Rosja przeprowadziła kolejny zmasowany atak rakietowy na Ukrainę - w sumie wojska Putina wystrzeliły 18 pocisków manewrujących. Wybuchy nastąpiły w Odessie, Charkowie, Dnieprze i Kijowie. Jak donosi dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy, wróg zaatakował m.in. przedsiębiorstwa związane z przemysłem gazowym. Premier Ukrainy Denys Szmyhal poinformował, że w czwartek rano Rosja przeprowadziła atak na Południowy Zakład Budowy Maszyn w Dnieprze.
W wyniku porannego ataku rakietowego ponad trzydzieści osób zostało rannych. Najwięcej w Dnieprze - 23. Jedna kobieta jest w ciężkim stanie.
Lekarze ratują życie w szpitalach, które muszą pracować na awaryjnym zasilaniu. "Wróg atakuje naszą infrastrukturę. Szpitale pozostają bez prądu, ale ukraińscy kardiochirurdzy z Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii Dziecięcej kontynuują operację serca! Świat musi zobaczyć to zdjęcie. Nie możemy dać się złamać! Ukraina wygra!" - napisał na Twitterze ukraiński lekarz Oleg Duda.
Zniszczenie na dużą skalę ukraińskich obiektów energetycznych, które Rosja spowodowała 15 i 17 listopada, może doprowadzić do kilkudniowych przerw w dostawie prądu. W całym kraju wprowadzono harmonogramy awaryjnego wyłączania zasilania.
- Sytuacja jest bardzo trudna. Na razie jest pod kontrolą, ale jest trudno. Rosjanie spowodowali poważne szkody w obiektach przesyłowych - podstacjach, które przesyłają energię elektryczną z jednego obszaru do drugiego, przez które zaopatrywanych jest wiele regionów w centrum i na zachodzie - powiedział dyrektor wykonawczy DTEK Dmytro Sakharuk w rozmowie dla kanału ICTV. Według DTEK około 40 proc. konsumentów w Ukrainie obecnie nie ma prądu.
W ten sposób Rosjanie chcą przekonać Ukraińców, aby usiedli do stołu negocjacyjnego. Sekretarz prasowy prezydenta Federacji Rosyjskiej, Dmitrij Pieskow, powiedział, że brak światła i ciepła na wielu obszarach Ukrainy jest wynikiem działań... Kijowa, który "w szczególności odmawia negocjacji". To ozywiście propaganda.
Trzy osoby - Leonid Kharchenko, Serhij Dubinskj i Igor Girkin - zostali uznani za winnych działań, które doprowadziły do zestrzelenia malezyjskiego samolotu pasażerskiego i śmierci 298 osób nad Ukrainą latem 2014 roku. Zostali skazani na dożywocie. Muszą także zrekompensować krewnym ofiar ponad 16 milionów euro. Teraz prokuratura ma prawo umieścić ich nazwiska na międzynarodowej liście poszukiwanych.
Szef Ługańskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Serhij Gajdai powiedział, że siły ukraińskie posuwają się do przodu w obwodzie ługańskim, ale nie jest to łatwe.
- Po wyzwoleniu obwodu charkowskiego rosyjskiemu wojsku udało się jeszcze zaminować ogromny obszar [w okolicy - red.] oraz odbudować rezerwy. Przywieźli też oddziały Kadyrowa i więźniów zwerbowanych przez Prigożyna, którzy zdołali wysadzić mosty i zbudować struktury obronne - powiedział w wywiadzie dla Nowiny.Live.
Rosyjski senator z Chanty-Mansyjsku, Eduard Isakow, poradził żołnierzowi, któremu amputowano obie nogi, aby "biegał". - Masz kolana, możesz biegać - powiedział Isakow w rozmowie, która obiegła sieć:
267. dzień wojny. Straty Rosjan na froncie
Łączne straty bojowe rosyjskiej armii od 24.02 do 17.11 wyniosły w przybliżeniu:
***
Ukrayina.pl to ukraińskojęzyczny portal stworzony z myślą o Ukrainkach i Ukraińcach, którzy uciekli przed wojną do Europy. Redakcję tworzą dziennikarze, którzy na co dzień mieszkają i pracują we Lwowie i Kijowie. Pisane przez nich teksty często powstają w schronach przeciwlotniczych. Wejdź na Ukrayina.pl