"Z USA płynie komunikat". Chersoń kluczem do rozmów o pokoju? "La Repubblica": Przełomowy moment

NATO i Unia Europejska omawiają ewentualne negocjacje z Rosją po wyzwoleniu Chersonia przez ukraińskie Siły Zbrojne, a rosyjscy propagandyści już zaczęli rozpowszechniać "przekazy" wyjaśniające wycofanie się z miasta. Ponadto Federacja Rosyjska ma coraz mniej pocisków. Najważniejsze informacje w 257. dniu wojny zebrała Juliya Skoryk ze Lwowa.

NATO i UE omawiają możliwe negocjacje z Federacją Rosyjską. Jest warunek

Po wyzwoleniu ukraińskiego miasta Chersoń Kijów może rozpocząć negocjacje z Rosją z pozycji siły. Stany Zjednoczone i NATO dopuszczają i omawiają tę możliwość. Poinformowała o tym włoska gazeta "La Repubblica".

"Dlatego z USA - przez Brukselę - płynie komunikat, który jest jednocześnie zaproszeniem dla ukraińskiego rządu: jeśli Chersoń wróci, to można rozpoczynać negocjacje. Z pozycji siły, a nie słabości" - zauważa dziennik.

Chersoń. Propagandyści Federacji Rosyjskiej wydali nowe "przekazy"

Rosyjscy propagandyści otrzymali specjalne "przekazy", które mają służyć do ewentualnego wyjaśnienia wycofania wojsk rosyjskich z ukraińskiego miasta. Rosyjski portal Meduza ma już dwie z nich. W pierwszym z nich kierunek chersoński nazywany jest "najtrudniejszym". Ponadto - jak ma wynikać z informacji propagandy - nie można pozwolić Zelenskiemu na inscenizację "krwawej bitwy" i "żądania pieniędzy" od Zachodu. W "przekazie" wyjaśnia się Rosjanom, dlaczego utracone miasto nie jest jeszcze stratą. Źródła zbliżone do Kremla nazywają wycofanie się Rosjan z Chersonia "niepożądanym, ale prawdopodobnym".

Rosjanie plądrują Chersoń

Rosjanie zakończyli deportację ludzi z czasowo zdobytego miasta. W poniedziałek władze okupacyjne poinformowały, że ostatni prom opuścił Chersoń. W tym samym czasie Rosjanie nadal plądrują miasto. Niszczą archiwa, obrazy i rzeźby z muzeów sztuki i historii lokalnej Chersonia.

Jednocześnie żołnierze Putina nadal kradną m.in. toalety i inne artykuły gospodarstwa domowego. W Internecie rozpowszechniano wideo pokazujące, jak wyjeżdżają z Chersonia z zabawkowym pociągiem:

Ukraina otrzymała systemy NASAMS i Aspide

Do Ukrainy dostarczono rakietowe systemy przeciwlotnicze NASAMS i Aspide. Poinformował o tym minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow. "Ta broń znacznie wzmocni ukraińską armię i sprawi, że nasze niebo będzie bezpieczniejsze" - napisał on na Twitterze.

Rosja straciła 80 proc. swoich rakiet 

Około 20 proc. nowoczesnych pocisków pozostaje w Rosji, w tym tylko 120 Iskanderów i 40 Kindżałów -  poinformował przedstawiciel Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy Wadym Skibytskyi w komentarzu dla magazynu "The Economist". Dlatego Moskwa zdecydowała się na zakup rakiet balistycznych Fateh-110 i Zolfaghar z Iranu. Ukraina wciąż nie ma przed nimi skutecznej ochrony.

Ukraińcy są optymistami

88 proc. Ukraińców postrzega swój kraj za 10 lat jako bogaty i prosperujący oraz będący częścią Unii Europejskiej. Świadczą o tym wyniki najnowszego sondażu przeprowadzonego przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii.

"Tylko 5 proc. respondentów ma pesymistyczne przekonanie, że za 10 lat Ukraina będzie wyniszczonym krajem z odpływem ludzi" - wynika z sondażu.

W Rosji pobili się pijani zmobilizowani

Pijani zmobilizowani Rosjanie bili się na targu w rosyjskim mieście Omsk. Wideo opublikował Anton Heraszczenko, doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy.

257. dzień wojny. Straty Rosjan na froncie

Łączne straty bojowe rosyjskiej armii od 24.02 do 07.11 wyniosły w przybliżeniu:

 • personel - około 76460 (+530) osób;
 • czołgi - 2771 (+6) szt.;
 • opancerzone wozy bojowe - 5630 (+19) szt.;
 • systemy artyleryjskie - 1782 (+1) jednostki;
 • Wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe - 391 (+0) jednostek;
 • środki obrony powietrznej - 202 (+0) jednostek;
 • samoloty - 277 (+0) jednostek;
 • śmigłowce - 260 (+0) jednostek;
 • drony poziomu operacyjno-taktycznego - 1472 (+7) jednostek;
 • pociski manewrujące - 399 (+0) jednostek;
 • statki/łodzie - 16 (+0) jednostek;
 • sprzęt samochodowy i autocysterny - 4 199 (+8) szt.;
 • wyposażenie specjalne - 157 (+2) jednostek. 

***

Ukrayina.pl to ukraińskojęzyczny portal stworzony z myślą o Ukrainkach i Ukraińcach, którzy uciekli przed wojną do Europy. Redakcję tworzą dziennikarze, którzy na co dzień mieszkają i pracują we Lwowie i Kijowie. Pisane przez nich teksty często powstają w schronach przeciwlotniczych. Wejdź na Ukrayina.pl

Слухай подкаст Епізод 2. Що слід знати українському бізнесу, аби вийти на ринок ЄС
Дивись відео Столиця України зіштовхнулася з повсякденними відключеннями електроенергії та перебоями з водопостачанням