Ramstein. Ukraina tego się nie spodziewała. Pentagon ostrzega: "Teraz nie czas": 331. dzień wojny w Ukrainie

Członkowie Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy nie doszli do porozumienia w sprawie przekazania czołgów Ukrainie, ale Niemcy obiecały inną pomoc. Stany Zjednoczone wzywają, aby nie spowalniać dostaw broni do Ukrainy. Prezydenci Ukrainy i Turcji odbyli rozmowę telefoniczną. Najważniejsze wiadomości w 331. dniu wojny zebrała Julia Skoryk ze Lwowa.

Ramstein. Nie ma zgody na dostawę czołgów Leopard

Podczas spotkania Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy zachodni sojusznicy nie podjęli decyzji o przekazaniu do Kijowa czołgów Leopard 2. - Są mocne argumenty za dostawą, są mocne argumenty przeciw - powiedział niemiecki minister obrony Boris Pistorius w komentarzu dla FAZ. Jednocześnie zaznaczył, że Niemcy nie blokują dostaw czołgów.

Niemcy ogłosiły "wiosenny" pakiet pomocowy o wartości miliarda euro

Niemiecki minister obrony Boris Pistorius zapowiedział wiosenny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o łącznej wysokości ok. 1 mld euro. Według niego Niemcy wyślą do Ukrainy 40 bojowych wozów piechoty Marder, system Patriot, siedem kolejnych dział samobieżnych Gepard z rezerw przemysłowych, kompleksy Iris-T SLM i pociski kierowane - informuje Spiegel.

Pentagon: Rosja się przegrupowuje

Sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych Lloyd Austin powiedział, że teraz nie czas na wstrzymywanie pomocy dla Ukrainy.

- To kluczowy moment. Rosja przegrupowuje się, rekrutuje i próbuje ponownie wyposażyć [swoje siły - red.]. To nie jest moment na spowolnienie. Czas kopać głębiej. Ukraińcy nas obserwują. Kreml nas obserwuje i historia nas obserwuje. Więc nie odpuścimy. I nie zachwiejemy się w naszej determinacji, by pomóc Ukrainie obronić się przed imperialną agresją Rosji - powiedział Austin w bazie lotniczej Ramstein, donosi UNIAN.

Erdogan rozmawiał z Zełenskim o pokoju

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan odbył rozmowę telefoniczną z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

"Prezydent Erdogan oświadczył, że Turcja jest gotowa przyjąć rolę pośrednika i mediatora w ustanowieniu trwałego pokoju między Rosją a Ukrainą" - poinformowało biuro prezydenta Turcji.

Rosjanie ostrzelali Chersoń. Są ranni

Okupanci ostrzelali dwie osady w obwodzie chersońskim. W wyniku ostrzału artyleryjskiego ranny został 15-letni chłopiec, innemu mężczyźnie oderwało nogę. Poinformował o tym zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko.

Sołedar. Siły Zbrojne Ukrainy zniszczyły "wagnerowców"

Siły Zbrojne nadal niszczą Rosjan w Sołedarze. Poinformował o tym Jurij Łucenko, były prokurator generalny Ukrainy, a obecnie żołnierz Sił Zbrojnych Ukrainy.

- Walki toczą się na całym terytorium Sołedaru. Ukraińska artyleria całkowicie obejmuje miasto Sołedar. Sołedar stał się pułapką dla "wagnerowców" - powiedział Łucenko w Kanale 5.

Rezydencja Putina jest chroniona przez obronę przeciwlotniczą

Systemy obrony powietrznej zostały zainstalowane w pobliżu rezydencji Putina w obwodzie moskiewskim. Film został opublikowany przez dziennikarza wojskowego Andrija Tsaplienko.

331. dzień wojny. Straty Rosjan na froncie

Łączne straty bojowe rosyjskiej armii od 24.02 do 20.01 wyniosły w przybliżeniu:

 • personel — około 119300 (+770) osób;
 • czołgi — 3139 (+3) szt.;
 • opancerzone wozy bojowe — 6241 (+6) szt.;
 • systemy artyleryjskie — 2129 (+7) jednostek;
 • wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe — 442 (+0)  jednostek;
 • środki obrony powietrznej — 220 (+0) jednostek;
 • samoloty — 287 (+0) jednostki;
 • śmigłowce — 277 (+0) jednostek;
 • drony poziomu operacyjno-taktycznego — 1886 (+4) jednostek;
 • pociski manewrujące — 749 (+0)  jednostek;
 • statki/łodzie — 17 (+0) jednostek;
 • sprzęt samochodowy i autocysterny — 4903 (+7) szt.;
 • wyposażenie specjalne — 190 (+0) jednostek.

***

Ukrayina.pl to ukraińskojęzyczny portal stworzony z myślą o Ukrainkach i Ukraińcach, którzy uciekli przed wojną do Europy. Redakcję tworzą dziennikarze, którzy na co dzień mieszkają i pracują we Lwowie i Kijowie. Pisane przez nich teksty często powstają w schronach przeciwlotniczych. Wejdź na Ukrayina.pl

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ