Przechwycono rosyjskie nagrania. "Musimy zabijać nieletnich. Totalna rzeź"

Nagrania rozmów rosyjskich okupantów potwierdzają ich nieludzkie postepowania wobec Ukraińców, masowe mordy ludności cywilnej, w tym kobiet i dzieci. Ukraińskie Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich informuje, że otrzymało kilkadziesiąt filmów z publicznych egzekucji ukraińskich jeńców wojennych przez Rosjan. Okrucieństwo wroga tłumaczy się przygotowaniem do kontrataku. Główne wiadomości z 418. dnia wojny.

Rosyjscy żołnierze zabijają kobiety i dzieci podczas "zaczystek"

Nowe przechwycone niedawno przez SBU nagrania na wschodzie Ukrainy potwierdza nieludzkie postępowanie okupantów. Jeden z żołnierzy opowiada żonie o tym, jak zabijał dzieci i kobiety. "Musimy zabijać nieletnich, kobiety — wszystkich. Wyobraź sobie: totalna rzeź, po prostu: "Strzelajcie, k***a". Wyjaśniono nam: czternaście, osiemnaście lat, dziewczyna, zabijać. Idziemy na "zaczystkę" [przyp. red. zbrodnicza rosyjska metoda działań na wojnie]" — mówi żonie rosyjski żołnierz wysłany do Ukrainy w grudniu 2022 roku.

Kobieta wcale nie jest zaskoczona wiadomością o brutalnych morderstwach popełnionych przez jej męża, wręcz przeciwnie, usprawiedliwia jego działania: "Kiedy byliśmy w domu, oglądaliśmy z tobą wiadomości i rozmawialiśmy na ten temat: kto był pokojowo nastawiony — ten wyjechał".

Egzekucje jeńców ukraińskich: Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich otrzymało dziesiątki filmów

W ciągu ostatnich 9 miesięcy do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynęło kilkadziesiąt nagrań wideo z publicznych egzekucji ukraińskich jeńców wojennych przez żołnierzy rosyjskich. "To jest odcinanie głowy, genitaliów, uszu, nosa, kończyn, paliczków palców. Niektórzy [rosyjscy żołnierze] zostali zweryfikowani. I wiem, że jedna osoba poniosła karę. Wiem, że zginęła podczas walki z wojskiem ukraińskim" — powiedział Dmytro Łubinec, Rzecznik Praw Obywatelskich Rady Najwyższej.

Według rzecznika Rosja publicznie celowo rozpowszechnia nagrania z ukraińskich egzekucji wojskowych, aby "utrzymać stopień antyukraińskiej histerii" w rosyjskim społeczeństwie, przekonać swoich żołnierzy do niepoddawania się i zastraszyć ukraińskich bojowników przygotowujących się do kontrofensywy. Zauważył również, że 86 proc. ukraińskich żołnierzy, którzy wrócili z niewoli rosyjskiej, było poddawanych bezpośrednim torturom fizycznym.

* Буданов сказав, коли почнеться контрнаступ. "Фінал війни майже відомий"

Sabotaż na Krymie. Rosjanie zwiększają liczbę kamer monitoringu

Na tymczasowo okupowanym Krymie rosyjscy okupanci instalują kamery monitoringu wzdłuż linii kolejowej, aby walczyć z partyzantami. Centrum Oporu Narodowego podkreśla, że w taki sposób okupanci reagują na udane akcje lokalnych partyzantów, w szczególności z ruchu "Atesz". Również najeźdźcy wzmocnili kontrole "nielojalnej ludności". Dlatego CON wzywa ludzi do czyszczenia telefonów i zachowania ostrożności.

Medwedczuk marzy o "sądzie dla Zełenskiego"

Podejrzany o zdradę były deputowany Rady Najwyższej Wiktor Medwedczuk, którego we wrześniu wymieniono za ukraińskich jeńców, napisał pseudohistoryczny artykuł oskarżający "władze kijowskie". Wzywa do powołania trybunału dla prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

W artykule Medwedczuk kilkukrotnie powołuje się na wyrok Trybunału Norymberskiego, starając się doszukać podobieństw między nazistowskimi zbrodniarzami a władzami ukraińskimi, a także twierdzi, że to za prezydentury Wołodymyra Zełenskiego Ukraina rzekomo "przeszła drogę od nacjonalistycznej państwo do nazistowskiej dyktatury".

* Оприлюднили зізнання "вагнерівців" про масові вбивства українських дітей. "Вистрілив 5-річній дівчинці в голову"

Słowacja przekazała już Ukrainie wszystkie obiecane myśliwce

Minister obrony kraju Jarosław Nad` powiedział, że transport 13 radzieckich myśliwców MiG-29 odbył się drogą lądową z zachowaniem maksymalnego bezpieczeństwa. Według niego była to skomplikowana operacja logistyczna. W tym samym czasie Słowacja nie planowała już używać tych myśliwców.

Rosja zablokowała inspekcję statków w korytarzu zbożowym

Od 10 kwietnia strona rosyjska we Wspólnym Centrum Koordynacyjnym w Stambule jednostronnie wstrzymała rejestrację statków zgłaszanych do ukraińskich portów w celu utworzenia planu inspekcji.

Rosjanie zaczęli tworzyć własny plan inspekcji, wybierając statki z kolejki według własnego uznania, co jest sprzeczne z warunkami inicjatywy i jest dla Ukrainy nie do przyjęcia. "Zagraża to funkcjonowaniu inicjatywy zbożowej" — stwierdziło Ministerstwo Rozwoju Hromad, Terytoriów i Infrastruktury Ukrainy.

418. dzień wojny. Straty Rosjan na froncie

Łączne straty bojowe rosyjskiej armii od 24.02.22 do 17.04.23 wyniosły w przybliżeniu:

 • personel — 182 660 (+590)) osób;
 • czołgi — 3660 (+3) szt.;
 • opancerzone wozy bojowe — 7087 (+4) szt.;
 • systemy artyleryjskie — 2804 (+9) jednostek;
 • Wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe — 538 jednostek;
 • środki obrony powietrznej — 285 (+1) jednostek;
 • samoloty — 308 jednostki;
 • śmigłowce — 293 jednostek;
 • drony poziomu operacyjno-taktycznego — 2347 (+8) jednostek;
 • pociski manewrujące — 911 jednostek;
 • statki/łodzie — 18 jednostek;
 • sprzęt samochodowy i autocysterny — 5672 (+14) szt.;
 • wyposażenie specjalne — 328 (+2) jednostek.

***

Ukrayina.pl to ukraińskojęzyczny portal stworzony z myślą o Ukrainkach i Ukraińcach, którzy uciekli przed wojną do Europy. Redakcję tworzą dziennikarze, którzy na co dzień mieszkają i pracują we Lwowie i Kijowie. Pisane przez nich teksty często powstają w schronach przeciwlotniczych. Wejdź na Ukrayina.pl.

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ