Armia Putina mocno krwawi. Takich strat nie było od czasów II wojny światowej. 371. dzień wojny w Ukrainie

Pojawiły się informacje o gotowości ukraińskiego wojska do dalszej obrony Bachmutu. Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS) oszacowało, że straty Rosji w wojnie z Ukrainą są największe od czasów II wojny światowej. Xi Jinping rozmawiał z Alaksandrem Łukaszenką o wojnie w Ukrainie. Minister spraw zagranicznych Ukrainy wymienił pięć porażek, jakie Rosja poniosła w ciągu roku. Najważniejsze wiadomości z 371. dnia wojny w Ukrainie.

Bachmut. Czy Ukraińcy się wycofają?

Ołeksandr Rodnianski, doradca Wołodymyra Zełenskiego, odpowiedział, czy ukraińskie wojsko planuje dalszą obronę miasta Bachmut? "Nasza armia oczywiście rozważa wszystkie opcje. Na razie utrzymują miasto, ale jeśli będzie to konieczne, strategicznie się wycofają – ponieważ nie zamierzamy tak po prostu poświęcić wszystkich naszych ludzi" – powiedział Ołeksandr Rodnianski dla CNN.

Dodał, że obszar na zachód od Bachmutu jest ufortyfikowany: "Gdybyśmy się wycofali, niekoniecznie oznaczałoby to, że Rosjanie będą mogli później bardzo szybko posuwać się naprzód" – zauważył doradca.

"Nasze kontrataki nadejdą wkrótce" – podsumował.

Wojna: Raport CSIS ujawnia gigantyczne straty armii rosyjskiej

Według Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych w ciągu roku wojny w Ukrainie zginęło od 60 do 70 tysięcy rosyjskich żołnierzy – najwięcej od czasów II wojny światowej. Ogólne straty Rosji w zabitych i rannych wahają się od 200 do 250 tysięcy osób. Są to łączne straty rosyjskiego wojska, przedstawicieli służb specjalnych, najemników PFW "Wagnera" oraz jednostek wojskowych tzw. LDRL. Dla porównania w Afganistanie zginęło 14-16 tysięcy Rosjan, w Czeczenii 12-25 tysięcy, pisze CSIS. 60-70 tysięcy zabitych to minimalna szacowana liczba rosyjskich strat. Ukraina podaje dwukrotnie większą liczbę.

Xi Jinping omówił z Łukaszenką stanowisko Chin w sprawie wojny w Ukrainie

"Podstawowym stanowiskiem Chin jest wspieranie pokoju i negocjacji. Musimy podążać w kierunku porozumienia politycznego, porzucić wszelką mentalność zimnej wojny, szanować uzasadnione interesy bezpieczeństwa wszystkich krajów i budować zrównoważoną, skuteczną i trwałą architekturę bezpieczeństwa europejskiego" – powiedział chiński przywódca Xi Jinping na spotkaniach z Alaksandrem Łukaszenką, donosi CNN.

Xi Jinping wezwał zaangażowane kraje do "powstrzymania upolitycznienia i instrumentalizacji światowej gospodarki" oraz do podjęcia działań w celu rozwiązania wojny. Jak poinformowała strona chińska, Łukaszenka powiedział, że Białoruś "w pełni zgadza się i popiera stanowisko i propozycje Chin" w tej sprawie.

Rosja przekazuje tony uranu do Chin

"Przedstawiciele Pentagonu twierdzą, że dostawa 6477 kilogramów uranu przez rosyjską państwową korporację Rosatom w dniu 12 grudnia napędza program nuklearny, który może zdestabilizować równowagę militarną w Azji, gdzie narastają napięcia wokół Tajwanu i kontroli nad Morzem Południowochińskim" – poinformował Bloomberg.

Rosja poniosła 5 porażek w Ukrainie - Kuleba

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba powiedział 1 marca, że Ukraina przetrwała rosyjski terror zimowy, nazywając to piątą porażką Rosji.

"Pierwsza porażka była wtedy, gdy nie pozwoliliśmy Putinowi sparaliżować nas strachem od pierwszych minut ofensywy. Druga, kiedy przeszkodziliśmy w realizacji rosyjskiego plan blitzkriegu. Ukraina nie upadła ani w trzy dni, ani w siedem, ani w miesiąc, ani w rok. I nigdy nie upadnie. Trzecią klęskę zadaliśmy Federacji Rosyjskiej na froncie dyplomatycznym: światowa koalicja na rzecz Ukrainy, rezolucje, izolacje, przepływy broni, sankcji, pomocy energetycznej, finansowej i humanitarnej dla Ukrainy. Czwarta porażka to utrata przez Rosję dużej części okupowanych terytoriów Ukrainy w wyniku skutecznych działań i kontrataków Sił Zbrojnych Ukrainy i pozostałych Sił Obronnych Ukrainy" – napisał na Facebooku Dmytro Kułeba.

Wojska rosyjskie ostrzelały obwód chersoński

Artyleria armii rosyjskiej ostrzelała Czornobajówkę w obwodzie chersońskim. Roczny chłopiec został ranny w twarz. Dziecko trafiło do szpitala, jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

371. dzień wojny. Straty Rosjan na froncie

Łączne straty bojowe rosyjskiej armii od 24.02.22 do 1.03.23 wyniosły w przybliżeniu:

 • personel — 149890 (+650) osób;
 • czołgi — 3395 (+7) szt.;
 • opancerzone wozy bojowe — 6638 (+8) szt.;
 • systemy artyleryjskie — 2393 (+10) jednostek;
 • Wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe — 479 (+1) jednostek;
 • środki obrony powietrznej — 247 (+0) jednostek;
 • samoloty — 300 (+0) jednostki;
 • śmigłowce — 288 (+0) jednostek;
 • drony poziomu operacyjno-taktycznego — 2055 (+4) jednostek;
 • pociski manewrujące — 873 (+0) jednostek;
 • statki/łodzie — 18 (+0) jednostek;
 • sprzęt samochodowy i autocysterny — 5257 (+5) szt.;
 • wyposażenie specjalne — 230 (+0) jednostek.

***

Ukrayina.pl to ukraińskojęzyczny portal stworzony z myślą o Ukrainkach i Ukraińcach, którzy uciekli przed wojną do Europy. Redakcję tworzą dziennikarze, którzy na co dzień mieszkają i pracują we Lwowie i Kijowie. Pisane przez nich teksty często powstają w schronach przeciwlotniczych. Wejdź na Ukrayina.pl

Дивись відео Українські військові проходять навчання з експлуатації танків Leopard 2 у Польщі