Szantaż płynie z Rosji i Białorusi. Już nie kryją słów o ludności cywilnej. "Nastąpi zniszczenie" [274. dzień wojny]

Kreml nadal szantażuje Ukrainę, zmuszając ją do negocjacji. Tymczasem do gróźb dołączył samozwańczy prezydent Białorusi, Alaksandr Łukaszenkа. Rosyjscy okupanci ponownie ostrzelali Chersoniu, płoną tam domy, a w Kijowie zaczęto mówić o częściowej ewakuacji miasta. Najważniejsze informacje w 274. dniu wojny zebrała Julia Skoryk ze Lwowa.

Rosja nadal szantażuje Ukrainę

Sekretarz prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow zastosował typową dla terrorystów retorykę i jawny szantaż. Stwierdził, że Ukraina musi spełnić żądania Rosji, aby "powstrzymać cierpienia ludności cywilnej".

Przywództwo Ukrainy ma wszelkie możliwości, aby przywrócić sytuację do normy, ma wszelkie możliwości uregulowania tej sytuacji, spełnienia wymagań Federacji Rosyjskiej, a tym samym powstrzymania wszelkich możliwych cierpień ludności cywilnej

- cytują Pieskowa rosyjskie media.

Łukaszenka zagroził Ukrainie "całkowitym zniszczeniem"

Samozwańczy prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenkа powiedział dziennikarzom, że Ukraina musi "zatrzymać się" lub stanąć w obliczu "całkowitego zniszczenia".

Rzeczywiście, wszystko jest teraz w rękach Ukrainy. Jeśli nie chcą śmierci ogromnej liczby ludzi... To trudne, ale trzeba to zatrzymać, bo to, co nastąpi, to całkowite zniszczenie Ukrainy. To nie jest to, co (Władimir Putin - red.) powiedział przed "operacją", że grozi to utratą państwowości. To będzie zniszczenie Ukrainy. Musimy się zatrzymać

- powiedział Łukaszenka białoruskim dziennikarzom.

Parlament Europejski: Reżim Łukaszenki musi ponieść odpowiedzialność

Z kolei Parlament Europejski zatwierdził rezolucję, zgodnie z którą reżim Aleksandra Łukaszenki powinien dzielić odpowiedzialność za zbrodnie na Ukrainie z Rosją.

Białoruś powinna zostać uznana za terytorium okupowane, z którego należy natychmiast wycofać wojska rosyjskie. Parlament zdecydowanie potępia udział rządu Łukaszenki w wojnie Rosji z Ukrainą

- czytamy w dokumencie.

Rosjanie ostrzelali Chersoń: płoną budynki mieszkalne

Rosyjscy okupanci ostrzelali dzielnice mieszkalne Chersonia. Nagranie z ostrzału są publikowane w sieciach społecznościowych. Według Rady Miejskiej Chersonia Federacja Rosyjska przeprowadziła dziś łącznie 17 ostrzałów miasta. Jedna osoba zginęła, jedna została ranna.

Wymiana jeńców: Ukraina zwróciła 50 obrońców

Z niewoli rosyjskiej powróciło kolejnych 50 ukraińskich żołnierzy. Są wśród nich obrońcy Mariupola, a także więźniowie z Wyspy Węży i Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej.

Udało nam się przejąć 19 obrońców Mariupola - wśród nich jest 12 takich, których ewakuowano z Azowstalu, a także 15 więźniów z elektrowni jądrowej w Czarnobylu i 7 z Wyspy Węży - powiedział Dmytro Lubinets, Rzecznik Praw Obywatelskich Rady Najwyższej.

Kijów. Większość mieszkańców wciąż pozostaje bez prądu

70 procent mieszkań w Kijowie jest w trybie awaryjnej przerwy w dostawie prądu po masowym ostrzale z 23 listopada. Część osób może zostać przeniesiona na zimę z Kijowa na przedmieścia.

Obecnie nie ma mowy o ewakuacji, ale rozważamy tymczasowe przesiedlenie niektórych grup ludności na przedmieścia. Jeśli ktoś z was ma dom na przedmieściach Kijowa, lepiej się tam przenieść

- powiedział burmistrz miasta Witalij Kliczko.

274. dzień wojny. Straty Rosjan na froncie

Łączne straty bojowe rosyjskiej armii od 24.02 do 24.11 wyniosły w przybliżeniu:

  • personel — około 85720 (+310) osób;
  • czołgi — 2898 (+1) szt.;
  • opancerzone wozy bojowe — 5837 (+7) szt.;
  • systemy artyleryjskie — 1889 (+2) jednostek;
  • Wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe — 395 (+0) jednostek;
  • środki obrony powietrznej — 209 (+0) jednostek;
  • samoloty — 278 (+0) jednostki;
  • śmigłowce — 261 (+0) jednostek;
  • drony poziomu operacyjno-taktycznego — 1547 (+10) jednostek;
  • pociski manewrujące — 531 (+51) jednostek;
  • statki/łodzie — 16 (+0) jednostek;
  • sprzęt samochodowy i autocysterny — 4400 (+4) szt.;
  • wyposażenie specjalne — 161 (+)) jednostek.

***

Ukrayina.pl to ukraińskojęzyczny portal stworzony z myślą o Ukrainkach i Ukraińcach, którzy uciekli przed wojną do Europy. Redakcję tworzą dziennikarze, którzy na co dzień mieszkają i pracują we Lwowie i Kijowie.

Дивись відео Європа допомагає українцям — і тим, хто наважився на переїзд, і тим, хто залишився в країні
ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ
Copyright © Agora SA