Rosja ogłosiła datę kontrofensywy Ukrainy. "Potrzebna będzie druga fala mobilizacji"

Rosja może rozpocząć drugą falę mobilizacji by odeprzeć kontrofensywę Ukrainy. Takie jest zdanie deputowanego do Dumy Państwowej Aleksandra Borodaja. Zasugerował on, że ofensywa Sił Zbrojnych Ukrainy (SZU) rozpocznie się nie wcześniej niż za miesiąc. Rosja ostrzelała Chersoń i Ukraińsk, są ofiary. Zełenski odwiedził pozycje SZU w Awdijiwce. Najważniejsze wiadomości z 419. dnia wojny.

Poseł do Dumy Państwowej FR przewiduje kontrofensywę w maju

Deputowany do Dumy Państwowej Aleksandr Borodaj uważa, że Ukraina gromadzi "duże siły uderzeniowe", które wezmą udział w ofensywie.

"Rzuci je do ofensywy, najprawdopodobniej nie w następnym tygodniu lub dwóch, ale trochę później, w drugiej połowie maja" – powiedział Borodaj. Wcześniej Borodaj jako jeden z pierwszych przewidział mobilizację w Rosji. Teraz uważa, że Federacja Rosyjska będzie potrzebowała drugiej fali, aby odeprzeć atak SZU.

Rosja zaatakowała Chersoń i Ukraińsk. Są ofiary

Dziś rano rosyjscy okupanci ostrzelali centralną część Chersonia - uderzyli artylerią w centralny targ. W wyniku ataku uszkodzone zostały pawilony handlowe. Chersońska Wojskowa Administracja Obwodowa poinformowała, że zginęła jedna osoba, kolejne 9 osób zostało rannych.

18 kwietnia Federacja Rosyjska uderzyła w miasto Ukraińsk. "Co najmniej 8 osób zostało rannych w wyniku ostrzału" – powiedział szef Donieckiej Wojskowej Administracji Obwodowej Pawło Kyryłenko. Ostrzał uszkodził trzy wieżowce i osiemnaście pawilonów lokalnego targu.

Rosjanie chcą dziadków w sieciach społecznościowych. Nie będzie "Nieśmiertelnego pułku"

W ramach przygotowań do obchodów Dnia Zwycięstwa w Rosji odwołano marsz propagandowy "Nieśmiertelny pułk". Zamiast tego padła propozycja udostępniania zdjęć dziadków w sieciach społecznościowych, aby później zrobić z nich "pocztówkę". Przypomnijmy, że wcześniej w Moskwie ze względów bezpieczeństwa odwołano defiladę 1 maja, parady wojskowe na okupowanym Krymie, a także w obwodach biełgorodzkim i kurskim Federacji Rosyjskiej.

Zełenski odwiedził pozycje w Awdijiwce

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził wysunięte pozycje ukraińskiej armii w Awdijewce w obwodzie donieckim. Wysłuchał raport dowództwa i wręczył żołnierzom odznaczenia państwowe. Żołnierze wręczyli głowie państwa monetę wojskową, szewron oraz tabliczkę z symbolami 110. Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej.

Wyciek tajnych dokumentów Pentagonu. Wniosek obieca się w ciągu 45 dni

Rzeczniczka Pentagonu Sabrina Singh powiedziała, że ustalenia dotyczące wycieku tajnych dokumentów zostaną przedstawione za 45 dni. Otrzyma je sekretarz obrony Lloyd Austin. Singh podkreśliła, że ministerstwo poważnie traktuje wyciek dokumentów. Austin i wyżsi urzędnicy Pentagonu "nadal organizują codzienne spotkania w celu badania rozmiaru i skali tego wycieku, a także w celu podjęcia odpowiednich działań łagodzących jego skutki".

419. dzień wojny. Straty Rosjan na froncie

Łączne straty bojowe rosyjskiej armii od 24.02.22 do 18.04.23 wyniosły w przybliżeniu:

 • personel — 183 130 (+470) osób;
 • czołgi — 3661 (+1) szt.;
 • opancerzone wozy bojowe — 7098 (+11) szt.;
 • systemy artyleryjskie — 2810 (+6) jednostek;
 • Wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe — 538 jednostek;
 • środki obrony powietrznej — 285 jednostek;
 • samoloty — 308 jednostki;
 • śmigłowce — 293 jednostek;
 • drony poziomu operacyjno-taktycznego — 2353 (+6) jednostek;
 • pociski manewrujące — 911 jednostek;
 • statki/łodzie — 18 jednostek;
 • sprzęt samochodowy i autocysterny — 5676 (+4) szt.;
 • wyposażenie specjalne — 330 (+2) jednostek.
Дивись відео Військова підтримка України з боку ЄС. "Затягує війну Володимир Путін, а не постачання зброї"
ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ