Most na Krymie "nielegalną konstrukcją". W zniszczeniu ma pomóc broń z USA. 175. dzień wojny oczami Ukrayina.pl

17 sierpnia - 175 dzień wojny. W nocy Mikołajów był mocno ostrzelany, uszkodzono budynek uniwersytecki. Okupanci zaatakowali też kurort Zatoka w obwodzie odeskim - są ranni. Ukraińskie Siły Zbrojnej czekają na broń ze Stanów Zjednoczonych - ma im ona pomóc w atakach na most prowadzący na Krym. Przedstawiamy wybór najważniejszych i najciekawszych wiadomości dnia od dziennikarki Ukrayina.pl, Ołeny Kowalskiej ze Lwowa.

Mikołajów: dwie rakiety eksplodowały na terenie uniwersytetu

W nocy 17 sierpnia Mikołajów znalazł się pod potężnym ostrzałem. Jak powiedział prezydent miasta Ołeksandr Sienkiewicz, uszkodzono Uniwersytet Czarnomorski im. Petra Mogyły - na jego terenie eksplodowały dwie rakiety S-300. W wyniku ostrzału zniszczonych zostało również 27 budynków mieszkalnych.

Ostrzał kurortu w Odessie: 4 osoby ucierpiały

W nocy 17 sierpnia rosyjscy okupanci wystrzelili rakiety w kierunku kurortu o nazwie Zatoka w obwodzie odeskim. 4 osoby zostały ranne.

W wyniku ataku zniszczono 7 budynków ośrodka wypoczynkowego, uszkodzono także 15 domków letniskowych. Pożar w miejscu uderzenia rakiety był gaszony przez 5 godzin.

Obozy filtracyjne w Mariupolu - kolejka na 1300 osób

W Mariupolu, czasowo zajętym przez wojska rosyjskie, kolejka do tzw. filtrowania w celu opuszczenia miasta przekracza 1300 osób. O tym poinformował w Telegramie doradca prezydenta Mariupola, Petro Andriuszczenko.

Przypominamy, że okupanci zmuszają mieszkańców Mariupola, którzy chcą wyjechać na tereny kontrolowane przez władze Ukrainy, do poddania się upokarzającej procedurze filtracji (szczegółowe kontrole - mówi się także o obozach filtracyjnych, do których trafiają mieszkańcy Ukrainy - red.): przesłuchiwania, sprawdzania dokumentów i telefonów, pobierania odcisków palców.

Atak na Rosjan na Donbasie

17 sierpnia poinformowano, że w wyniku eksplozji, która miała miejsce dzień wcześniej w tymczasowo zajętym Łysyczańsku, gmach SBU, w którym mieściła się siedziba okupantów, został całkowicie zniszczony.

 "Zginęło kierownictwo 2. Korpusu Armii i około 20 przedstawicieli rosyjskiej FSB" – powiedział Serhij Hajdaj, szef Ługańskiej Obwodowej Administracji Wojskowej.

Most Krymski: "Takie obiekty muszą zostać zniszczone"

Mychajło Podolak, doradca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy, powiedział w rozmowie z "The Guardian", że Most Krymski musi zostać zniszczony. 

To właśnie ten most łączy okupowany półwysep z Rosją. - To jest nielegalna konstrukcja i główna brama dla transportu armii rosyjskiej na Krym. Takie obiekty muszą zostać zniszczone - przekazał Podolak.

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow w rozmowie z "Voice of America" podkreślił z kolei, że Ukraina nie ma zakazu ze strony sojuszników i partnerów, by nie uderzać w rosyjskie obiekty wojskowe na okupowanym Krymie. Reznikow wyraził nadzieję, że Ameryka dostarczy pociski ATACMS dla systemu HIMARS. Są one w stanie uderzyć z odległości 150 i 300 km. - One bardzo przysłużą się na polu bitwy - podkreślił minister.

Sekretarz Generalny ONZ przybył na Ukrainę

Sekretarz generalny ONZ António Guterres przybył do Lwowa - poinformowało biuro rzecznika ONZ. 18 sierpnia ma spotkać się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem.

Rosjanie pomogli zebrać pieniądze na drona dla Sił Zbrojnych Ukrainy

Ukraińscy wojskowi, którzy obecnie walczą w obwodzie chersońskim, zapowiedzieli zbiórkę w prorosyjskich mediach. Poprosili o pomoc pieniężną na zakup kamizelek kuloodpornych, leków i „specjalnego sprzętu" - jak podobno dodali - dla armii rosyjskiej. Dron Mavic DJI Mini 2 w maksymalnej konfiguracji jest już na linii frontu i pomaga niszczyć wroga za pieniądze Rosjan.

Straty Rosjan na froncie: 175. dzień wojny

Łączne straty bojowe Rosji od 24.02 do 17.08 wyniosły w przybliżeniu:

 • personel - około 44100 (+200) osób,
 • czołgi - 1886 (+6) szt.,
 • opancerzone wozy bojowe - 4162 (+10) szt.,
 • systemy artyleryjskie - 993 (+4) jednostek,
 • system ognia salw rakietowych - 263 (+0) szt.,
 • sprzęt przeciwlotniczy - 136 (+0) jednostek,
 • samoloty - 233 (+0) szt.,
 • śmigłowce - 196 (+1) jednostek,
 • drony poziomu operacyjno-taktycznego - 792 (+2),
 • pociski manewrujące - 190 (+3),
 • statki/łodzie - 15 (+0) jednostek,
 • sprzęt samochodowy i autocysterny - 3054 (+5) szt.,
 • wyposażenie specjalne - 93 (+1).

Ukrayina.pl to ukraińskojęzyczny portal stworzony z myślą o Ukrainkach i Ukraińcach, którzy uciekli przed wojną do Europy. Redakcję tworzą dziennikarze, którzy na co dzień mieszkają i pracują we Lwowie i Kijowie. Pisane przez nich teksty często powstają w schronach przeciwlotniczych. Wejdź na Ukrayina.pl