Ujawniono tajną rozmowę z drugiego dnia wojny. "Trzęsącym się głosem przesyłał wiadomość od Szojgu"

24 sierpnia - trwa 182 dzień wojny w Ukrainie. Dziś w Dzień Niepodległości Ukrainy w wielu częściach kraju słychać było ostrzały. Boris Johnson zapowiedział nowy pakiet pomocy dla Ukrainy, a minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow zdradził fakty dotyczące rozmowy z ministrem obrony Białorusi z 26 lutego. Najważniejsza wiadomość na 182 dzień wojny zebrane przez Anastasiję Krupkę ze Lwowa.

Rosyjski pocisk uderzył w prywatny dom w obwodzie dniepropietrowskim

Zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Kyryło Tymoszenko poinformował, że pod gruzami znalazło się dwoje dzieci. "Zostały ewakuowane, dzieci żyją! Dziękujemy ratownikom i wojsku, którzy chronią nasze życia!" - napisał.

Boris Johnson przyjechał do Kijowa i zapowiedział nowy pakiet pomocowy

Podczas wizyty w Ukrainie premier Wielkiej Brytanii złożył gratulacje z okazji Dnia Niepodległości i zapowiedział jednocześnie nowy pakiet pomocowy o wartości 54 mln funtów. W szczególności obejmie on dwa tysiące nowoczesnych dronów i amunicji, w tym 850 ręcznych mikrodronów Black Hornet. Brytyjczycy kupią je razem z Norwegią. Black Hornet są zaprojektowane do użytku na obszarach miejskich i wiejskich i są przeznaczony do wykrywania sił wroga.

Rosja wysyła marynarzy i żołnierzy rosyjskich sił rakietowych do walki w piechocie

- Z powodu ciężkich strat armia rosyjska przeprowadza rekrutację w strategicznych jednostkach rakietowych i piechocie morskiej rosyjskich sił zbrojnych - podał Główny Urząd Wywiadu. Rekrutacja jednak nie przebiega zbyt dobrze: na dzień 22 sierpnia zgodził się na nią tylko jeden procent żołnierzy.

Według ukraińskiego wywiadu dowódcy rosyjskich piechoty morskiej skarżą się, że z powodu użycia ich wojska niezgodnie z przeznaczeniem, traci ono zdolność do wykonywania zadań podczas morskich operacji desantowych.

"Washington Post": szefowie Ministerstw Obrony Białorusi i Ukrainy przeprowadzili tajną rozmowę 26 lutego

W pierwszych dniach inwazji Federacji Rosyjskiej minister obrony Białorusi Wiktor Chrenin zadzwonił do ministra obrony Ukrainy Ołeksija Reznikowa i zaproponował poddanie się. - Również 24 lutego kancelaria prezydenta Ukrainy otrzymała telefon z Kremla z propozycją poddania się - powiedział minister Reznikow w wywiadzie dla "Washington Post".

Ukraiński minister przypomina, że w rozmowie Chrenin "trzęsącym się głosem" powiedział, że "przesyła wiadomość" od rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu: "Jeśli Ukraina podpisze akt kapitulacji, inwazja ustanie". Reznikow odpowiedział: „Jestem gotów zaakceptować kapitulację strony rosyjskiej".

Straty Rosjan na froncie: 182 dzień wojny

Łączne straty bojowe wroga od 24.02 do 24.08 wyniosły w przybliżeniu:

 • personel — około 45 700 (+150) osób;
 • czołgi —1924 (+3) szt.;
 • opancerzone wozy bojowe — 4243 (+5) szt.;
 • systemy artyleryjskie — 1036 (+3) jednostek;
 • wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe — 266 (+0) jednostek;
 • środki obrony powietrznej — 147 jednostek;
 • samoloty — 234 jednostki;
 • śmigłowce — 199 (+1) jednostek;
 • drony poziomu operacyjno-taktycznego — 819 (+2) jednostek;
 • pociski manewrujące — 196 (+0) jednostek;
 • statki/łodzie — 15 (+0) jednostek;
 • sprzęt samochodowy i autocysterny — 3160 (+10) szt.;
 • wyposażenie specjalne — 99 (+0) jednostek.

Ukrayina.pl to ukraińskojęzyczny portal stworzony z myślą o Ukrainkach i Ukraińcach, którzy uciekli przed wojną do Europy. Redakcję tworzą dziennikarze, którzy na co dzień mieszkają i pracują we Lwowie i Kijowie. Pisane przez nich teksty często powstają w schronach przeciwlotniczych. Wejdź na Ukrayina.pl

Дивись відео
ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ