Relacja z Ukrainy
-
Ukraińska gra S.T.A.L.K.E.R. podbija świat i irytuje Rosjan
S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl, na który gracze czekali aż 14 lat, to nie tylko wielki hit branży gier, ale także ważny element ukraińskiej kulturowej dyplomacji. Produkcja od studia GSC Game World odniosła ogromny międzynarodowy sukces, jednocześnie budząc sprzeciw i frustrację w Rosji. Kiedyś uwielbiana przez rosyjskich graczy, dziś jest symbolem ukraińskiej niezależności i kultury.
-
Alarm w całej Ukrainie. Rosjanie zaatakowali dronami i rakietami. Mieli jeden cel
W nocy i nad ranem 28 listopada Rosjanie przeprowadzili zmasowany atak na ukraińskie miasta. Wojska rosyjskie wykorzystały drony i rakiety, które skierowano na infrastrukturę energetyczną. Ukraińcy w wielu regionach pozostają bez prądu. Mimo to pociągi ukraińskiej kolei kursują zgodnie z rozkładem, odnotowując tylko nieliczne opóźnienia.
-
Najbliższy współpracownik Zełenskiego jedzie do Stanów. Ma zmienić nastawienie republikanów wobec Kijowa
Ukraińskie władze podejmują starania, aby nawiązać bliskie kontakty z zespołem prezydenta elekta Donalda Trumpa. Szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak ma wkrótce udać się do Stanów Zjednoczonych. Jak informują media, głównym celem tej wizyty jest zmiana nastawienia republikanów wobec Wołodymyra Zełenskiego i jego otoczenia.
-
Przełom w sprawie ekshumacji. Ekspert: Kijów wyciągnął wnioski. Nie ma na co czekać
Jest zgoda Kijowa na przeprowadzenie prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych na jej terytorium. - Ukraina doszła do zrozumienia, iż kwestia Wołynia jest dla polskiego społeczeństwa ważnym tematem - mówi w rozmowie z nami ukraiński politolog Jewhen Mahda.
-
Rekordowe postępy rosyjskiej ofensywy. "Zajęli obszar wielkości połowy Londynu"
Rosyjskie wojska osiągają rekordowe tempo postępów w Ukrainie, zajmując w ostatnim miesiącu obszar wielkości połowy Londynu - informuje Reuters, powołując się na analityków i blogerów wojskowych. Według ekspertów wojna wkracza w nową, szczególnie niebezpieczną fazę.
-
"Nie możemy się bać". Mieszkańcy Kijowa o zagrożeniu jądrowym
W listopadzie nie było nocy, żeby Rosjanie nie zaatakowali Ukrainy rakietami czy irańskimi dronami. Od kiedy Kreml zmienił doktrynę nuklearną, na Zachodzie coraz częściej słychać głosy o tym, że Moskwa może się zdecydować na użycie taktycznej broni jądrowej w Ukrainie. Zapytaliśmy mieszkańców ogarniętego wojną kraju, czy obawiają się takiego scenariusza.
-
Kijów zaatakował rosyjskie lotnisko rakietami ATACMS. Pierwszy taki atak
Ukraińskie siły po raz pierwszy zaatakowały rosyjskie lotnisko wojskowe Chalino w obwodzie kurskim przy użyciu rakiet balistycznych ATACMS z głowicami kasetowymi - donoszą ukraińskie media. Uderzenie miało na celu zniszczenie infrastruktury i sprzętu lotniczego przeciwnika.
-
Mobilizacja w Ukrainie. Kijów powoła ponad 100 tys. nowych żołnierzy
Kijów zmobilizował już ponad milion obywateli. Według Waszyngtonu potrzebuje jednak jeszcze więcej żołnierzy, aby realnie przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę. Ukrainie brakuje osób potrafiących obsługiwać sprzęt, który dostarczają im USA.
-
Niepokojące słowa gen. Załużnego. "Rozpoczęła się III wojna światowa"
Ambasador Ukrainy w Wielkiej Brytanii, generał Walerij Załużny, uważa, że III wojna światowa już się rozpoczęła. Według niego udział Korei Północnej, Iranu i Chin po stronie Rosji w wojnie przeciwko Ukrainie świadczy o globalnej eskalacji, którą świat musi zatrzymać, zanim będzie za późno.
-
Kijów. Rosjanie mogą zaatakować parlament? Posiedzenie Rady Najwyższej odwołano
Rosja może w najbliższych dniach przeprowadzić atak rakietowy na dzielnicę rządową w Kijowie, w tym na budynek Rady Najwyższej Ukrainy, podają ukraińscy deputowani. W obliczu zagrożenia posiedzenie parlamentu zostało odwołane, a władze wprowadziły nadzwyczajne środki bezpieczeństwa.
-
Kijów potwierdza. Ukraina pierwszym krajem na świecie zaatakowanym międzykontynentalną rakietą balistyczną
Kijów potwierdza, że Rosja użyła międzykontynentalnej rakiety balistycznej, wystrzeliwując ją na Dniepr. Eksperci wskazują, że atak mógł być demonstracją siły i próbą zastraszenia, a Ukraina obecnie nie posiada odpowiednich systemów obrony.
-
Jak zakończy się wojna? Zmiana nastrojów wśród Ukraińców
Ponad połowa Ukraińców chce jak najszybszego zakończenia wojny poprzez negocjacje - wynika z badań Instytutu Gallupa. 52 proc. respondentów popiera rozmowy pokojowe, podczas gdy 38 proc. uważa, że kraj powinien walczyć do zwycięstwa. Wyniki pokazują znaczący spadek poparcia dla dalszej walki w porównaniu z wcześniejszymi latami wojny.
-
Tusk rozmawiał z Zełenskim. "Warszawa przygotowuje kolejny pakiet pomocy dla Kijowa"
Premier Donald Tusk w rozmowie z Wołodymyrem Zełenskim omówił współpracę obronną, proces integracji Ukrainy z UE oraz dalsze działania na rzecz członkostwa kraju w NATO. Tusk poinformował Zełenskiego, że Warszawa przygotowuje 45. pakiet pomocy dla Ukrainy.
-
Rosja gromadziła zapasy rakiet od miesięcy. "Samoloty w gotowości"
Na ukraińskich kanałach na Telegramie krążą informacje o możliwym ataku międzykontynentalną rakietą balistyczną, a ambasady kilku krajów tymczasowo zamykają się w obliczu groźby "zmasowanego ataku". Władze w Kijowie uspokajają jednak, podkreślając, że zagrożenie tego typu jest obecne każdego dnia.
-
Kiedyś kwitło tutaj życie. Dziś ukraińskie miasta w pobliżu linii frontu umierają
Ukraińskie miasta w pobliżu linii frontu opustoszały. Mieszkańcy masowo wyjeżdżają, uciekając przed nieustannym ostrzałem i groźbą okupacji. Większość osób, które pozostały w zniszczonych miejscowościach, to seniorzy. Dawniej te miasta tętniły życiem i dynamicznie się rozwijały. Dziś ich odbudowa może potrwać dziesięciolecia.
-
1000 dni wojny oczami lekarki. Widziała dużo ludzi, których życie zostało rozdzielone na "przed" i "po"
Od 1000 dni Natalia Antoniszyna, wojskowa lekarka z Kijowa, zmaga się z realiami frontu, gdzie życie żołnierzy często rozdzielane jest na "przed" i "po". - Na froncie widziałam za dużo cierpienia, ale trzymam się, by ratować tych, którzy poświęcają wszystko dla Ukrainy - mówi ukraińska lekarka w rozmowie z nami.
-
Ukraina dostała zielone światło. Ekspert: Mamy do zaatakowania 30 celów w Rosji. Czy wystarczy rakiet?
Prezydent USA wyraził zgodę na użycie przez Ukrainę amerykańskich rakiet dalekiego zasięgu do uderzeń na terytorium Rosji. Ekspert lotniczy i były oficer Sił Powietrznych, Anatolij Chrapczyński, podkreśla, że skuteczność tej decyzji zależy od liczby rakiet, które zostaną dostarczone oraz celów, jakie Ukraina będzie mogła zaatakować.
-
Zapytaliśmy Ukraińców, co myślą o zgodzie Bidena. "Obawiam się zemsty"
Waszyngton zgodził się na użycie przez Ukrainę amerykańskiej broni do ataków w głąb Rosji. Zapytaliśmy Ukraińców z różnych miast, co myślą o decyzji prezydenta Bidena. - Uważam, że powinniśmy dowiedzieć się o tym pozwoleniu dopiero po przeprowadzeniu ataku na jedną z rosyjskich baz wojskowych. Jednak ta decyzja dodaje nam sił - mówi mieszkanka Kijowa Inna.
-
Kijów dostał zgodę na ataki w Rosji. Ekspert: Pierwszym celem będą północnokoreańskie bazy
USA zgodziły się na użycie przez Ukrainę amerykańskiej broni do ataków w głąb Rosji. Moskwa od dawna przygotowywała się na te uderzenia - mówi w rozmowie z nami Mychajło Żyrochow, ukraiński ekspert wojskowy. Tłumaczy, jakie cele mogą być priorytetem dla Kijowa i czy Putin się zemści.
-
Czarne chmury nad NATO? "To byłaby porażka, a Trump nie lubi przegrywać"
Zwycięstwo Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA wzbudziło obawy o przyszłość NATO i potencjalne osłabienie Sojuszu. Jednak zdaniem ukraińskiego eksperta ds. międzynarodowych, prof. Igora Todorowa, Trump nie zdecyduje się na taki krok, gdyż oznaczałby on strategiczną porażkę Zachodu, a właśnie tego pragnie Rosja.
-
Ukraina z własną bombą atomową? Eksperci: Kijów może stanąć przed taką koniecznością
Ukraina rozważa możliwość stworzenia broni jądrowej, jeśli Stany Zjednoczone wycofają wsparcie wojskowe - donosi "The Times". Kijów dementuje te doniesienia, jednak dyskusje na temat potencjału nuklearnego kraju wciąż trwają. Ukraińscy eksperci uważają, że rozmowy o potencjale nuklearnym mogą przypomnieć zachodnim sojusznikom o ich zobowiązaniach wobec Ukrainy.
-
Rosja nasila ataki dronów. "Gromadzą rakiety do masowego ataku"
Tylko w listopadzie Rosja wystrzeliła na Ukrainę ponad tysiąc dronów. Eksperci przypisują to wzrostowi produkcji dronów w Rosji oraz gromadzeniu rakiet przez rosyjskie wojsko w ramach przygotowań do przyszłych ataków, szczególnie na infrastrukturę energetyczną. Chcą zgromadzić jeszcze więcej rakiet, by nasilić terror przed zimą i stworzyć trudne warunki w sektorze energetycznym - mówią eksperci.
-
Protest podczas wystąpienia Julii Nawalnej. Ekspert wyjaśnia, co oburza Ukraińców. "Pomaga normalizować Rosję"
Podczas Web Summit w Lizbonie ukraińscy aktywiści przerwali wystąpienie Julii Nawalnej, wdowy po rosyjskim opozycjoniście. Politolog Oleksij Kowżun w rozmowie z nami podkreśla, że ta demonstracja miała przypomnieć Zachodowi, iż Nawalna i inni rosyjscy opozycjoniści mogą przyczyniać się do łagodzenia wizerunku Rosji - mimo brutalnej wojny z Ukrainą.