Rosja przygotowuje nową ofensywę. Ukraina potrzebuje samolotów. 342. dzień wojny

Rosyjski żołnierzy ostrzelali z broni artyleryjskiej miasto Bachmut na linii frontu. Dwóch cywilów zginęło, w tym dziecko. Ukraiński wywiad podał dokładną liczbę rosyjskich żołnierzy, którzy zostali przeniesieni na front. Siły Zbrojne Ukrainy zniszczyły kilka łodzi z Rosjanami na Dnieprze. Najważniejsze wiadomości w 342. dniu wojny zebrała Julia Skoryk ze Lwowa.

Bachmut. Rosjanie ostrzelali dom. Zmarło dziecko

31 stycznia okupanci ostrzelali z artylerii dzielnice mieszkalną w Bachmucie. W wyniku ostrzału zginęli 12-letni chłopiec i mężczyzna, w sumie pięć osób zostali ranny. Poinformował o tym szef Donieckiej  Obwodowej Wojskowej Administracji Pawło Kyryłenko.

Krym. Szef ukraińskiego wywiadu zaktualizował swoją prognozę dotyczącą Krymu

W rozmowie z "Washington Post" szef Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy Kyryło Budanow powiedział, że Ukraina "musi zrobić wszystko, by do lata Krym wrócił do domu". Wykluczył też, że to mogłoby sprowokować Rosję do użycia broni nuklearnej.

"To nieprawda. Krym do nas wróci. Powiem więcej: wszystko zaczęło się na Krymie w 2014 roku i tam wszystko się skończy. To jest taktyka zastraszania. Rosja to państwo, po którym można wiele oczekiwać, ale nie jawnego idiotyzmu" — powiedział Budanow.

Kyryło Budanow powiedział amerykańskim dziennikarzom, że na terytorium Ukrainy walczy obecnie około 326 tysięcy rosyjskich żołnierzy.

Rosja przygotowuje nową ofensywę

Instytut Badań nad Wojną (ISW) twierdzi, że źródła zachodnie, ukraińskie i rosyjskie nadal wskazują, iż Rosja przygotowuje się do ofensywy i że jest ona nieunikniona. Prawdopodobnie rozpocznie się w najbliższych miesiącach.

Ukraina potrzebuje 200 samolotów do obrony nieba

Do ochrony swojego nieba Ukraina potrzebuje około dwustu wielozadaniowych samolotów. O tym powiedział rzecznik Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy Jurij Ignat. Jak dotąd siły powietrzne Federacji Rosyjskiej i Białorusi 5-6 razy przewyższają siły powietrzne Ukrainy.

"Koniecznie trzeba stworzyć do 5 brygad lotnictwa taktycznego z jednym typem samolotu wielozadaniowego na wzór zachodniego. Obecnie ustala się, jaki to będzie typ. Najbardziej prawdopodobnym kandydatem do zastąpienia starych radzieckich samolotów jest F-16" — powiedział Ignat na antenie francuskiego kanału telewizyjnego "La Chaîne Info".

Siły Zbrojne zniszczyły 5 łodzi z rosyjskimi grupami dywersyjnymi

Siły Zbrojne Ukrainy poinformowały, że w ciągu ostatniej doby w rejonie wysp w ujściu Dniepru ukraińscy obrońcy zniszczyli co najmniej 5 lekkich łodzi motorowych wraz z rosyjskimi grupami dywersyjno-zwiadowczymi.

W Rosji podpalenie Komisariatu Wojskowego zostało zrównane z atakiem terrorystycznym

W Rosji po raz pierwszy sąd wydał  wyrok w sprawie podpalenia Komisariatu Wojskowego na podstawie artykułu określającego "atak terrorystyczny". Oskarżony z Jugry został skazany na 12 lat więzienia za wrzucenie koktajli Mołotowa do budynku Komisariatu Wojskowego. Nikt nie został ranny, a pożar był niewielki.

342. dzień wojny. Straty Rosjan na froncie

 • Łączne straty bojowe rosyjskiej armii od 24.02 do 31.01 wyniosły w przybliżeniu:
 • personel — około 127500 (+850) osób;
 • czołgi — 3201 (+0) szt.;
 • opancerzone wozy bojowe — 6378 (+9) szt.;
 • systemy artyleryjskie — 2197 (+1) jednostek;
 • Wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe — 454 (+1) jednostek;
 • środki obrony powietrznej — 221 (+0) jednostek;
 • samoloty — 293 (+0) jednostki;
 • śmigłowce — 284 (+0) jednostek;
 • drony poziomu operacyjno-taktycznego — 1951 (+4) jednostek;
 • pociski manewrujące — 796 (+0)  jednostek;
 • statki/łodzie — 16 (+0) jednostek;
 • sprzęt samochodowy i autocysterny — 5048 (+7) szt.;
 • wyposażenie specjalne — 200 (+1) jednostek.

***

Ukrayina.pl to ukraińskojęzyczny portal stworzony z myślą o Ukrainkach i Ukraińcach, którzy uciekli przed wojną do Europy. Redakcję tworzą dziennikarze, którzy na co dzień mieszkają i pracują we Lwowie i Kijowie. Pisane przez nich teksty często powstają w schronach przeciwlotniczych. Wejdź na Ukrayina.pl

Дивись відео "Демонстрація можливостей британських танкі "
Слухай подкаст Епізод 8: Чому важливо створити трибунал для засудження агресії Росії?
ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ