Amerykański wywiad: Rosji brakuje żołnierzy. Rekrutuje skazańców. 190. dzień wojny oczami Ukrayina.pl

1 września misja Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej dotarła do zaporoskiej elektrowni jądrowej i planuje pozostawić tam swoich przedstawicieli - poinformował dyrektor generalny MAEA Raphael Grossi. Tymczasem na Białorusi ogłoszono ćwiczenia wojskowe na szeroką skalę, podczas których żołnierze będą trenować "wyzwalanie terytoriów". Przedstawiamy wybór najważniejszych i najciekawszych wiadomości dnia zebranych przez dziennikarkę Ukrayina.pl, Ołenę Kowalską ze Lwowa.

Misja MAEA pozostawia swoich przedstawicieli w Zaporożu

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej pozostawi swoich przedstawicieli w Zaporożu - zapowiedział szef organizacji Raphael Grossi. Dodał, że w ciągu zaledwie kilku godzin ich misji w Zaporożu udało się zebrać wiele ważnej informacji i zobaczyć "kluczowe obiekty".

Przypominamy, że 1 września misja MAEA dotarła do zaporoskiej elektrowni jądrowej, co potwierdził Enerhoatom na Telegramie.

Nagranie konwoju docierającego do zaporoskiej elektrowni jądrowej zostało opublikowane przez rosyjskie wydanie RIA Nowosti. Rano został on zatrzymany w punkcie kontrolnym w Nowooleksandrowce, około 20 km od linii frontu. Ekipa czekała aż będzie bezpiecznie, bo Rosjanie aktywnie ostrzeliwali Enerhodar.

Rosjanie ostrzeliwali dzielnice mieszkalne miasta ze śmigłowców szturmowych Ka-52, a także przeprowadził atak miotaczami min w bezpośrednim sąsiedztwie elektrowni jądrowej. Z powodu ostrzału działająca piąta jednostka stacji została automatycznie wyłączona.

Rosja przygotowuje się do ewakuacji pracowników Rosatomu z zaporoskiej elektrowni jądrowej

Główny Zarząd Wywiadu poinformował, że okupanci przygotowują ewakuację do Melitopola pracowników Rosatomu, którzy przebywają w elektrowni jądrowej w Zaporożu. - Aby uniknąć paniki wśród pracowników, przygotowania prowadzone są potajemnie. Ewakuacja odbędzie się w towarzystwie oddziałów gwardii rosyjskiej, która rano wyruszyła w konwoju z Melitopola w kierunku Enerhodaru - podano w krótkim komunikacie. Według pracowników Rosatomu okazało się, że po przybyciu misji MAEA część personelu nie została wpuszczona na teren elektrowni jądrowej.

Sąd antykorupcyjny skonfiskował majątek rosyjskiego oligarchy Jewtuszenkowa

Kolegium sędziowskie Najwyższego Sądu Antykorupcyjnego postanowiło skonfiskować majątek jednego z najbogatszych Rosjan, Wołodymyra Jewtuszenkowa - informuje Centrum Antykorupcyjne. To pierwsza taka decyzja sądu ukraińskiego. Sąd skonfiskował 17 nieruchomości o łącznej powierzchni prawie 100 tys. m2, a także udziały oligarchy w kilku ukraińskich spółkach.

Hakerzy atakują ukraińskie organizacje

Rządowy Zespół Reagowania na Awarie Komputerowe Ukrainy CERT-UA, działający w ramach Państwowej Służby Łączności Specjalnej, poinformował, że w dniach 30 i 31 sierpnia 2022 r. wysłano masowo e-maile o tematyce "Rysunek techniczny" ("Technisches Zeichnen") głównie do organizacji ukraińskich, austriackich i niemieckich. Załącznik do wiadomości e-mail zawiera plik IMG, który pobiera na urządzenie złośliwe oprogramowanie AgentTesla.

Białoruś przygotowuje się do ćwiczeń z "wyzwalania terytoriów"

Od 8 do 14 września na Białorusi odbywaś się będą ćwiczenia wojskowe z "wyzwalania terytoriów czasowo okupowanych przez wroga". Ołeksij Gromow, szef głównego wydziału operacyjnego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy zapewnił, że ukraińskie wojsko jest gotowe na każdy rozwój wydarzeń podczas tych ćwiczeń – informuje Interfax-Ukraina.

- Prawdopodobieństwo ofensywy wroga z terytorium Republiki Białorusi lub inwazji wojsk białoruskich w Ukrainę pozostaje niskie – powiedział Gromow.

Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej rekrutuje przestępców na wojnę 

Według nowych danych amerykańskiego wywiadu Rosja doświadcza poważnego niedoboru żołnierzy w wojnie z Ukrainą i rozpocznie rekrutację skazanych "w zamian za ułaskawienie i rekompensatę finansową". Na początku lipca pojawiły się informacje, że tzw. grupa Wagnera zaczęła rekrutować więźniów m.in. w koloniach karnych Jabłoniewka i Obuchowo w Petersburgu. Mieli zostać wysłani do Donbasu. Według rosyjskiego portal Ważnyje Istorii podczas inwazji na Ukrainę zginęli niemal wszyscy rosyjscy więźniowe zrekrutowani przez najemniczą grupę Wagnera w dwóch koloniach karnych.

Straty Rosjan na froncie: 190 dzień wojny

Łączne straty bojowe wroga od 24.02 do 1.09 wyniosły w przybliżeniu:

 • personel — około 48 350 (+450) osób;
 • czołgi —1997 (+23) szt.;
 • opancerzone wozy bojowe — 4345 (+33) szt.;
 • systemy artyleryjskie — 1115 (+24) jednostek;
 • wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe — 287 (+2) jednostek;
 • środki obrony powietrznej — 153 (+1) jednostek;
 • samoloty — 234 jednostki;
 • śmigłowce — 205 (+1) jednostek;
 • drony poziomu operacyjno-taktycznego — 851 (+2) jednostek;
 • pociski manewrujące — 196 (+0) jednostek;
 • statki/łodzie — 15 (+0) jednostek;
 • sprzęt samochodowy i autocysterny — 3239 (+3) szt.;
 • wyposażenie specjalne — 104 (+1) jednostek.
ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ