Rosjanie chcą wojny; potężna eksplozja w pobliżu elektrowni jądrowej. 195. dzień wojny oczami Ukrayina.pl

We wtorek rano Rosjanie przypuścili atak rakietowy na Charków. Zniszczony został budynek mieszkalny, spod gruzów wyciągnięto ludzi. W wyniku potężnej eksplozji miasto Energodar zostało pozbawione prądu. Siły Powietrzne Ukrainy zestrzeliły 5 pocisków i rosyjski helikopter. Tymczasem w Rosji przeprowadzono sondaż dotyczący poparcia dla "operacji specjalnej": 70 procent ankietowanych opowiedziało się za wojną. Przedstawiamy wybór najważniejszych i najciekawszych wiadomości dnia zebranych przez dziennikarkę Ukrayina.pl, Ołenę Kowalską ze Lwowa.

Ostrzał rakietowy w Charkowie. Ludzie wyciągnięci spod gruzów

Rano 6 września Rosja uderzyła w centrum Charkowa dwoma rakietami. Oleg Sinegubow, szef Charkowskiej obwodowej administracji wojskowej, zauważył, że pierwsza uderzyła w dach 5-piętrowego budynku mieszkalnego, całkowicie niszcząc trzy piętra. Druga wybuchła na dziedzińcu budynku administracyjnego. Na szczęście prawie wszyscy mieszkańcy zostali z niego wcześniej wysiedleni. Spod gruzów udało się wyciągnąć trzy osoby — dwie kobiety i mężczyznę.

Potężna eksplozja w Energodarze. Miasto bez wody i prądu

O 12:20 mieszkańcy Energodaru poinformowali, że w mieście doszło do potężnej eksplozji. Burmistrz Dmytro Orłow zauważył, że niemal w tym samym czasie zostały wyłączone prąd i woda. Rosyjscy propagandyści również potwierdzili, że miasto zostało bez prądu i zrzucili winę na Siły Zbrojne Ukrainy. Wróg twierdzi, że linia elektroenergetyczna na terenie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej jest uszkodzona.

Zestrzelono 5 pocisków i rosyjski helikopter

6 września około godziny 8:00 na południu i wschodzie Ukrainy jednostki Sił Powietrznych SZU zniszczyły pięć z sześciu pocisków manewrujących X-101 wystrzelonych z samolotów Tu-95MS z rejonu Morza Kaspijskiego. Również dzisiaj jednostka rakietowa obrony powietrznej wchodząca w skład Sił Powietrznych Ukrainy zniszczyła śmigłowiec szturmowy Ka-52 „Alligator" rosyjskich okupantów, informuje Dowództwo Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy.

Tragedie w Oleniwce – 40 dni. Nie ma dochodzenia

Krewni obrońców Mariupola alarmują o bezsilności organizacji międzynarodowych, ONZ i Czerwonego Krzyża. Nataliya Zarytska, żona jeńca wojennego z Oleniwki, mówi, że Rosja łamie każdy punkt Konwencji  Genewskiej w kwestii dotyczącej traktowania jeńców wojennych. Krewni domagają się rzetelnego śledztwa w sprawie zamachu terrorystycznego w Oleniwce, a także natychmiastowej wymiany jeńców.

Ciała poległych obrońców zwrócone rodzinom

Jak informuje Ministerstwo Reintegracji Ukrainy, odbyło się przekazanie rodzinom ciał poległych żołnierzy – chodzi o 25 obrońców. Od początku wojny liczba ta to pół tysiąca poległych żołnierzy.

** https://minre.gov.ua/

Rosjanie nadal wspierają wojnę w Ukrainie

70% ankietowanych opowiedziało się za przeprowadzeniem "operacji specjalnej", informuje Ogólnorosyjskie Centrum Badania Opinii Publicznej. 18% badanych Rosjan raczej nie popiera działań wojennych w Ukrainie, 12% było niezdecydowanych. Sondaż przeprowadzono w sierpniu. Natomiast w czerwcu liczby przedstawiały się następująco: 72% respondentów było bardziej skłonnych do poparcia "operacji specjalnej" w państwie ukraińskim, 17% – raczej nie, a 11% – nie miało zdania.

Komisja Europejska opowiada się za zniesieniem "uproszczonych" wiz dla Rosjan

Komisja Europejska oficjalnie wystąpiła z propozycją całkowitego zawieszenia Umowy o ułatwieniach wizowych między UE a Rosją. Położy to kres wszelkim udogodnieniom dla obywateli rosyjskich ubiegających się o krótkoterminową wizę Schengen. W związku z tym wzrośnie opłata wizowa (do 80 euro), a czas przetwarzania wniosków wydłuży się.

Straty Rosjan na froncie: 195. dzień wojny

Łączne straty bojowe wroga od 24.02 do 6.09 wyniosły w przybliżeniu:

  • personel — około 50 150 (+350) osób;
  • czołgi — 2077 (+9) szt.;
  • opancerzone wozy bojowe — 4484 (+25) szt.;
  • systemy artyleryjskie — 1179 (+22) jednostek;
  • wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe — 296 (+2) jednostek;
  • środki obrony powietrznej — 156 (+0) jednostek;
  • samoloty — 236 (+0) jednostki;
  • śmigłowce — 207 (+1) jednostek;
  • drony poziomu operacyjno-taktycznego — 876 (+9) jednostek;
  • pociski manewrujące — 209 (+4) jednostek;
  • statki/łodzie — 15 (+0) jednostek;
  • sprzęt samochodowy i autocysterny — 3305 (+19) szt.;
  • wyposażenie specjalne — 109 (+2) jednostek.

***

Ukrayina.pl to ukraińskojęzyczny portal stworzony z myślą o Ukrainkach i Ukraińcach, którzy uciekli przed wojną do Europy. Redakcję tworzą dziennikarze, którzy na co dzień mieszkają i pracują we Lwowie i Kijowie. Pisane przez nich teksty często powstają w schronach przeciwlotniczych. Wejdź na Ukrayina.pl

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ
Copyright © Agora SA