Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział na briefingu w poniedziałek, 13 lutego, że prezydent Rosji Władimir Putin prawie rok po inwazji "nie przygotowuje się do pokoju, ale rozpoczyna nowe działania ofensywne".
Sekretarz generalny podkreślił, że zwycięstwo Putina w Ukrainie będzie sygnałem dla autorytarnych państw na świecie o możliwości użycia siły dla celów ich polityki zagranicznej. Stoltenberg dodał, że NATO będzie wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to konieczne.
Pożar objął aż 6000 metrów kwadratowych. Służba prasowa rosyjskiego Ministerstwa ds. Nadzwyczajnych Sytuacji poinformowała, że na ulicy Przykordonników wybuchł pożar, w gaszeniu którego brało udział około 40 osób i 11 jednostek specjalnego sprzętu. Nie podano przyczyny pożaru. Nie ma też danych o ofiarach.
13 lutego do Mińska przybył szef Ministerstwo Spraw Zagranicznych Węgier Péter Szijjártó. Na swojej stronie na Facebooku napisał, że Węgry oczekują, iż wszyscy członkowie społeczności międzynarodowej "jak najszybciej zaczną działać w interesie pokoju". Szijjártó podkreślił, że ma świadomość, iż jego wizyta spotka się z krytyką, ale Węgry mają swoje stanowisko. "Nasze stanowisko jest jasne: kanały komunikacji muszą być otwarte. Gdybyśmy tego nie zrobili, nie byłbym w stanie dziś skierować do państwa apelu o pokój" — powiedział szef MSZ.
Dziennikarze obliczyli wskaźnik śmiertelności: liczbę zabitych w działaniach wojennych na 10 000 młodych mężczyzn. Mężczyźni z regionów o najniższym poziomie życia muszą liczyć się z największym ryzykiem śmierci w wojnie z Ukrainą. Najwyższe prawdopodobieństwo dotyczy poborowych w Buriacji, gdzie wskaźnik wyniósł 28,4, a następnie — w Tywie, gdzie notuje się aż 27,7 zgonów na 10 000 młodych mężczyzn. Najniższa śmiertelność występuje w regionie moskiewskim, około 100 razy mniej niż w przypadku Buriatów.
89 proc. Ukraińców jest gotowych do kontynuowania oporu nawet po tym, jak Rosja użyje przeciwko miastom taktycznej broni jądrowej. Świadczą o tym dane monachijskiego indeksu bezpieczeństwa z 2023. Również 95 proc. Ukraińców opowiada się za kontynuacją zbrojnego oporu w przypadku powtórzenia bombardowań miast. 93 proc. uważa, że całkowite zawieszenie broni wymaga wycofania wojsk rosyjskich, w tym z okupowanego Krymu.
Na spotkaniu w administracji miasta Czyty przewodniczący Rady Weteranów Nikołaj Kopeikin skarżył się na dużą liczbę bezdomnych psów "przy każdym sklepie i każdej stołówce" i powiedział, że należy je zabijać i robić z nich czapki i kożuchy. Kopeikin zasugerował oddanie zwłok do zoo — "niech jedzą je inne zwierzęta". Władze nie poparły jednak tego pomysłu, gdyż polowania na psy zabrania prawo federalne, zgodnie z którym schwytane zwierzęta muszą zostać wysterylizowane i zwrócone do poprzedniego miejsca pobytu.
Łączne straty bojowe rosyjskiej armii od 24.02.2022 do 10.02.2023 wyniosły w przybliżeniu: