Ukraina mówi dość. Cerkiew moskiewska została zakazana w obwodzie lwowskim. 279. dzień wojny

Przerwy w dostawie prądu trwają we wszystkich regionach Ukrainy, ponieważ deficyt mocy systemu energetycznego wynosi aż 30 proc. Po ataku Rosjan na elektrociepłownie w mieście Ładyżyn w obwodzie winnickim, 18 tysięcy mieszkańców zostało pozbawione ogrzewania, co zmusiło władze do ogłoszenia stanu wyjątkowego. Tymczasem Siły Zbrojne Ukrainy posuwają się w kierunku Swatowa i Kreminnej. Główne wiadomości 279. dnia wojny według Ukrayina.pl

W Ukrainie zostało uszkodzonych prawie 600 obiektów sieci ciepłowniczej 

Wiceminister rozwoju gmin i terytoriów Ukrainy Natalia Chocianiwśka poinformowała, że w wyniku ataków rakietowych Rosjanie uszkodzili 592 obiekty sieci ciepłowniczej: 444 kotłownie, 13 elektrociepłowni, 7 еlektrowni cieplnych i 128 punktów centralnego ogrzewania. Jednocześnie odrestaurowano już 316 z nich. 

"Ukrenergo" podaje, że obecnie producenci energii elektrycznej dostarczają 70 proc. potrzebnej energii elektrycznej w Ukrainie, a deficyt mocy wynosi 30 proc. Przerwy w dostawie prądu trwają we wszystkich regionach.

Obwód lwowski. Posłowie zakazali moskiewskiego kościoła

Deputowani Lwowskiej Rady Obwodowej zdecydowali o konieczności zakazania działalności Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego na terenie obwodu, a także zwrócili się do Rady Najwyższej z prośbą o wykonanie tej decyzji.

W apelu posłowie domagają się zmian w ustawie o wolności sumienia i organizacjach religijnych, aby zapewnić wykonanie ich decyzji.

Obwód winnicki. W Ładyżynie sytuacja nadzwyczajna

Winnicka Obwodowa Komisja do Spraw Bezpieczeństwa oraz Sytuacji Nadzwyczajnych ogłosiła stan wyjątkowy w mieście Ładyżyn z powodu problemów z ogrzewaniem po ataku Rosjan na elektrociepłownię.

W wyniku wrogich ataków terrorystycznych ponad 18 000 mieszkańców miasta pozostaje bez ogrzewania. Ministerstwo Ochrony Zdrowia informuje, że miejscowy szpital również nie może w pełni funkcjonować, dlatego pacjenci są ewakuowani do pobliskiego miasta Hasjyn.

Ługańska obwodowa administracja wojskowa. Siły Zbrojne Ukrainy posuwają się w kierunku Swatowa i Kreminnej

Szef Ługańskiej obwodowej administracji wojskowej Serhij Gajdaj powiedział, że ukraińskie jednostki wojskowe stopniowo posuwają się w kierunku Swatowoja i Kreminnej w obwodzie ługańskim. Na terenach wyzwolonych udzielana jest pomoc humanitarna. Mieszkańcy są proszeni o ewakuację.

"Połów" zdrajców trwa w Chersoniu

Prokuratura Generalna i Państwowe Biuro Śledcze donoszą o aresztowaniu wicemera Chersonia, który od marca 2022 roku pracuje dla wroga w ekipie gubernatora Rosjan Wołodymyra Saldo.

Biuro Państwowe twierdzi, że brał udział w organizacji pracy przedsiębiorstw mieszkaniowych i komunalnych na mocy ustawodawstwa rosyjskiego, tworzył systemy okupacyjne do pobierania opłat od ludności za usługi mieszkaniowe i usługi komunalne, a także przygotowywał lokalizacje do przeprowadzenia sfałszowanego referendum zorganizowanego przez Rosję.

Policja potwierdziła zabójstwo pisarza Wołodymyra Wakulenka

Serhij Bołwinow, szef Policji Państwowej w obwodzie charkowskim, powiedział, że funkcjonariusze zakończyli sprawdzanie profilu DNA zwłok z miejsca masowego pochówku w wyzwolonym Izjumie i potwierdzili, że jednym ze zmarłych jest Wołodymyr Wakulenko, pisarz i poeta dziecięcy porwany przez okupantów w marcu. Według Bolwinowa w ciele mężczyzny znaleziono dwie kule z pistoletu Makarowa.

Дивись відео Столиця України зіштовхнулася з повсякденними відключеннями електроенергії та перебоями з водопостачанням

279. dzień wojny. Straty Rosjan na froncie

Łączne straty bojowe rosyjskiej armii od 24.02 do 29.11 wyniosły w przybliżeniu:

 • personel – około 88380 (+480) osób;
 • czołgi – 2911 (+3) szt.;
 • opancerzone wozy bojowe – 5866 (+5) szt.;
 • systemy artyleryjskie – 1901 (+2) jednostek;
 • Wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe – 395 (+0) jednostek;
 • środki obrony powietrznej – 209 (+0) jednostek;
 • samoloty – 280 (+2) jednostki;
 • śmigłowce – 261 (+0) jednostek;
 • drony poziomu operacyjno-taktycznego – 1555 (+0) jednostek;
 • pociski manewrujące – 531 (+0) jednostek;
 • statki/łodzie – 16 (+0) jednostek;
 • sprzęt samochodowy i autocysterny – 4423 (+7) szt.;
 • wyposażenie specjalne – 163 (+0) jednostek.

***

Ukrayina.pl to ukraińskojęzyczny portal stworzony z myślą o Ukrainkach i Ukraińcach, którzy uciekli przed wojną do Europy. Redakcję tworzą dziennikarze, którzy na co dzień mieszkają i pracują we Lwowie i Kijowie. Pisane przez nich teksty często powstają w schronach przeciwlotniczych. Wejdź na Ukrayina.pl

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ
Copyright © Agora SA