W Rosji podano ryzyko śmierci mężczyzn na wojnie. Wyróżnia się jeden region

Wojna w Ukrainie trwa już 355 dni. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg stwierdził, że Władimir Putin rozpoczyna nowe działania ofensywne. Z kolei szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Węgier pojechał na Białoruś, by rozmawiać o "pokoju". Rosyjskie media tymczasem obliczyły wskaźnik ryzyka śmierci rosyjskich poborowych na froncie. Najważniejsze wiadomości w 355. dniu wojny.

Sekretarz generalny NATO: Putin znów atakuje

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział na briefingu w poniedziałek, 13 lutego, że prezydent Rosji Władimir Putin prawie rok po inwazji "nie przygotowuje się do pokoju, ale rozpoczyna nowe działania ofensywne".

Sekretarz generalny podkreślił, że zwycięstwo Putina w Ukrainie będzie sygnałem dla autorytarnych państw na świecie o możliwości użycia siły dla celów ich polityki zagranicznej. Stoltenberg dodał, że NATO będzie wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to konieczne.

Pożar na dużą skalę w Rosji. Płonie magazyn w rosyjskim Krasnojarsku

Pożar objął aż 6000 metrów kwadratowych. Służba prasowa rosyjskiego Ministerstwa ds. Nadzwyczajnych Sytuacji poinformowała, że na ulicy Przykordonników wybuchł pożar, w gaszeniu którego brało udział około 40 osób i 11 jednostek specjalnego sprzętu. Nie podano przyczyny pożaru. Nie ma też danych o ofiarach.

Węgierski dyplomata pojechał na Białoruś, by rozmawiać o "pokoju w Ukrainie"

13 lutego do Mińska przybył szef Ministerstwo Spraw Zagranicznych Węgier Péter Szijjártó. Na swojej stronie na Facebooku napisał, że Węgry oczekują, iż wszyscy członkowie społeczności międzynarodowej "jak najszybciej zaczną działać w interesie pokoju". Szijjártó podkreślił, że ma świadomość, iż jego wizyta spotka się z krytyką, ale Węgry mają swoje stanowisko. "Nasze stanowisko jest jasne: kanały komunikacji muszą być otwarte. Gdybyśmy tego nie zrobili, nie byłbym w stanie dziś skierować do państwa apelu o pokój" — powiedział szef MSZ.

W Federacji Rosyjskiej obliczono prawdopodobieństwo śmierci na wojnie

Dziennikarze obliczyli wskaźnik śmiertelności: liczbę zabitych w działaniach wojennych na 10 000 młodych mężczyzn. Mężczyźni z regionów o najniższym poziomie życia muszą liczyć się z największym ryzykiem śmierci w wojnie z Ukrainą. Najwyższe prawdopodobieństwo dotyczy poborowych w Buriacji, gdzie wskaźnik wyniósł 28,4, a następnie — w Tywie, gdzie notuje się aż 27,7 zgonów na 10 000 młodych mężczyzn. Najniższa śmiertelność występuje w regionie moskiewskim, około 100 razy mniej niż w przypadku Buriatów.

Ukraińcy nie boją się ataku nuklearnego

89 proc. Ukraińców jest gotowych do kontynuowania oporu nawet po tym, jak Rosja użyje przeciwko miastom taktycznej broni jądrowej. Świadczą o tym dane monachijskiego indeksu bezpieczeństwa z 2023. Również 95 proc. Ukraińców opowiada się za kontynuacją zbrojnego oporu w przypadku powtórzenia bombardowań miast. 93 proc. uważa, że całkowite zawieszenie broni wymaga wycofania wojsk rosyjskich, w tym z okupowanego Krymu.

W Rosji proponują szycie czapek ze skóry bezdomnych psów

Na spotkaniu w administracji miasta Czyty przewodniczący Rady Weteranów Nikołaj Kopeikin skarżył się na dużą liczbę bezdomnych psów "przy każdym sklepie i każdej stołówce" i powiedział, że należy je zabijać i robić z nich czapki i kożuchy. Kopeikin zasugerował oddanie zwłok do zoo — "niech jedzą je inne zwierzęta". Władze nie poparły jednak tego pomysłu, gdyż polowania na psy zabrania prawo federalne, zgodnie z którym schwytane zwierzęta muszą zostać wysterylizowane i zwrócone do poprzedniego miejsca pobytu.

355. dzień wojny. Straty Rosjan na froncie 

Łączne straty bojowe rosyjskiej armii od 24.02.2022 do 10.02.2023 wyniosły w przybliżeniu:

  • personel — 138340 (+560) osób;
  • czołgi — 3283 (+3) szt.;
  • opancerzone wozy bojowe — 6492 (+4) szt.;
  • systemy artyleryjskie — 2290 (+3) jednostek;
  • Wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe — 465 (+0) jednostek;
  • środki obrony powietrznej — 234 (+0) jednostek;
  • samoloty — 296 (+0) jednostki;
  • śmigłowce — 286 (+0) jednostek;
  • drony poziomu operacyjno-taktycznego — 2007 (+0) jednostek;
  • pociski manewrujące — 857 (+0) jednostek;
  • statki/łodzie — 18 (+0) jednostek;
  • sprzęt samochodowy i autocysterny — 5150 (+2) szt.;
  • wyposażenie specjalne — 217 (+2) jednostek. 
ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ