Putin robi pokazówkę za kierownicą Mercedesa na moście krymskim. 285. dzień wojny

Rosyjscy najeźdźcy ponownie uderzyli rakietami na Ukrainę. Większość pocisków została zniszczona przez obronę powietrzną. Jeden z nich spadł w Mołdawii. Ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych skomentowało ten wypadek i poprosiło o jeszcze bardziej nowoczesne systemy obrony powietrznej. Tymczasem Putin rzekomo przejechał przez Most Krymski - w sieci pojawiło się nagranie. Najważniejsze informacje w 285. dniu wojny zebrała Juliya Skoryk ze Lwowa.

Atak rakietowy na Ukrainę. Większość pocisków udało się zniszczyć

5 grudnia armia rosyjska ponownie uderzyła rakietami na ukraińskie miasta. Najeźdźcy zaatakowali z morza Kaspijskiego i Czarnego, a także z własnego terytorium. Większość pocisków została zniszczona przez siły obrony powietrznej. Pociski zostały zarejestrowane w obwodach odeskim, mikołajowskim, winnickim, w Kijowie i Zaporożu.

Według zastępcy szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy Kyrilla Tymoszenki w obwodzie zaporoskim trzy osoby zostały ranne. Wśród nich — dziecko w wieku 1 rok i 10 miesięcy. Dwie kolejne osoby zginęły.

10 pocisków zostało zarejestrowanych na niebie nad Kijowem. Według wstępnych informacji 9 z nich udało się zniszczyć. W sumie siły powietrzne zestrzeliły 60 z ponad 70 pocisków.

Atak rakietowy 5 grudnia. Konsekwencje dla systemu zasilania

W wyniku nowego ataku rakietowego Rosji w wielu regionach Ukrainy nastąpiły przerwy w dostawie prądu. Masowe odcięcia od energii elektrycznej odnotowano w obwodach mikołajowskim, sumskim, czernihowskim i odeskim. Miasto Odessa pozostaje również bez wody i ciepła. W systemie zasilania nie ma jednak katastrofy. Energetycy już przywracają zasilanie.

- System energetyczny w kraju działa. Zostały trafione obiekty energetyczne w obwodach kijowskim, winnickim, odeskim — powiedział premier Ukrainy Denys Szmyhal.

Rosja może zdezorientować obronę powietrzną Ukrainy

Federacja Rosyjska wystrzeliła pierwszą falę rakiet na Ukrainę, ale mogą nastąpić nowe uderzenia. Ich celem jest zdezorientowanie Sił Obrony Powietrznej Ukrainy.

- Pierwsza fala rakiet poszła. Może ich być kilka. Z reguły mogą użyć kilku fal do rozproszenia rakiet po całym terytorium Ukrainy i zdezorientowania działań ukraińskiej obrony powietrznej —  powiedział Jurij Ignat, rzecznik Sił Powietrznych SZU na antenie ukraińskiego narodowego telemaratonu informacyjnego.

W Mołdawii spadła rakieta

Podczas masowego ataku rakietowego w Ukrainie 5 grudnia pocisk spadł na terytorium Mołdawii. Według Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Mołdawii rakieta spadła w pobliżu miasta Bryczany. Wrak ujawnił patrol policji granicznej.

- Obszar, w którym odkryto rakietę, był otoczony przez policję i Straż Graniczną — napisano w oświadczeniu. Nikt nie został ranny.

Upadek rakiety w Mołdawii. Reakcja Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy

- Ukraina musi jak najszybciej zdobyć nowoczesne systemy przeciwrakietowe i obrony powietrznej, co uratuje życie ludzi, będzie chronić infrastrukturę krytyczną i uniemożliwiać dalsze ostrzały rakietowe przez Federację Rosyjską — powiedział Oleg Nikolenko, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy.

Na rosyjskim lotnisku słyszano wybuchy

Rankiem 5 grudnia rosyjskie kanały mediów na Telegramie ogłosiły eksplozje na lotnisku Engels-1 w obwodzie saratowskim Federacji Rosyjskiej. Według wstępnych danych dwa samoloty zostały uszkodzone, ranni zostali dwaj żołnierze.

Putin rzekomo odwiedził Krym

Rosyjskie media poinformowały, że Putin przejechał przez Most Krymski i rozmawiał z budowniczymi. W sieci pojawiło się nagranie, w którym rosyjski dyktator prowadzi Mercedesa, wygląda jakby jechał na most na półwyspie. Według informacji prasowych Kremla, prezydent Federacji Rosyjskiej przejechał się samochodem po odbudowanym Moście Krymskim. Przeprawa, która jest wizytówką Putina została uszkodzona w wyniku silnej eksplozji w październiku.

285. dzień wojny. Straty Rosjan na froncie

Łączne straty bojowe rosyjskiej armii od 24.02 do 5.12 wyniosły w przybliżeniu:

 • personel — około 91690 (+540) osób;
 • czołgi — 2924 (+2) szt.;
 • opancerzone wozy bojowe — 5900 (+8) szt.;
 • systemy artyleryjskie — 1914 (+6) jednostek;
 • Wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe — 395 (+0) jednostek;
 • środki obrony powietrznej — 211 (+1) jednostek;
 • samoloty — 281 (+0) jednostki;
 • śmigłowce — 264 (+1) jednostek;
 • drony poziomu operacyjno-taktycznego — 1582 (+9) jednostek;
 • pociski manewrujące — 531 (+0) jednostek;
 • statki/łodzie — 16 (+0) jednostek;
 • sprzęt samochodowy i autocysterny — 4497 (+18) szt.;
 • wyposażenie specjalne — 163 (+0) jednostek.

***

Ukrayina.pl to ukraińskojęzyczny portal stworzony z myślą o Ukrainkach i Ukraińcach, którzy uciekli przed wojną do Europy. Redakcję tworzą dziennikarze, którzy na co dzień mieszkają i pracują we Lwowie i Kijowie. Pisane przez nich teksty często powstają w schronach przeciwlotniczych. Wejdź na Ukrayina.pl

Слухай подкаст Епізод 4. Як Росія нищить українські культурні пам'ятки? Розмова з Владиславом Берковськи