Relacja z Ukrainy

 • USA-Ukraina. 10-letnia umowa w sprawie bezpieczeństwa ma swoje wady. Komentarz z Kijowa

  USA-Ukraina. 10-letnia umowa w sprawie bezpieczeństwa ma swoje wady. Komentarz z Kijowa

  Ostatni weekend był owocny dla ukraińskiej dyplomacji. Poza pierwszym szczytem pokojowym w Szwajcarii, odbył się również ważny szczyt G7 we Włoszech. Prezydent Ukrainy spotkał się tam z przywódcą USA, żeby podpisać historyczną 10-letnią umowę o bezpieczeństwie. Eksperci w Kijowie po zapoznaniu się z treścią dokumentu, wskazują na pewne jego wady. O czym publicznie nie powiedziano?

  Alina Vasylchenko
 • Szczyt pokojowy w Szwajcarii. 'O terminie kolejnej konferencji zadecyduje sytuacja na froncie'

  Szczyt pokojowy w Szwajcarii. "O terminie kolejnej konferencji zadecyduje sytuacja na froncie"

  Czerwiec jest pełen ważnych wydarzeń dla ukraińskiej dyplomacji. Oprócz Konferencji Odbudowy w Berlinie i Szczytu G7 w Bari jest to także Szczyt Pokojowy w Bürgenstock. - Dużym problemem jest brak praktycznych narzędzi, dzięki którym można by było dołączyć Rosję do tych rozmów i do spełnienia tych najważniejszych wymagań z ukraińskiej "formuły pokojowej" - mówi Ihor Reiterowycz.

  Władysław Jacenko
 • Pierwszy w czasie wojny Marsz Równości w Kijowie. Żądają związków partnerskich

  Pierwszy w czasie wojny Marsz Równości w Kijowie. Żądają związków partnerskich

  W Kijowie odbył się pierwszy od wybuchu wojny Marsz Równości. "Musimy zwalczyć nie tylko Rosję, ale też nasze własne uprzedzenia" - mówili brońcy społeczności LGBTQ+, którzy żądają od władz przyjęcia ustawy o związkach partnerskich. Marsz trwał zaledwie 20 minut przez kontrmanifestację, która odbyła się obok. Ukrayina.pl była na miejscu. Szczegóły w artykule.

  Alina Vasylchenko
 • Ukrainki na traktory i do tirów! Coraz więcej kobiet za kółkiem w Ukrainie

  Ukrainki na traktory i do tirów! Coraz więcej kobiet za kółkiem w Ukrainie

  Autobus czy tir? Każda kobieta może wybrać sama. Szczególnie że nikt poza nimi nie poprawi sytuacji przewoźników w Ukrainie. Kierowców wezwali na front, a w firmach są narastające braki kadrowe. Pani Julia wybrała traktor. "Jestem matką trójki dzieci i uważam, że nie ma zawodu, którego kobieta nie mogłaby opanować" - mówi w rozmowie z Ukrayina.pl.

  Marta Radio
 • 'Moskwa jest w niezręcznej sytuacji'. Pokojowy szczyt bez Putina i Xi. Bidena też nie będzie?

  "Moskwa jest w niezręcznej sytuacji". Pokojowy szczyt bez Putina i Xi. Bidena też nie będzie?

  Zwołany przez Ukrainę szczyt pokojowy w Szwajcarii potrwa od 15 do 16 czerwca. Kijów zaprosił 160 państw, z których jedynie 90 potwierdziło swój udział. Chiny, Indie, Arabia Saudyjska, Meksyk i Nigeria odmówiły. Turcja i Brazylia nie odpowiedziały na zaproszenie. Co to oznacza dla Ukrainy? Zapytaliśmy o to ukraińskiego eksperta Ihora Reiterowycza.

  Władysław Jacenko
 • Czy szczyt w Szwajcarii przyniesie Ukrainie pokój? Politolog: 'Rosję można pokonać tylko militarnie'

  Czy szczyt w Szwajcarii przyniesie Ukrainie pokój? Politolog: "Rosję można pokonać tylko militarnie"

  W sobotę 15 czerwca rusza dwudniowy pokojowy szczyt w Szwajcarii. To inicjatywa prezydenta Ukrainy, który chce po raz kolejny przedstawić światu ukraiński plan pokoju. Koncepcja zawiera 10 punktów, ale nie wszystkie z nich zostaną przedstawione. Część ekspertów w Ukrainie jest sceptyczna. "Za zamkniętymi drzwiami uczestnicy będą sprawdzić, czy i na jakie ustępstwa Ukraina jest gotowa" - twierdzi ukraiński politolog Maksym Jalij.

  Alina Vasylchenko
 • Gender party na cmentarzu. 'Obiecałam, że będę z Tobą w tym dniu. Będziemy mieli córkę'

  Gender party na cmentarzu. "Obiecałam, że będę z Tobą w tym dniu. Będziemy mieli córkę"

  Gender party to przyjęcie, na którym para zdradza bliskim płeć swojego oczekiwanego dziecka. To tradycja z USA, która stała się popularna także w Europie. Żona poległego ukraińskiego żołnierza Volodymyra "Vampa" Krupy, zorganizowała to przyjęcie na cmentarzu obok grobu męża. Zdjęcia zaskoczyły internautów. "Obiecałam, że jak dowiem się, kogo noszę pod sercem, przyjadę do Ciebie, gdzie byś nie był" - napisała pod zdjęciem młoda wdowa.

  Alina Vasylchenko
 • Zamienia sutannę na mundur. 'Na froncie wielu modli się po raz pierwszy'

  Zamienia sutannę na mundur. "Na froncie wielu modli się po raz pierwszy"

  Wadym Melnyczenko poszedł do wojska po wybuchu pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę. Walczył pod Bachmutem. Jak mówi, na wojnie wierzącym może zostać nawet ateista. "W zniszczonej wiosce nad ikoną Matki Boskiej modlili się nawet ci żołnierze, którzy wcześniej nie wiedzieli, jak to się robi" - mówi kapelan w wywiadzie dla Ukrayina.pl.

  Władysław Jacenko
 • W Polsce mieszka około 3 milionów Ukraińców. Marczyński: Potrzebują swoich mediów

  W Polsce mieszka około 3 milionów Ukraińców. Marczyński: Potrzebują swoich mediów

  Od ponad 30 lat Polskie Radio prowadzi ukraińskojęzyczny serwis skierowany do zagranicznych słuchaczy. Po rozpoczęciu pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę, powstało osobne Polskie Radio dla Ukrainy. - Edukujemy słuchaczy. W Ukrainie radio jest rozrywką, podczas gdy w Polsce często pierwszym źródłem informacji - mówi nam kierownik projektu Anton Marczyński. Cała rozmowa w artykule Ukrayina.pl.

  Alina Vasylchenko
 • Rosja i Białoruś prowadzą ćwiczenia nuklearne. Eksperci: Mińsk zupełnie traci suwerenność

  Rosja i Białoruś prowadzą ćwiczenia nuklearne. Eksperci: Mińsk zupełnie traci suwerenność

  Zaczął się właśnie drugi etap rosyjsko-białoruskich taktycznych ćwiczeń nuklearnych. Moskwa z Mińskiem prowadzi wspólne szkolenia wojskowe w zakresie bojowego użycia niestrategicznej broni jądrowej. Poinformowało o tym Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej. Czego można się spodziewać i co Moskwa tak naprawdę chce tym uzyskać? O to Ukrayina.pl zapytała ekspertów.

  Władysław Jacenko
 • 'Pan Bóg kule nosi, a my dbamy o uśmiech żołnierzy'. Relacja dentystów z frontu w Ukrainie

  "Pan Bóg kule nosi, a my dbamy o uśmiech żołnierzy". Relacja dentystów z frontu w Ukrainie

  Poza żołnierzami i medykami w ukraińskich okopach nie brakuje też dentystów. Mobilny zespół dentystyczny "Zubajster" (po polsku to by brzmiało Ząbmaster) naprawia zęby wojskowym za darmo nawet pod ostrzałem blisko linii frontu. Przyjeżdżają do żołnierzy dwa razy w tygodniu. Jednego dnia przyjmują nawet 40 pacjentów. Kulisami swojej pracy dzielą się z Ukrayina.pl.

  Alina Vasylchenko
 • Gen. Polko: Rosja wykorzystała słabość Zachodu, a pod Charkowem poniosła porażkę

  Gen. Polko: Rosja wykorzystała słabość Zachodu, a pod Charkowem poniosła porażkę

  Na kierunku charkowskim Rosja poniosła porażkę. Tak uważają nie tylko polscy generałowie, ale też Kijów i Pentagon. Wbrew obawom, że ta ofensywa Kremlowi się uda, nie pomogło Rosjanom nawet to, że sprzęt z Zachodu nie przybył na czas. "To już wojna na wyczerpanie, na froncie widać stagnację" - ocenia gen. Roman Polko w rozmowie z Ukrayina.pl.

  Władysław Jacenko
 • Plan Balcerowicza dla Ukrainy. Terapia szokowa po wojnie? 'Kijów będzie musiał zacisnąć pasa'

  Plan Balcerowicza dla Ukrainy. Terapia szokowa po wojnie? "Kijów będzie musiał zacisnąć pasa"

  Niejeden ukraiński polityk próbował przed wojną ściągnąć do Kijowa Leszka Balcerowicza, aby pomógł Ukraińcom w transformacji gospodarczej. Najprawdopodobniej zrobią to po wojnie. Ukrayina.pl nie chciała czekać i zapytała polskiego ekonomistę o przyszłość Ukrainy. - Każdy kryzys jest jakimś punktem wyjścia. Nam się udało 30 lat temu, bo naprawdę chcieliśmy sobie pomóc - mówi minister Leszek Balcerowicz. Zasugerował też, co powinna zrobić Ukraina po wojnie, żeby szybciej wyjść na prostą.

  Marta Radio
 • Negocjacje ws. wejścia Ukrainy do UE. Ekspert: powinny ruszyć w czerwcu, bo w lipcu będzie już za późno

  Negocjacje ws. wejścia Ukrainy do UE. Ekspert: powinny ruszyć w czerwcu, bo w lipcu będzie już za późno

  Negocjacje na temat członkostwa Ukrainy w UE mają ruszyć jeszcze w tym miesiącu. Kijów na to liczy, choć eksperci są sceptyczni. "To może trwać latami" - mówi nam ukraiński politolog Igor Todorov. Tłumaczy, że czas gra na niekorzyść Ukrainy, bo w lipcu prezydencję w Brukseli obejmą Węgry, które będą hamować ten proces przez co najmniej sześć miesięcy.

  Alina Vasylchenko
 • Rosyjskie zboże dalej zalewa rynek UE. Czesław Siekierski: To nie jest tylko nasz problem

  Rosyjskie zboże dalej zalewa rynek UE. Czesław Siekierski: To nie jest tylko nasz problem

  Mimo nałożenia wyższych ceł przez UE, rosyjskie zboże dalej trafia na unijny rynek. "My jako Polska jesteśmy za daleko idącymi ograniczeniami. Ale musimy mieć świadomość, że nie jest to proste. Przez Białoruś my także eksportujemy towary do innych regionów dawnego ZSRR m.in. do Kazachstanu czy Kirgistanu" - tłumaczy minister rolnictwa w rozmowie z Ukrayina.pl. Czesław Siekierski powiedział też, że Polska utrzymuje embargo na import ukraińskiej pszenicy.

  Marta Radio
 • Mecz Polska - Ukraina. Ukraiński komentator: To najlepsza reprezentacja w naszej historii

  Mecz Polska - Ukraina. Ukraiński komentator: To najlepsza reprezentacja w naszej historii

  W piątkowy wieczór na Stadionie Narodowym w Warszawie reprezentacja Polski rozegra przedostatnie spotkanie towarzyskie przed startem Euro 2024. Polska zmierzy się z Ukrainą. - Uważam, że obecna ukraińska reprezentacja jest najlepszą w swojej historii. Jednak nie wszyscy Ukraińcy będą mogli obejrzeć mecz, ponieważ w warunkach wojennych nie każdy ma prąd - mówi w rozmowie z Ukrayina.pl Kostyantyn Dultsev, ukraiński dziennikarz sportowy, jeden z komentatorów meczu Polska - Ukraina.

  Władysław Jacenko
 • Ukraińska piosenkarka, która od lat robiła karierę w Rosji, wystąpi w Warszawie. Zapowiada się protest
 • Ukraina uderza w Rosję zachodnią bronią. Krzyżuje to plany Kremla, który chce zniszczyć Charków

  Ukraina uderza w Rosję zachodnią bronią. Krzyżuje to plany Kremla, który chce zniszczyć Charków

  Rosjanie w Biełgorodzie skarżą się na częstsze ataki, odkąd Kijów wywalczył pozwolenie na wykorzystanie na terenie Rosji dostarczonej przez USA broni. Na pierwszej linii ognia są rosyjskie miasta Biełgorod i Kursk, skąd Rosjanie atakują Ukrainę. Zielone światło dla ataków na Rosję przed USA dała Wielka Brytania, a także m.in. Czechy i Estonia. Zapytaliśmy ukraińskiego eksperta wojskowego Oleksandra Musijenkę, czy pomoże to obronić Charków.

  Władysław Jacenko
 • Kobiety w mundurze. Wojna w Ukrainie przyspiesza walkę o równouprawnienie. 'Nie mogą walczyć w męskich spodniach'

  Kobiety w mundurze. Wojna w Ukrainie przyspiesza walkę o równouprawnienie. "Nie mogą walczyć w męskich spodniach"

  Na froncie w Ukrainie przebywa ponad 70 tys. kobiet. Walczą ramię w ramię z mężczyznami, ale do 2022 roku nie miały nawet specjalnych kobiecych mundurów wojskowych. Nosiły męskie, szersze, większe, co nie ułatwiało sprawy w walce. Problemem zajęła się ratowniczka medyczna, która przed wojną była projektantką mody. Podzieliła się tą historią z Ukrayina.pl.

  Alina Vasylchenko
 • 'W tej kryjówce pokonujemy Rosję'. Tajemnica jednej z warszawskiej piwnic

  "W tej kryjówce pokonujemy Rosję". Tajemnica jednej z warszawskiej piwnic

  W piwnicy jednego z warszawskich bloków co jakiś czas zbierają się ludzie, którzy chcą wesprzeć ukraińskie wojsko. Nie da się wejść tam z ulicy. "Nazywamy to miejsce kryjówką, w której pomagamy Ukrainie zwyciężyć" - mówią nam osoby, które się tam spotykają. Są wśród nich Polacy, Białorusini, Amerykanie, a nawet mieszkaniec Sri Lanki. Lokalizacji nie ujawniamy ze względów ich bezpieczeństwa. Więcej w artykule Ukrayina.pl.

  Marta Radio
 • Szkoła w Warszawie walczy o przetrwanie. 'Moją szkołę zniszczyli Rosjanie, tu mam namiastkę domu'

  Szkoła w Warszawie walczy o przetrwanie. "Moją szkołę zniszczyli Rosjanie, tu mam namiastkę domu"

  W Centrum Edukacji PCPM w Warszawie dzieci z Ukrainy już drugi rok uczą się w systemie ukraińskim. To jedna z niewielu szkół w Polsce, która pomaga dzieciom-uchodźcom kontynuować naukę w swoim języku. To także szansa na edukację dla tych, którzy za jakiś czas zamierzają wrócić do swego kraju. Teraz szkoła potrzebuje wsparcia, bo grozi jej zamknięcie.

  Władysław Jacenko
 • Malarka z Charkowa: 'Ludzie proszą o obrazy o wojnie. A ja nie mam sił malować'

  Malarka z Charkowa: "Ludzie proszą o obrazy o wojnie. A ja nie mam sił malować"

  Nieustające rosyjskie ostrzały Charkowa zmusiły część mieszkańców do opuszczenia miasta. W Warszawie swój drugi dom znalazła ukraińska artystka prof. Nadia Myronenko. Nadal uczy studentów i tworzy. Choć, jak przyznaje, nie jest to łatwe. "Polacy pytają mnie o wojnę. Proszą, bym im pokazała jakieś obrazy. A ja nie mogę się zmusić do malowania" - mówi w rozmowie z Ukrayina.pl. O tęsknocie za domem i sile do walki, której brakuje, dalej w artykule.

  Marta Radio
 • Linia zero. Ukraiński operator drona: Chronimy piechotę, dron leci jako pierwszy

  Linia zero. Ukraiński operator drona: Chronimy piechotę, dron leci jako pierwszy

  Operator drona to jeden z zawodów wojskowych, na które w Ukrainie jest dziś największe zapotrzebowanie. Drony to ukraińskie Luftwaffe, które na Morzu Czarnym zastępuje nawet brakujące lotnictwo. Na froncie obserwuje Rosjan i uderza tam, gdzie składują broń. "My polujemy na nich, a oni na nas" - mówi Oleksii Kowalewski w rozmowie z Ukrayina.pl, który na co dzień kieruje dronami na froncie.

  Alina Vasylchenko
ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ