"FT" cytuje źródła na Kremlu. Zełenski wysyła zaskakujący sygnał do Chin. 365. dzień wojny w Ukrainie

Prezydent Rosji Władimir Putin zaczął rozumieć skalę swoich przeliczeń w czasie wojny, ale nie zamierza jej zakończyć - twierdzą dziennikarze "Financial Times". Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że Ukraina jest gotowa do komunikacji z Chinami. "To, że Chiny zaczęły mówić o Ukrainie, jest bardzo dobre" - stwierdził. Najważniejsze wiadomości z 365. dnia wojny w Ukrainie.

"FT": Putin nie zamierza zakończyć wojny 

Prezydent Rosji Władimir Putin zaczął już zdawać sobie sprawę ze skali destabilizacji w Federacji Rosyjskiej spowodowanej wojną, ale nie myśli o jej powstrzymaniu — Ukraińska Prawda cytuje "Financial Times".

Putin liczył na blitzkrieg, przygotowanie którego prowadzono w tajemnicy przed elitami. "Zgodnie z planem inwazji Putina wojska rosyjskie miały zdobyć Kijów w ciągu kilku dni w wyniku błyskotliwego, stosunkowo bezkrwawego blitzkriegu. Natomiast wojna okazała się dla Rosji błotem o historycznych wymiarach" — pisze "FT".

Władimir Putin zdaje sobie sprawę ze skali kryzysu, ale nie ma planów powstrzymania wojny. Wręcz przeciwnie, szuka nowych wymówek.

Putin wmawia liberalnym urzędnikom, że już policzył straty. "Mówi: 'Płacimy ogromną cenę, rozumiem. Nie doceniliśmy, jak trudne może to być" — "FT" cytuje własne rosyjskie źródło. 

Zełenski: Ukraina chce rozmawiać z Chinami

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że spotkanie Ukrainy z Chinami byłoby pożądane. "Wysłaliśmy sygnał na szczeblu dyplomatycznym" — powiedział Zełenski.

"To, co Chiny zaczęły mówić o Ukrainie, jest bardzo dobre. To są pierwsze kroki i nie jest źle. Wyciągniemy wnioski, kiedy poznamy szczegóły" — powiedział Zełenski na konferencji prasowej w Kijowie po rozmowach z premierem Hiszpanii Pedro Sanchezem, cytuje Interfax-Ukraina.

Federacja Rosyjska wystrzeliła w kierunku Ukrainy ponad 5000 pocisków rakietowych

Od początku pełnowymiarowej inwazji Rosja wystrzeliła w kierunku Ukrainy prawie pięć tysięcy pocisków rakietowych i wykonała około 1100 ataków dronami. Taką liczbę wymienił generał brygady Ołeksij Gromow, zastępca szefa Głównego Oddziału Operacyjnego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.

Rosja przygotowuje zmasowany atak na 24 lutego. Budanow: "Nic nadzwyczajnego"

Szef ukraińskiego wywiadu Kyryło Budanow opowiedział, na co Ukraińcy powinni się przygotować w dniach 23-24 lutego. Mówi, że może dojść do ataku rakietowego.

"Powiedzmy tak: nic nadzwyczajnego się nie wydarzy. Zwykłe starania… Planowany jest mały atak rakietowy" — powiedział w komentarzu Ukraińskiej Prawdzie Kyryło Budanow.

Дивись відео Jakiej pomocy potrzebuje teraz Ukraina?

W Rosji rozbił się samolot wojskowy. Pilot nie przeżył

Rosyjski samolot wojskowy rozbił się w pobliżu granicy z Ukrainą. Pilotowi udało się katapultować, ale to mu nie pomogło. Zmarł w szpitalu. Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej poinformowało, że przyczyną katastrofy samolotu była awaria techniczna.

Mariupol to nowy cel Sił Zbrojnych Ukrainy. Walczą już trzeci dzień

W tymczasowo okupowanym Mariupolu już trzeci dzień słychać wybuchy. Dziś ukraińscy wojskowi potwierdzili, że miasto jest w zasięgu ukraińskich sił obronnych.

"Kierunek Mariupola nie jest już dla nas całkowicie nieosiągalny" — powiedziała Natalia Humeniuk, szefowa połączonego koordynacyjnego centrum prasowego Sił Obronnych Południowej Ukrainy.

Cmentarz Wagnerowców tonie

Od początku lutego na cmentarzu Grupy "Wagnera" w Stanicy Bakuńskiej na Kubaniu pojawiło się około 90 grobów, które toną w błocie. W sieci pojawił się film.

365. dzień wojny. Straty Rosjan na froncie

Łączne straty bojowe rosyjskiej armii od 24.02 do 23.02 wyniosły w przybliżeniu:

 • personel — 145850 (+790) osób;
 • czołgi — 3350 (+16) szt.;
 • opancerzone wozy bojowe — 6593 (+24) szt.;
 • systemy artyleryjskie — 2352 (+7) jednostek;
 • Wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe — 471 (+0) jednostek;
 • środki obrony powietrznej — 244 (+1) jednostek;
 • samoloty — 299 (+0) jednostki;
 • śmigłowce — 287 (+0) jednostek;
 • drony poziomu operacyjno-taktycznego — 2029 (+3) jednostek;
 • pociski manewrujące — 873 (+0) jednostek;
 • statki/łodzie — 18 (+0) jednostek;
 • sprzęt samochodowy i autocysterny — 5215 (+3) szt.;
 • wyposażenie specjalne — 228 (+2) jednostek.

***

Ukrayina.pl to ukraińskojęzyczny portal stworzony z myślą o Ukrainkach i Ukraińcach, którzy uciekli przed wojną do Europy. Redakcję tworzą dziennikarze, którzy na co dzień mieszkają i pracują we Lwowie i Kijowie. Pisane przez nich teksty często powstają w schronach przeciwlotniczych. Wejdź na Ukrayina.pl

Дивись відео Джо Байден у Києві вшанував українських героїв
ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ