Putin zmienił koncepcję polityki zagranicznej Federacji Rosyjskiej. 400. dzień wojny

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret o aktualizacji koncepcji polityki zagranicznej Federacji Rosyjskiej w związku z "radykalnymi zmianami w życiu międzynarodowym". Ukraina obchodzi rocznicę deokupacji Buczy - z tej okazji przybyli tam goście z zagranicy. Tymczasem wojska rosyjskie aktywnie ostrzeliwują obwód zaporoski. Główne wiadomości z 400. dnia wojny.

Putin zaaprobował zmianę głównych kierunków polityki zagranicznej Rosji

Zdaniem szefa Kremla kluczowe dokumenty strategiczne musiały zostać skorygowane w związku z poważnymi zmianami na arenie światowej. Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział, że logika dokumentu "odzwierciedla zmiany w konturze polityki zagranicznej" po rozpoczęciu rosyjskiej agresji. W szczególności w zaktualizowanej koncepcji Stany Zjednoczone nazywane są "głównym liderem linii antyrosyjskiej".

Ponadto Rosjanie wprowadzili do dokumentów tezę o użyciu sił zbrojnych do odparcia lub zapobieżenia atakowi na Rosję lub jej sojuszników, a Chiny i Indie zostały nazwane głównymi partnerami strategicznymi.

* Лукашенко заговорив про "перемир'я" в Україні. "Я бігав, як собачка, від одного до іншого"

Rosjanie zaatakowali Orichiw rakietami

31 marca rosyjskie wojsko ostrzelało z samolotu miasto Orichiw w obwodzie zaporoskim. Okupanci wystrzelili dwie rakiety. W wyniku ostrzału dwie osoby cywilne zostały ranne, jedna z nich jest w ciężkim stanie. Doszło też do wybuchu rakiety w dzielnicy Komunarskiej Zaporoża, dwie osoby zostały ranne.

Rocznica wyzwolenia Buczy: Zełenski i inni przywódcy przybyli do miasta

W rocznicę deokupacji Buczy obwodu kijowskiego przywódcy czterech państw europejskich, prezydent Mołdawii Maia Sandu oraz premierzy Słowacji, Słowenii i Chorwacji — Eduard Heger, Robert Gołob i Andrei Płenkowicz, wraz z Wołodymyrem Zełenskim odwiedzili miasto/ Według Zełenskiego w wyniku okupacji rosyjskiej w Buczy i rejonie buczańskim zginęło ponad 1400 osób, w tym 37 dzieci.

Eksplozje w Dżankoju: jakie problemy stworzył atak dla Rosjan?

Rzeczniczka Południowych Sił Obronny Natalija Humeniuk powiedziała, że w związku z niedawnymi eksplozjami w mieście Dżankoj na północy anektowanego Krymu Rosja ma ograniczone możliwości transferu sprzętu wojskowego i amunicji, w tym pocisków manewrujących "Kalibr".

"Ciągle próbują. Prace wciąż trwają — a pełnoprawne połączenie kolejowe, które pozwoliłoby im na przerzut ciężkiego sprzętu, nie zostało jeszcze przywrócone" — powiedziała. Humeniuk dodała też, że Rosjanie próbowali dostarczać rakiety samolotami transportowymi, ale nie wiadomo, czy udało im się dotrzeć do zatok.

Jurij Zdebski, który okazał się rosyjskim szpiegiem Агенти Кремля. ФСБ вербувала в Україні корумпованих чиновників та силовиків. Платила мільярди

Wojna. Nie żyje czterokrotny mistrz świata w kick-boxingu

W nocy 31 marca obrońca Ukrainy i czterokrotny mistrz świata w kickboxingu Witalij Merinow zmarł w szpitalu w wyniku odniesionych obrażeń. Mężczyzna poszedł na wojnę pierwszego dnia inwazji na pełną skalę. Otrzymał również ranę odłamkową w nogę, ale wyzdrowiał i wrócił na front.

Ilu Ukraińców wierzy w zwycięstwo Ukrainy?

Wyniki sondażu służby socjologicznej Centrum im. Razumkowa wskazują, że 93 proc. Ukraińców wierzy w zwycięstwo Ukrainy w wojnie. Połowa z nich uważa, że zwycięstwo nastąpi przed końcem 2023 roku, 26 proc. — że nastąpi to za 1-2 lata.

Najczęściej Ukraińcy za zwycięstwo uznają wypędzenie wojsk rosyjskich z całego terytorium Ukrainy i przywrócenie granic od stycznia 2014 roku (47 proc. respondentów, wierzących w zwycięstwo Ukrainy) lub zniszczenie armii rosyjskiej i sprzyjanie w powstaniu/upadku w Rosji (31 proc.).

Zobacz wideo Мати бореться за визволення з російського полону вдови загиблого захисника «Азовсталі»

400. dzień wojny. Straty Rosjan na froncie

Łączne straty bojowe rosyjskiej armii od 24.02.22 do 31.03.23 wyniosły w przybliżeniu:

 • personel — 173 360 (+460) osób;
 • czołgi — 3615 (+5) szt.;
 • opancerzone wozy bojowe — 6977 (+3) szt.;
 • systemy artyleryjskie — 2675 (+4) jednostek;
 • Wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe — 526 jednostek;
 • środki obrony powietrznej — 278 jednostek;
 • samoloty — 306 jednostki;
 • śmigłowce — 291 jednostek;
 • drony poziomu operacyjno-taktycznego — 2248 (+9) jednostek;
 • pociski manewrujące — 911 jednostek;
 • statki/łodzie — 18 jednostek;
 • sprzęt samochodowy i autocysterny — 5521 (+3) szt.;
 • wyposażenie specjalne — 294 (+3) jednostek.

***

Ukrayina.pl to ukraińskojęzyczny portal stworzony z myślą o Ukrainkach i Ukraińcach, którzy uciekli przed wojną do Europy. Redakcję tworzą dziennikarze, którzy na co dzień mieszkają i pracują we Lwowie i Kijowie. Pisane przez nich teksty często powstają w schronach przeciwlotniczych. Wejdź na Ukrayina.pl.

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ