Relacja z Ukrainy
-
Urzędnicy zdefraudowali fundusze na odbudowę w obwodzie sumskim. SBU sprawdza 80 obiektów
Kolejna afera wstrząsnęła opinią publiczną w Ukrainie. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała, że jeden z członków władz obwodu sumskiego zdefraudował środki przeznaczone na odbudowę infrastruktury. Podejrzania padły także na najwyższe władze regionu.
-
CIA: Następne 6 miesięcy kluczowe dla przyszłości wojny w Ukrainie
W Kijowie odbył się szczyt Ukraina-UE. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel wysunęli kilka ważnych tez. Wojsko ukraińskie zniszczyło kolejną rosyjską bazę na okupowanym terytorium. Okupanci wywieźli stąd kilka ciężarówek z rannymi. Rosja nie spieszy się, by zabierać samoloty bojowe z Białorusi po zakończeniu wspólnych szkoleń. Najważniejsze wiadomości w 345. dniu wojny zebrała Julija Skoryk ze Lwowa.
-
Ukraiński szlaban na wyjazdy zagraniczne. Po aferze z "batalionem Dubaj"
Gabinet Ministrów Ukrainy zmienił zasady przekraczania granicy w stanie wojennym. Dotąd podróżować za granicę nie mogli mężczyźni w wieku poborowym i kobiety służące w wojsku. Teraz zakazem dodakowo objęto także kobiet w służbie cywilnej - urzędniczki państwowe i deputowane do władz różnych szczebli.
-
Zachód obawia się, że rakiety spadną na Moskwę. Minister obrony Ukrainy składa obietnicę. 344. dzień wojny
Rosjanie ponownie zaatakowali Kramatorsk pociskami rakietowymi. Ursula von der Leyen obiecała Ukrainie wstąpienia do Unii Europejskiej. Tymczasem Pentagon wątpi, że Siły Zbrojne Ukrainy wrócą na Krym w najbliższym czasie. Najważniejsze wiadomości z 344. dnia wojny.
-
Podczas okupacji Ukrainka napisała testament. Zapis tygodni cierpienia
Wojska rosyjskie zaatakowały i zdobyły wieś Kamjanka w pobliżu Izjumu 13 marca 2022 rоku. Pod koniec miesiąca Tetiana Gonczarowa, mieszkanka wsi, zupełnie straciła nadzieję na przeżycie okupacji. Kobieta opisała w swoim pamiętniku realia życia w pobliżu najeźdźców, a nawet sporządziła testament dla swoich trzech synów.
-
Nawet 200 Serbów walczy po stronie Rosji w Ukrainie. "Putin szantażuje Europę". 343. dzień wojny
Ukraiński rząd dokonał szeregu zmian kadrowych. Funkcjonariusze prowadzą śledztwo w sprawie 90 przestępstw związanych z deportacjami z terenów okupowanych. Miasto Wuhłedar jest zniszczone prawie w stu procentach. Tymczasem około 200 Serbów może walczyć przeciwko Ukrainie w ramach PFW "Wagnera". Główne wiadomości z 343. dnia wojny.
-
Obrońcy praw człowieka oskarżają Ukrainę o używanie zakazanej broni. MSZ odpowiada
Międzynarodowa organizacja praw człowieka Human Rights Watch opublikowała raport, w którym oskarżyła ukraińskie wojska o użycie zakazanych min przeciwpiechotnych w okolicach Izjumu podczas rosyjskiej okupacji tych terytoriów. Na zarzuty odpowiedziało ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
-
Rosja przygotowuje nową ofensywę. Ukraina potrzebuje samolotów. 342. dzień wojny
Rosyjski żołnierzy ostrzelali z broni artyleryjskiej miasto Bachmut na linii frontu. Dwóch cywilów zginęło, w tym dziecko. Ukraiński wywiad podał dokładną liczbę rosyjskich żołnierzy, którzy zostali przeniesieni na front. Siły Zbrojne Ukrainy zniszczyły kilka łodzi z Rosjanami na Dnieprze. Najważniejsze wiadomości w 342. dniu wojny zebrała Julia Skoryk ze Lwowa.
-
Kadyrow wydał szokujące oświadczenie. "Gdzie byliście, kiedy walczyliśmy za Iczkerię?"
Stronnik Władimira Putina w Czeczenii Ramzan Kadyrow zaskoczył nieoczekiwanym apelem skierowanym do Europy. To reakcja na słowa polskiego premiera Mateusza Morawieckiego, że Czeczenia powinna być niepodległa.
-
Putin będzie blisko granicy z Ukrainą. Spotkanie na szczycie z Prigożynem i Kadyrowem. 341. dzień wojny
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził obwód mikołajowski, gdzie spotkał się z premierką Danii. Białoruski dyktator Aleksander Łukaszenka poleciał do Zimbabwe. Putin przyjedzie do Wołgogradu, gdzie prawdopodobnie spotka się z Prigożynem i Kadyrowem. Rosjanie nie chcą dawać pieniędzy na wojnę. Przedstawiamy najważniejsze wiadomości z 341. dnia wojny.
-
Kadyrow w willi w Dubaju, Miedwiediew w Turcji. Tak od wojny odpoczywa rosyjska "elita"
Kluczowi przedstawiciele i poplecznicy władz Rosji odwiedzają ciepłe kraje podczas "ferii zimowych". Prywatne odrzutowce pierwszych osób w państwie nadal latają do południowych kurortów. Ramzan Kadyrow ma nawet własną willę w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
-
Charków. Rosjanie wycelowali pociskiem rakietowym w mieszkania z ludźmi
W niedzielę wieczorem Rosja ponownie ostrzeliwała Charków. Okupanci trafili rakietą S-300 w budynek mieszkalny w centrum miasta. Zniszczone zostały górne piętra budynku, w wielu mieszkaniach wybite zostały okna. Pożar gaszono przez kilka godzin. Są ofiary.
-
Nazywano ich "Brat 1 i 2". "Mama dowiedziała się o ich śmierci w urodziny"
Bracia Wiktor i Kostiantyn Krawczenko razem zgłosili się na ochotnika do służby wojskowej i razem zginęli. Stało się to w urodziny ich matki. Żołnierze pochodzili z Chrystynówki w obwodzie czerkaskim. Obaj służyli w baterii artylerii samobieżnej oddzielnej brygady zmechanizowanej imienia księcia Konstantego Ostrogskiego.
-
Myśliwce F-16 dla Ukrainy? Daniłow: "Wkrótce na niebie". Trwa już rozbudowa lotnisk
Jeszcze do niedawna nie było mowy o możliwości zaopatrzenia Ukrainy w myśliwce. Jednak po osiągnięciu porozumienia w sprawie dostarczenia zachodnich czołgów pojawiły się informacje, że oficjalnie Kijów i partnerzy zaczęli rozmowy o możliwości zaopatrzenia Ukrainy w nowoczesne samoloty wojskowe. Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony zapowiedział już, że na ukraińskim niebie można spodziewać się amerykańskich F-16.
-
Zdrajca w samym sercu ukraińskich służb specjalnych. "Ukraina popełniła wielki błąd"
Pracownicy SBU w obwodzie zaporoskim wraz z Państwowym Biurem Śledczym zdemaskowali podpułkownika, który pracował w jednej z jednostek służb specjalnych, a przy tym prowadził działalność wywiadowczą i dywersyjną dla rosyjskich służb specjalnych.
-
Ukraina tworzy pierwsze na świecie bezzałogowe kompanie uderzeniowe. Śmigłowiec Putina Mi-8 uległ wypadkowi
Śmigłowiec Mi-8 Putina uległ wypadkowi na lotnisku Wnukowo. Tymczasem rosyjscy hakerzy próbowali zhakować kamery w ukraińskich kompleksach mieszkaniowych. Najważniejsze wiadomości z 338. dnia wojny.
-
Były rosyjski agent potrącocny przez auto w USA. Wcześniej prosił o azyl polityczny
Wieczorem 25 stycznia w New Jersey (USA) były agent FSB Rosji Fidar Hubajew został potrącony przez pędzący samochód. Kilka miesięcy temu publicznie zdemaskował przestępcze machinacje rosyjskich służb specjalnych i poprosił Stany Zjednoczone o azyl polityczny oraz ochronę międzynarodową.
-
Rosjanie na potęgę palą ciała poległych. "Pięć mobilnych krematoriów"
Rosjanie aktywnie korzystają z mobilnych krematoriów z powodu ciężkich strat na froncie - informuje ukraiński wywiad. Palenie zwłok odbywa się bez identyfikacji i liczenia ciał zmarłych okupantów. Według strony ukraińskiej istnieje co najmniej pięć mobilnych krematoriów. Zdaniem wiceministra obrony Ukrainy rosyjskie dowództwo w ten sposób celowo ukrywa ogromne straty osobowe.
-
Matka pięciorga dzieci została saperem. Najtrudniejsze? "Nie widzieć dzieci"
Lesia Lytvynova to była reżyserka telewizyjna z Kijowa, uczestniczka Rewolucji Godności, a także wolontariuszka. Założyła też ośrodek pomocy przesiedleńcom i fundację charytatywną. Po inwazji Rosji na Ukrainę wraz z mężem chwycili za broń i rozpoczęli walkę o wolność kraju.
-
Kolejna "czerwona linia". Zachód już dyskutuje o przekazaniu samolotów Ukrainie. 337. dzień wojny
Podczas zmasowanego ataku rakietowego na Ukrainę Rosja wystrzeliła 55 pocisków rakietowych. 47 z nich udało się zestrzelić. W bitwie o Sołedar zginęło tyle samo okupantów, co w dwóch wojnach czeczeńskich. Tymczasem przedstawiciele Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (ZPRE) mówią, że Rosja i Białoruś będą współodpowiedzialne za zbrodnie. Przedstawiamy najważniejsze wiadomości z 337. dnia wojny.
-
"Żeby wymówić 'ę' i 'ą', lepiej mieć grypę". Argentyńczyk o ukraińskich korzeniach uczy się polskiego
Diego Favilla, lat 53, urodził się i mieszka w Argentynie. Jego przodkowie byli jednymi z pierwszych Ukraińców, którzy wyemigrowali do Ameryki Południowej na początku XX wieku. Jako dorosły mężczyzna uczył się od podstaw języka ukraińskiego, a teraz uczy się polskiego.
-
Zmobilizowani z Syberii błagają o ewakuację. "Niech ktoś nas stąd zabierze!"
Zmobilizowani Rosjanie z obwodu nowosybirskiego błagają o ewakuację ze strefy "specjalnej operacji wojskowej" (SOW). Żołnierze nagrali wideo, w którym skarżą się na kiepskie zaopatrzenie i fakt, że zostali oszukani - powiedziano im, że mają służyć tylko w obronie, a tak naprawdę poszli na front.
-
Trzęsienie ziemi w rządzie i skandal w ukraińskim MON. Co zmieni się w Siłach Zbrojnych?
25 stycznia minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow ogłosił reformę żywieniową w Siłach Zbrojnych Ukrainy. Przypomnijmy, stało się to na tle afery z zakupem żywności dla SZU. Co planuje Ministerstwo Obrony?