiej armii od 24.02.22 do 24.03.23 wyniosły w przybliżeniu:

 • personel — 169 170 (+660) osób;
 • czołgi — 3 574 (+14) szt.;
 • opancerzone wozy bojowe — 6 921 (+23) szt.;
 • systemy artyleryjskie — 2 616 (+8) jednostek;
 • wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe — 511 (+0) jednostek;
 • środki obrony powietrznej — 276 (+3) jednostek;
 • samoloty — 305 jednostek;
 • śmigłowce — 290 jednostek;
 • drony poziomu operacyjno-taktycznego — 2 208 (+5) jednostek;
 • pociski manewrujące — 911 (+2) jednostek;
 • statki/łodzie — 18 jednostek;
 • sprzęt samochodowy i autocysterny — 5 464 (+12) szt.;
 • wyposażenie specjalne — 277 (+4) jednostek.
Zobacz wideo Бронеавтомобіль MRAP Wolfhound 6x6, наданий Україні Великобританією, буксирує російський БТР-82А
ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ