Media zdradzają kulisy wizyty Bidena w Kijowie. Kreml wiedział wcześniej: "mocarstwa nuklearne"

W poniedziałek mija 362. dzień wojny w Ukrainie. Prezydent USA Joe Biden niespodziewanie odwiedził Kijów, gdzie spotkał się z prezydentem Wołodymyrem Zeleńskim. Biden zapowiedział nowy ogromny pakiet pomocy wojskowej. Biały Dom uprzedził Kreml przed wizytą amerykańskiego prezydenta w stolicy Ukrainy. Tymczasem Rosja przygotowuje się do przemówienia Władimira Putina. 21 lutego zwróci się on do Rosjan, a 22 lutego wystąpi podczas koncertu na Łużnikach.

Prezydent USA odwiedził Kijów. Spotkał się z Zełenskim przy dźwiękach syren

Joe Biden odwiedził Ukrainę po raz pierwszy od początku rosyjskiej inwazji na pełną skalę. Wołodymyr Zeleński spotkał się z prezydentem USA w Pałacu Maryjskim w centrum stolicy. Prezydenci omówili m.in.  sytuację na froncie. "Myślę, że to niezwykle ważne, aby nie pozostawiać żadnych wątpliwości, że Stany Zjednoczone wspierają Ukrainę w jej wojnie z brutalną agresją" — powiedział prezydent Stanów Zjednoczonych.

Biden i Zełenski odwiedzili Monastyr Michajłowski o Złotych Kopułach i uczcili pamięć ukraińskich bohaterów minutą ciszy. W tym momencie w Kijowie zabrzmiał alarm przeciwlotniczy. Była to pierwsza wizyta amerykańskiego prezydenta w Ukraine nie tylko od czasu wojny, ale także od 15 ostatnich lat.

Дивись відео Спільна прес-конференція Джо Байдена та президента Зеленського

Kreml wiedział o przybyciu Bidena

Władze USA i Rosji kontaktowały się ze sobą przed wyjazdem amerykańskiego prezydenta do Ukrainy, informuje Associated Press. "Biały Dom nie wdawał się w szczegóły, ale powiadomił, że na krótko przed wizytą Bidena "odbyła się podstawowa komunikacja z Rosjanami w celu zapewnienia rozwiązania konfliktu", aby uniknąć wszelkich błędnych obliczeń, które mogłyby doprowadzić do bezpośredniego konfliktu między dwoma mocarstwami nuklearnymi" — napisano w oświadczeniu.

Prezydent USA zapowiedział nowy pakiet pomocy

Joe Biden poinformował, że wraz ze sojusznikami zebrano dla Ukrainy 700 czołgów i tysiące pojazdów opancerzonych, tysiąc systemów artyleryjskich i ponad 2 miliony amunicji artyleryjskiej, ponad 50 systemów rakietowych, sprzęt obrony powietrznej. "Kiedy prawie rok temu Putin rozpoczynał inwazję, wierzył, że Ukraina jest słaba, a Zachód podzielony. Myślał, że może nas przetrwać. Ale głęboko się mylił" — napisał na Twitterze Joe Biden.

We wtorek zostanie ogłoszony nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 500 mln USD.

Król Karol III odwiedził ukraińskich żołnierzy

Brytyjski monarcha przebywając w południowo-zachodniej Anglii odwiedził ukraińskich żołnierzy, którzy przyjechali na szkolenie. Na filmie nagranym podczas ćwiczeń widać jak żołnierze w oddali czołgają po ziemi i docierają do celu, podczas gdy monarcha rozmawia z personelem prowadzącym ćwiczenie.

SBU wytropiła blogerowi, który przygotowywał fake newsy na rzecz Rosji

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zebrała dowody na trzech kolejnych wrogich propagandzistów, którzy prowadzili działalność informacyjno-dywersyjną przeciwko Ukrainie. W szczególności chodzi o kijowskiego blogera, który rozpowszechniał dezinformację na temat wsparcia materialnego i technicznego jednostek Sił Zbrojnych Ukrainy. Jego fałszywe opowiesci były wykorzystywane przez rosyjskie służby specjalne i propagandzistów Kremla.

Zbierane są dane osobowe widzów, którzy są zaproszeni do udziału w przemówieniu Putina

Ludzie z ulicy nie będą mogli dotrzeć w Łużniki na koncert z okazji rocznicy wojny. Widzowie muszą przekazać swoje dane osobowe organizatorom – w przeciwnym razie dotarcie na miejsce jest niemożliwe. Przypomnijmy, że 22 lutego w Łużnikach odbędzie się wiec-koncert z okazji rocznicy wybuchu wojny, podczas którego ma wystąpić Putin. Publiczność werbowana jest za pieniądze, służby zabierają także zwolenników radykalnego ruchu proputinowskiego i napędzają pracowników sektora budżetowego. Wcześniej, 21 lutego, Putin wygłosi orędzie do Rosjan.

362. dzień wojny. Straty Rosjan na froncie 

Łączne straty bojowe rosyjskiej armii od 24.02.2022 do 20.02.2023 wyniosły w przybliżeniu:

 • personel — 143 680 (+820) osób;
 • czołgi — 3316 (+6) szt.;
 • opancerzone wozy bojowe — 6553 (+8) szt.;
 • systemy artyleryjskie — 2334 (+7) jednostek;
 • wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe — 471 (+2) jednostek;
 • środki obrony powietrznej — 243 (+0) jednostek;
 • samoloty — 299 (+1) jednostki;
 • śmigłowce — 287 (+0) jednostek;
 • drony poziomu operacyjno-taktycznego — 2018 (+2) jednostek;
 • pociski manewrujące — 873 (+0) jednostek;
 • statki/łodzie — 18 (+0) jednostek;
 • sprzęt samochodowy i autocysterny — 5209 (+13) szt.;
 • wyposażenie specjalne — 225 (+1) jednostek.
Дивись відео Несподіваний візит Джо Байдена до Києва. Президент США зустрівся з президентом Зеленським
ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ
Copyright © Agora SA