CIA: Następne 6 miesięcy kluczowe dla przyszłości wojny w Ukrainie

W Kijowie odbył się szczyt Ukraina-UE. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel wysunęli kilka ważnych tez. Wojsko ukraińskie zniszczyło kolejną rosyjską bazę na okupowanym terytorium. Okupanci wywieźli stąd kilka ciężarówek z rannymi. Rosja nie spieszy się, by zabierać samoloty bojowe z Białorusi po zakończeniu wspólnych szkoleń. Najważniejsze wiadomości w 345. dniu wojny zebrała Julija Skoryk ze Lwowa.

Przewodniczący Rady Europejskiej: „Ukraina będzie członkiem UE"

W Kijowie zakończył się szczyt Ukraina-UE, gdzie jednym z uczestników był przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. On zapewnił, że Europa będzie nadal wspierać Ukrainę na wszelkie możliwe sposoby, a także powiedział, że Ukraina zostanie członkiem UE.

"Przyszłość Ukrainy w Unii Europejskiej. Ukraińcy dokonali jasnego wyboru na rzecz wolności, demokracji i praworządności. Wasza przyszłość jest z nami w naszej wspólnej Unii Europejskiej. Wasz los jest naszym losem" – powiedział szef Rady Europejskiej.

Bitwy o Bachmut. Zełenski złożył oświadczenie

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że Ukraina nie planuje wycofania wojsk z linii frontu w Bachmucie obwodu donieckiego.

"Nikt nie zrezygnuje z Bachmutu. Będziemy walczyć tak długo, jak możemy. Uważamy Bachmut za naszą twierdzę… Jeśli nastąpi przyspieszenie w zakresie broni, a mianowicie broni dalekiego zasięgu, nie tylko nie odejdziemy od Bachmutu , zaczniemy deokupację Donbasu, który jest okupowany od 2014 roku" – powiedział Zełenski podczas szczytu Ukraina-UE.

CIA: Następne 6 miesięcy będą miały kluczowe znaczenie dla wojny

Szef CIA William Burns powiedział, że najbliższe sześć miesięcy będą decydujące dla wojny rosyjsko-ukraińskiej. "Myślę, że Putin stawia teraz na to, że uda mu się sprawić, by czas pracował dla niego. Wydaje nam się, że wszystko rozstrzygnie się na polu bitwy w ciągu najbliższych sześciu miesięcy" – powiedział Burns według CNN.

Zdaniem szefa CIA wszystko zakończy się „lądowaniem arogancji Putina".

Białoruś. Szkolenia się skończyły, ale Rosja nie zabiera samolotów

Grupa monitorująca "Białoruski Gajun" uważa, że Federacja Rosyjska zdecydowała się na wzmocnienie swojej stałej obecności lotniczej na Białorusi. Państwo terrorystyczne nie zwraca samolotów bojowych przekazanych wcześniej na Białoruś do miejsc stałego rozmieszczenia w celu szkolenia taktyki lotniczej .

Dziś samoloty zdolne do przenoszenia pocisków Kindżał wystartowały na Białorusi dwukrotnie. Doszło nawet do imitacji startów. W tym czasie na Ukrainie brzmiał alarm.

SZU zniszczyły bazę okupantów: rannych wywoziły KamAZy

Siły Zbrojne Ukrainy zniszczyły rosyjską bazę wojskową w pobliżu tymczasowo okupowanego miasta Melitopol (położonego na południu obwodu zaporoskiego). Rosjanie trzymali tam sprzęt wojskowy i personel. Iwan Fedorow, burmistrz Melitopola.

Według niego do szpitala okupantów dostarczono osiem KamAZów rannych. "Czyli to są setki rannych, których przywieziono stosami" – powiedział Fedorow.

Cmentarz "wagnerowców" się powiększa

Na kanale doradcy ministra spraw wewnętrznych Antona Heraszczenki wyemitowano nagranie ze stanicy Bakińskiej w Kraju Krasnodarskim Federacji Rosyjskiej, gdzie znajduje się cmentarz PFW „Wagnera". Końca grobów na nim nie widać.

345. dzień wojny. Straty Rosjan na froncie

Łączne straty bojowe rosyjskiej armii od 24.02 do 3.02 wyniosły w przybliżeniu:

 • personel — około 129870 (+840) osób;
 • czołgi — 3215 (+4) szt.;
 • opancerzone wozy bojowe — 6388 (+6) szt.;
 • systemy artyleryjskie — 2215 (+3) jednostek;
 • Wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe — 460 (+2) jednostek;
 • środki obrony powietrznej — 222 (+0) jednostek;
 • samoloty — 294 (+1) jednostki;
 • śmigłowce — 284 (+0) jednostek;
 • drony poziomu operacyjno-taktycznego — 1952 (+1) jednostek;
 • pociski manewrujące — 796 (+0) jednostek;
 • statki/łodzie — 18 (+0) jednostek;
 • sprzęt samochodowy i autocysterny — 5068 (+4) szt.;
 • wyposażenie specjalne — 202 (+2) jednostek.

***

Ukrayina.pl to ukraińskojęzyczny portal stworzony z myślą o Ukrainkach i Ukraińcach, którzy uciekli przed wojną do Europy. Redakcję tworzą dziennikarze, którzy na co dzień mieszkają i pracują we Lwowie i Kijowie. Pisane przez nich teksty często powstają w schronach przeciwlotniczych. Wejdź na Ukrayina.pl

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ