Atak na Rosję. Krasnodar zatrząsł się od eksplozji. "Myślałem, że cały dom się zawali, tak mocne było uderzenie"

Wybuch w Krasnodarze, Federacja Rosyjska. Miasto zostało zaatakowane przez drony. Jeden z nich (lub według oficjalnych władz Federacji Rosyjskiej jego fragmenty) uszkodził budynek z wieżą telekomunikacyjną operatora komórkowego. Ukraina oficjalnie nie skomentowała ataku dronami na Krasnodar.

O świcie 26 maja dron uderzył w dach budynku w Krasnodarze. Lokalne władze zapewniają, że nikt nie został ranny, a ratownicy już usuwają skutki uderzenia. Na zdjęciu widać, że część dachu jest zniszczona, nie ma okien.

Zobacz wideo Ważny apel gen. Tomasza Piotrowskiego. "Przeciwnik tylko na to czeka"

Krasnodar: co wiadomo o wybuchach w mieście

Eksplozja nastąpiła o godzinie 4:17 czasu lokalnego. Nagranie uderzenia w jednej z dzielnic miasta zostało opublikowane przez środki masowego przekazu i świadków. Lokalni mieszkańcy donoszą, że BSP kamikaze uderzył w budynek z wieżą telekomunikacyjną operatora komórkowego przy ulicy Morskiej.

Świadkowie zdarzenia powiedzieli, że eksplozja była tak silna, że podskoczyło łóżko. „Myślałem, że cały dom się zawali, tak wpierd...ło" – mówi mężczyzna. Powiedział, że ludzie zaczęli krzyczeć, wybiegać na ulicę, nie rozumiejąc, co się dzieje.

Według oficjalnych informacji nie było rannych. Uszkodzony został budynek biurowy i budynek mieszkalny. "Przyczyna zdarzenia jest w trakcie ustalenia" – powiedział burmistrz miasta Jewgienij Naumow. Dodał, że według poprzedniej wersji na dom spadł wrak BSP, a ratownicy usuwają skutki tego zdarzenia w Krasnodarze.

Według burmistrza miasta okna w 5-piętrowym budynku na ulicy Garaznaja są częściowo wybite. W pobliskim prywatnym domu uszkodzony został dach. Ponadto rosyjscy pracownicy energetyczni pomylili drzwi do mieszkania z drzwiami na strych w budynku uszkodzonym po upadku BSP w Krasnodarze i wyważyli je. Służba komunalna przez pół godziny wierciła i wyłamywała drzwi. Okazało się, że w mieszkanie należy do starszego mężczyzny, który źle słyszy.

Ukraina oficjalnie nie skomentowała ataku dronami na Krasnodar. Ale wybuchy w środku terytorium Rosji "są tak samo ważne, jak wkroczenie nieznanych grup dywersyjnych na terytorium obwodu biełgorodzkiego". Takie jest zdanie dyrektora wykonawczego Ukraińskiego Instytutu Przyszłości Wadyma Denysenki.

"Powinni zrozumieć, że w europejskiej części Rosji nie ma takiego punktu, do którego nie mogliby wkroczyć"- powiedział ekspert w komentarzu na antenie telewizyjnego kanału Priamyj. Еkspert uważa, że celem takich ataków jest zniszczenie personelu wojskowego i obiektów, w których może znajdować się cenna rosyjska kadra lub cenna broń.

"Ważne jest to, że w Rosji od samego rana podniósł się krzyk, że ukraińskie drony nie mogą tak daleko latać. Rosjanie mówią, że na ich terytorium stali się bardziej aktywni partyzanci, których nazywają "Żdunami" - powiedział Denysenko.

Jewgienij Prigożyn, szef kompanii wojskowej Grupy Wagnera, przemawia, trzymając rosyjską flagę narodową przed swoimi żołnierzami. Prigożyn twierdzi, że jego siły przejęły kontrolę nad miastem Bachmut Grupa Wagnera zaczęła opuszczać Bachmut. Były oficer KGB mówi, że Prigożyna mogą zabić

Dron zrzucił ładunek wybuchowy na budynek Gazpromu

Stało się to w obwodzie biełgorodzkim. Według źródeł rosyjskich do ataku na budynek we wsi Oktiabrskij doszło 25 maja około godziny 23:00. W wyniku ataku drona w budynku zostały wybite okna, uszkodzona została elewacja i dach.

Rankiem 26 maja gubernator obwodu biełgorodzkiego Gładkow poinformował, że rejon ten był ostrzeliwany od godziny 6:30 rano. "Dzielnica miasta Grajworon jest pod ostrzałem SZU. W Grajworonie uszkodzone zostały cztery prywatne domy: zniszczona została letnia weranda, pocięte parkany i wybite okna. Także w lokalnym sklepie wybito szyby. Jeden samochód został pocięty odłamkami. Pociski uszkodziły gazociąg i linię energetyczną. Służby ratownicze rozpoczęły już prace z naprawy". Gubernator dodał również, że w Głotowoje zniszczony został budynek niemieszkalny, pocięta została elewacja i wybito okna w Domu Kultury, a także uszkodzone zostało ogrodzenie sklepu i pobliskich budynków.

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ