Kreml zmienił zdanie na temat Zełenskiego? Izrael wchodzi do gry. 271. dzień wojny

Zgromadzenie Parlamentarne NATO uznało Rosję za państwo terrorystyczne. Sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego wezwał kraje do dostarczenia Ukrainie jeszcze większej ilości broni. Izrael zaczął szantażować Kreml, ponieważ Rosjanie wykorzystują irańskie rakiety. Jednocześnie Moskwa zmienia zdanie ws. Zełenskiego. Najważniejsza informacja w 271. dniu wojny zebrała Juliya Skoryk ze Lwowa.

NATO uznało Rosję za państwo terrorystyczne

Zgromadzenie Parlamentarne NATO uznało Federację Rosyjską za państwo terrorystyczne i wezwało do utworzenia specjalnego trybunału międzynarodowego ds. rozliczenia rozliczania zbrodni wojennych. - Wszystkie 30 krajów NATO poparło propozycję naszej delegacji. Taki trybunał pozwoli na skazanie nie tylko bezpośrednich sprawców zbrodni wojennych, ale także najwyższego kierownictwa Federacji Rosyjskiej. Rezolucja zostanie wysłana do rządów i parlamentów wszystkich państw członkowskich NATO — powiedział deputowany, szef stałej delegacji Ukrainy w Zgromadzeniu Parlamentarnym NATO Jehor Czerniew.

*Військові організували втечу з російського полону трьох морпіхів-розвідників. "Історія варта екранізації"

Stoltenberg: Ukraina potrzebuje więcej broni

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wezwał kraje do zwiększenia dostaw broni dla Ukrainy.
- Jeżeli chcemy osiągnąć wynik, który jest akceptowalny dla Ukrainy i który pozwoli jej zostać państwem suwerennym i niepodległym, najlepszym sposobem jest udzielenie Ukrainie pomocy wojskowej. Jeśli więc chcemy akceptowalnego rozwiązania politycznego, powinniśmy zapewnić Ukrainie więcej pomocy wojskowej — powiedział Stoltenberg uczestnikom sesji plenarnej Zgromadzenia Parlamentarnego NATO.

Izrael może przekazać Ukrainie precyzyjną broń: tak szantażuje Rosję

Eyal Hulata, szef izraelskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego, zapowiedział, że jego kraj wyśle do Ukrainy precyzyjne rakiety, jeśli Teheran będzie dostarczać pociski balistyczne do Moskwy - donosi "Suspilne", powołując się na izrealski "KAN". Izrael przez długi czas powstrzymywał się od udzielania Ukrainie pomocy wojskowej, ograniczając ją jedynie do pomocy humanitarnej.

*СБУ схопила особистого інформатора терориста Гіркіна. Показали листування

Rosjanie ostrzelali Chersoń. Jedna osoba nie żyje

Wojska rosyjskie ostrzelały Chersoń, wyzwolony od okupantów. - W wyniku ostrzału przez rosyjskich terrorystów w Chersoniu cztery osoby ranne trafiły do regionalnego szpitala. Niestety jedna osoba zmarła w szpitalu — powiedział Kyrylo Tymoszenko, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy.

Zaporoska Elektrownia Jądrowa. Okupanci ograniczają dostęp MAEA

Dyrektor generalny MAEA Rafaela Grossi zaapelował, aby dokonać oceny zniszczeń Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Doradca dyrektora generalnego Rosenergoatomu Renat Karcza odpowiedział w rosyjskich mediach, że "obiekt nie ma nic wspólnego z bezpieczeństwem jądrowym i obserwatorzy nie  otrzymają do niego dostępu". Jednocześnie Rosja stara się obwinić za ostrzał Ukrainę.

Kreml zmienił zdanie na temat Zeleńskiego

Rzecznik prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow powiedział, że Rosja nie planuje zmiany rządu w Ukrainie. - Rosja chce osiągnąć swój cel i osiągnie go — powiedział Pieskow podczas konferencji prasowej, cytowany przez rosyjską agencję informacyjną TASS. Pytany przez dziennikarzy, czy zmiana władzy w Ukrainie jest jednym z celów "operacji specjalnej", Pieskow odpowiedział: "Nie. Prezydent Putin już o tym mówił".

Druga armia świata śpi w dziurawych namiotach

W sieci pojawiło się nagranie, na którym zmobilizowani Buriaci odpoczywają przy muzyce narodowej w namiocie, który nie wytrzymuje silnego wiatru. To już kolejny z serii film, który pokazuje fatalny stan rosyjskiej armii.

271. dzień wojny. Straty Rosjan na froncie

Łączne straty bojowe rosyjskiej armii od 24.02 do 21.11 wyniosły w przybliżeniu:

 • personel — około 84600 (+390) osób;
 • czołgi — 2892 (+6) szt.;
 • opancerzone wozy bojowe — 5822 (+5) szt.;
 • systemy artyleryjskie — 1870 (+2) jednostek;
 • Wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe — 393 (+0)  jednostek;
 • środki obrony powietrznej — 209 (+0) jednostek;
 • samoloty — 278 (+0) jednostki;
 • śmigłowce — 261 (+0) jednostek;
 • drony poziomu operacyjno-taktycznego — 1537 (+0) jednostek;
 • pociski manewrujące — 480 (+0)  jednostek;
 • statki/łodzie — 16 (+0) jednostek;
 • sprzęt samochodowy i autocysterny — 4378 (+7) szt.;
 • wyposażenie specjalne — 161 (+0) jednostek.

***

Ukrayina.pl to ukraińskojęzyczny portal stworzony z myślą o Ukrainkach i Ukraińcach, którzy uciekli przed wojną do Europy. Redakcję tworzą dziennikarze, którzy na co dzień mieszkają i pracują we Lwowie i Kijowie. Pisane przez nich teksty często powstają w schronach przeciwlotniczych. Wejdź na Ukrayina.pl

Дивись відео Звільнені херсонці розповідають про спротив російській окупації
Слухай подкаст Епізод 3. Що таке європейські цінності? Розмова з Іветтою Делікатною
ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ