Wyjątkowy prezent od Zełenskiego. "Mamy wolność, dajcie nam skrzydła". 350. dzień wojny w Ukrainie

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w Londynie spotkał się z premierem Rishim Sunakiem, królem Karolem III i wystąpił przed parlamentem. Rosja ponownie zaatakowała Ukrainę rakietami. Najważniejsze wiadomości w 350. dniu wojny zebrała Julia Skoryk ze Lwowa.

Zełenski w Wielkiej Brytanii poprosił o samoloty

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybył do Londynu. Na lotnisku powitał go brytyjski premier Rishi Sunak. Strony rozmawiały o współpracy obronnej, realizacji formuły pokojowej, euroatlantyckiej integracji Ukrainy, przyszłym wsparciu Wielkiej Brytanii, możliwości zaangażowania strony brytyjskiej w powojenną odbudowę.

Zełenski spotkał się też z królem Wielkiej Brytanii Karolem III w Pałacu Buckingham i wystąpił w parlamencie Wielkiej Brytanii.

"Wiemy, że wolność zwycięży, wiemy, że Rosja przegra… Wielka Brytania idzie z nami do największego zwycięstwa w naszym życiu. To będzie zwycięstwo nad samą ideą wojny. Po zwycięstwie każdy agresor – duży czy mały – będzie wiedział, co go czeka w przypadku ataku na porządek międzynarodowy" – powiedział Zełenski. Prezydent wręczył też przewodniczącemu parlamentu hełm ukraińskiego pilota z napisem: "Mamy wolność, dajcie nam skrzydła, byśmy jej bronili".

"Dzisiaj opuszczę parlament, z góry dziękując za potężne samoloty" – powiedział Zełenski.

Sunak: Zwycięstwo musi nastąpić w tym roku

Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak podczas przemówienia w brytyjskim parlamencie stwierdził, że celem Wielkiej Brytanii jest zwycięstwo Ukrainy na polu bitwy w tym roku.

"Będziemy nadal wspierać Ukrainę, aby w tym roku zapewniła sobie decydujące wojskowe zwycięstwo na polu bitwy" – cytuje słowa brytyjskiego premiera Liga.net.

Rosja zaatakowała rakietami północ Ukrainy

8 lutego dwie rosyjskie rakiety typu "powietrze-ziemia" uderzyły w jedną z gmin w obwodzie czernihowskim. Poinformowało o tym Dowództwo Operacyjne "Północ". Według wstępnych informacji jedna osoba została ranna, trzy kolejne znajdują się pod gruzami budynku. Podczas ostrzału w obwodach kijowskim, czernihowskim i kilku innych zabrzmiały alarmy przeciwlotnicze.

Ukraina odzyskała porwane przez Rosjan dzieci

128 dzieci, które okupanci przymusowo wywieźli do Rosji, wróciło do Ukrainy - poinformowała Julia Usenko, szefowa Departamentu Ochrony Interesów Dzieci i Przeciwdziałania Przemocy Biura Prokuratora Generalnego Ukrainy. "Ponad 50 z nich wraz z rodzicami lub opiekunami przebywa obecnie na terenie krajów UE" – powiedziała w komentarzu dla "Ukrinform".

Katastrofa MH17: Putin osobiście podjął decyzję o przekazaniu systemu obrony powietrznej "Buk"

Istnieją mocne dowody na to, że decyzję o dostawie przeciwlotniczego systemu rakietowego "Buk" bojownikom DRL podjął osobiście prezydent Rosji Władimir Putin. Do takiego wniosku doszła Wspólna Grupa Śledcza (JIT), która bada katastrofę lotniczą w 2014 roku - informuje "Europejska Prawda".

Matka i żona poległego Rosjanina nie mogą podzielić jego samochodu

Matka i żona rosyjskiego żołnierza, który został zlikwidowany w Ukrainie, dostały po prawie 7 mln rubli, ale to im nie wystarczyło. Teraz kobiety walczą o samochód, który pozostawił zmarły - poinformował o tym kanał Telegram doradcy ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Antona Heraszczenki.

"Bardzo kochali syna, ale okazało się, że bardziej kochają pieniądze. Każda z kobiet otrzymała po 6 700 000 rubli, ale teraz przed sądem próbują podzielić się Citroenem" – pisze "Pravda Heraszczenki".

350. dzień wojny. Straty Rosjan na froncie

Łączne straty bojowe rosyjskiej armii od 24.02 do 8.02 wyniosły w przybliżeniu:

 • personel — 134100 (+910) osób;
 • czołgi — 3253 (+8) szt.;
 • opancerzone wozy bojowe — 6458 (+15) szt.;
 • systemy artyleryjskie — 2236 (+4) jednostek;
 • Wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe — 461 (+0) jednostek;
 • środki obrony powietrznej — 228 (+1) jednostek;
 • samoloty — 295 (+1) jednostki;
 • śmigłowce — 285 (+1) jednostek;
 • drony poziomu operacyjno-taktycznego — 1961 (+3) jednostek;
 • pociski manewrujące — 796 (+0) jednostek;
 • statki/łodzie — 18 (+0) jednostek;
 • sprzęt samochodowy i autocysterny — 5112 (+5) szt.;
 • wyposażenie specjalne — 211 (+3) jednostek.

***

Ukrayina.pl to ukraińskojęzyczny portal stworzony z myślą o Ukrainkach i Ukraińcach, którzy uciekli przed wojną do Europy. Redakcję tworzą dziennikarze, którzy na co dzień mieszkają i pracują we Lwowie i Kijowie. Pisane przez nich teksty często powstają w schronach przeciwlotniczych. Wejdź na Ukrayina.pl

Дивись відео "Шлях України до Євросоюзу. Які умови слід виконати "
Слухай подкаст Епізод 8: Чому важливо створити трибунал для засудження агресії Росії?
ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ