Media: Xi Jinping przygotowuje się do wojny i wzywa generałów do "odwagi". 400. dzień wojny

Chiny mogą użyć siły militarnej przeciwko Tajwanowi. W przemówieniach Xi Jinping wzywa generałów, by "odważyli się walczyć" i przygotowuje Chiny do działań militarnych. W Ukrainie toczy się konflikt o wysiedlenie mnichów Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej (Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego) z Ławry Peczerskiej, Metropolita Paweł grozi dziennikarzom. W Rosji więzień z Grupy "Wagnera", który przyjechał na urlop z wojny, zabił kobietę. Najważniejsze wydarzenia 400. dnia wojny.

Chiny prawdopodobnie są gotowe do użycia siły przeciwko Tajwanowi — media

Amerykański dwumiesięcznik "Foreign Affairs" pisze, że chiński przywódca przygotowuje kraj do wojny — prawdopodobnie jest gotowy do użycia siły w celu zajęcia Tajwanu. W jednym ze swoich przemówień Xi Jinping wezwał swoich generałów, by "odważyli się walczyć". Jego rząd zapowiedział również zwiększenie chińskiego budżetu obronnego o 7,2 proc.. Chiny przyjęły nowe przepisy dotyczące gotowości bojowej, nowe schrony przeciwbombowe w miastach i nowe biura Narodowej Obronnej Mobilizacji. "Jeśli Xi mówi, że przygotowuje się do wojny, głupotą byłoby nie wierzyć mu na słowo" — pisze gazeta.

"Wysiedlenie" z Ławry. Ministerstwo Kultury Ukrainy złożyło skargę 

Komisja do przejęcia i przekazania własności państwowej Narodowego Rezerwatu Historyczno-Kulturalnego "Ławra Kijowsko-Peczerska" nie mogła rozpocząć pracy.

Minister Ołeksandr Tkaczenko powiedział, że stało się tak z powodu "fizycznych przeszkód ze strony Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego". Przedstawiciele klasztoru nie wiedzieli, kto ma klucze do budynku, a nieznane osoby uniemożliwiały członkom Komisji wejście do środka.

Tymczasem metropolita Paweł groził dziennikarzom. "Teraz wezmę kij i rozbiję wszystkie wasze kamery. Ja nie grożę, to wy grozicie" — powiedział, zwracając się do dziennikarki Telegrafu Jany Dobronosowej.

 

Ukraina jest gotowa zabrać deportowane sieroty na granicy Federacji Rosyjskiej z UE

Wicepremier Iryna Wereszczuk powiedziała na antenie ogólnoukraińskiego telemaratonu, że Ukraina przyjmie z powrotem wszystkie sieroty, które zostały nielegalnie deportowane przez Rosję.

W tym celu proponuję następujący mechanizm. Za pośrednictwem organizacji międzynarodowych — ONZ, MKCK lub innych — jesteśmy gotowi przyjechać do dowolnego kraju europejskiego na granicę z Federacją Rosyjską. Na przykład do Estonii, do miasta Narwa. I tam zabrać wszystkie ukraińskie sieroty, które są teraz nielegalnie przetrzymywane przez Rosję" — powiedziała Wereszczuk. Z Federacji Rosyjskiej wywieziono już 327. dzieci, proces sprowadzenia ich z powrotem jest bardzo skomplikowany i długotrwały.

Wojskowi znalazły w bunkrze łyżki z nazwiskami. Zostały zwrócone właścicielom

Ukraińscy żołnierze z 60. oddzielnej piechotnej Inguleckiej brygady znaleźli łyżki imienne w ziemiance rosyjskiej w rejonie buczańskim. Napisano na nich: 17 stycznia 2006 r. (Daszeńka) i 12 sierpnia 2008 r. oraz wagę i wzrost dziecka. Żołnierze założyli, że Rosjanie zrabowali te rzeczy od okolicznych mieszkańców. Jurij Fanygin, zastępca dyrektora Dniepropietrowskiego Muzeum Historycznego imienia Jawornickiego powiedział dziś, że łyżki oddano babci, która podarowała je swoim wnukom. Dzieci są dziś za granicą z matką.

Więzień z Grupy "Wagnera" przyjechał na urlop i zabił kobietę

Więzień Iwan Rosomachin został skazany w 2020 roku na 14 lat odsiadki za zabójstwo. W więzieniu został zwerbowany przez wagnerowców. Niedawno Rosomachin przyjechał na urlop z wojny w Ukrainie i zaczął "prowadzić zamieszki" a także zastraszać wszystkich mieszkańców wsi. Później w sąsiedniej wsi Wiatskije Polany znaleziono ciało zamordowanej emerytki. Podejrzany o zabójstwo Rosomachin. Przyznał się do morderstwa.

Rosja. W paradzie przemaszerują dzieci z przedszkoli

W Jejsku odbędzie się parada dzieci z przedszkoli. Szef rejonu jejskiego w obwodzie krasnodarskim Roman Bublik opublikował wideo z prób marszu i powiedział, że parada będzie nosić nazwę "Jesteśmy prawnukami wielkich zwycięzców!"

Parada odbędzie się 29 kwietnia, każde przedszkole, zdaniem Bublika, "określiło, jakie wojska będzie reprezentować". Według urzędnika, podczas gdy dzieci uczą się maszerować, rodzice szyją im mundury wojskowe.

400. dzień wojny. Straty Rosjan na froncie

Łączne straty bojowe rosyjskiej armii od 24.02.22 do 30.03.23 wyniosły w przybliżeniu:

 • personel — 172900 (+560) osób;
 • czołgi — 3610 (+1) szt.;
 • opancerzone wozy bojowe — 6974 (+8) szt.;
 • systemy artyleryjskie — 2671 (+12) jednostek;
 • Wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe — 526 (+0) jednostek;
 • środki obrony powietrznej — 278 (+1) jednostek;
 • samoloty — 306 (+0) jednostki;
 • śmigłowce — 291 (+0) jednostek;
 • drony poziomu operacyjno-taktycznego — 2239 (+0) jednostek;
 • pociski manewrujące — 911 (+0) jednostek;
 • statki/łodzie — 18 (+0) jednostek;
 • sprzęt samochodowy i autocysterny — 5518 (+11) szt.;
 • wyposażenie specjalne — 291 (+3) jednostek.
Zobacz wideo Військова підтримка України з боку ЄС. "Затягує війну Володимир Путін, а не постачання зброї"
ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ