Większe możliwości na rynku pracy dla cudzoziemców. Wyjątkowe inicjatywy PUIG

Obecnie bardzo ważnym zagadnieniem jest kwestia obcokrajowców pracujących w naszym kraju. Wsparcie ze strony Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej może przyczynić się do stworzenia bardziej przyjaznego i integracyjnego środowiska pracy dla cudzoziemców. Wymaga to holistycznego podejścia oraz wdrożenia różnorodnych inicjatyw. A wszystko to możliwe jest dzięki zaangażowaniu i skutecznym działaniom zrzeszonych firm członkowskich.

Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza jest najstarszą izbą bilateralną w Polsce działającą nieprzerwanie od 1992 roku. Burzliwe lata 90, perturbacje początku stulecia, rewolucje, pandemia i nawet wojna nie zatrzymała naszej działalności na rzecz wzmacniania stosunków gospodarczych między Polską a Ukrainą. Aktualnie Izba skupia pół tysiąca firm członkowskich po obu stronach granicy, co czyni organizację jednym z najsilniejszych bilateralnych zrzeszeń biznesowych. Działamy poprzez sieć złożonej z 25 jednostek – biura główne w Warszawie i Kijowie oraz 23 regionalnych przedstawicielstw w Polsce i Ukrainie.

Izba 6 lat temu zainicjowała kampanię społeczną "Partnerstwo i Zatrudnienie" dostrzegając potrzebę ucywilizowania procesów rekrutacji i zatrudniania oraz wyrównania szans na rynku pracy cudzoziemców w Polsce. Szczególnego wymiaru projekt nabrał po wybuchu pełnoskalowej wojny. Od samego początku Izba we współpracy z samorządami i organizacjami partnerskimi włączyła się w inicjatywy wsparcia dla uchodźców - zaczynając od nauki języka polskiego, aktywizacji zawodowej po wsparcie w założeniu działalności i rozwinięciu skrzydeł w Polsce.

W ciągu 6 lat działania kampanii społecznej "Partnerstwo i Zatrudnienie" Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza stały się prekursorem w temacie migracji. Wypracowuje rekomendacje do polityk migracyjnych samorządów i rządu oraz bierze udział w debatach poświęconych migracji w ramach największych platform dyskusyjnych Europy Środkowo-Wschodniej.

Izba wnikliwie śledzi procesy legislacyjne regulujące pobyt i pracę cudzoziemców w RP. Na bieżąco reagujemy na zmieniające się potrzeby i oczekiwania zarówno migrantów jak i pracodawców zgłaszając ustawodawcy swoje rekomendacje. Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza jest członkiem Roboczego Zespołu Legalizacji Pobytu i Zatrudnienia przy Rzeczniku MŚP, Komisji ds. Polityki Migracyjnej BCC, Krajowej Platformy Współpracy na Rzecz Integracji Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji IOM.

Komitet ds. Migracji i Rynku Pracy Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej wyznaczył trzy największe wyzwania w obszarze rynku pracy.

Po pierwsze - niezbędne jest opracowanie polityki migracyjnej, której brak odczuwalny był przez ostatnie lata. Jako Izba postulujemy o inkluzywność, mobilność na rynku pracy, decentralizację i digitalizację procedur, przejrzystość i ujednolicenie regulacji prawnych oraz koordynację działań pomiędzy resortami.

Po drugie - wyzwanie stanowi praca cudzoziemców poniżej kwalifikacji. Ważna w tym kontekście jest liberalizacja dostępu do zawodów regulowanych, a także działania na rzecz wzmacniania i dostosowania kompetencji zawodowych migrantów do sytuacji na polskim rynku pracy oraz niezbędnych przy odbudowie Ukrainy.

Trzeci - ważny aspekt to rozwój przedsiębiorczości ukraińskiej w Polsce poprzez prezentowanie rządowego i europejskiego ekosystemu wsparcia dla biznesu, by w przyszłości te unijne wzorce i najlepsze praktyki przenieść na realia ukraińskie.

fot. shutterstock

W obliczu powyższych wyzwań Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza podjęła szereg inicjatyw i partnerstw w ramach kampanii społecznej "Partnerstwo i Zatrudnienie". Oto niektóre z nich:

1.      Miasto – przestrzeń dla biznesu. Synergia dla odbudowy Ukrainy

Cykl konferencji zainaugurowany przez Izbę w październiku 2022 r. w odpowiedzi na potrzebę dialogu pomiędzy ukraińskim i polskim biznesem, a także środowiskiem wspierającym przedsiębiorczość. Konferencje odbyły się w Warszawie, Legnicy, Świnoujściu, Poznaniu, Ostródzie, Krakowie, Rzeszowie. Kontynuacją dialogu jest Lubelska edycja, która odbyła się w marcu 2024 r. Tradycyjnie konferencje organizowane są w ścisłej współpracy z poszczególnymi samorządami, a zakres tematyczny opiera się na trzech filarach: "Widzimy, doceniamy, wspieramy – know-how i działania systemowe na rzecz wsparcia biznesu i aktywizacji zawodowej migrantów", "Oczami biznesu", "Synergia dla rozwoju".

2.      Way to Business. Program dla Ukrainek w Polsce

Realizowany w latach 2023-2024 przez Microfinance Centre w partnerstwie z Polsko-Ukraińską Izba Gospodarczą program oferuje wsparcie dla uchodźczyń z Ukrainy rozpoczynających działalność gospodarczą w Polsce. Projekt ma na celu pomoc kobietom w uzyskaniu niezależności finansowej i integracji społeczno-ekonomicznej poprzez przedsiębiorczość. Przez rok Izba udziela Ukrainkom bezpłatnych konsultacji dot. aspektów prawnych, podatkowych, księgowych i finansowych prowadzenia biznesu w Polsce. W ramach projektu wsparciem objęto 200 przedsiębiorczyń.

3.      Digital Reskilling For Ukrainian Women Refugees In Poland

Program UNITAR obejmował przeszkolenie i wyposażenie w umiejętności cyfrowe ponad 500 ukraińskich kobiet ewakuowanych do Polski, aby zwiększyć ich szanse na znalezienie godziwej pracy i źródeł dochodu w Polsce, Ukrainie, krajach sąsiednich UE, Japonii. Kursy obejmowały następujące dziedziny: cybersecurity, data analytics, geographic information systems, digital graphics, web design. Rolą Polsko-Ukraińskiej Izby w projekcie było skojarzenie potencjalnych pracodawców i uczestniczek programu.  

4.      Skills for the Future. UW for Ukraine

Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza jako partner projektu "Skills for the Future. UW for Ukraine" przygotowała warsztaty pod tytułem "Na jakie wsparcie mogą liczyć ukraińscy przedsiębiorcy w Polsce?". "Skills for the Future" to organizowana przez Ośrodek Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego szkoła letnia oferująca szkolenia i plan wsparcia zawodowego dla osób z Ukrainy, które wyjechały z kraju po 24 lutego 2022 r. w następstwie wojny.

5.      Rozwiń skrzydła – pomóż sobie i innym. Wsparcie dla Ukrainek z branży medycznej

W ramach projektu objęto kompleksowym wsparciem uchodźczynie z Ukrainy z wykształceniem medycznym na drodze do zatrudnienia na polskim rynku pracy w systemie ochrony zdrowia. Projekt realizowany jest przez Polsko-Ukraińską Izbę Gospodarczą przy wsparciu finansowym Kulczyk Foundation. Intensywny kurs polskiego języka medycznego, szkolenia, doradztwo zawodowe, wsparcie prawne w uzyskaniu prawa do wykonywania zawodu. Elementy tego bogatego programu zwieńczone zostały wizytami studyjnymi w placówkach zdrowia by zapoznać uczestniczki z polskim systemem ochrony zdrowia, a także spotkaniami z potencjalnymi pracodawcami.

6.      Punkt doradztwa zawodowego, Centrum Wielokulturowe w Warszawie

Już piąty rok Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza będąc współoperatorem miejskiego Centrum Wielokulturowego w Warszawie prowadzi punkt doradztwa zawodowego. Nasi eksperci pomagają cudzoziemcom w tworzeniu CV, wyszukiwaniu ofert pracy, udzielają darmowych konsultacji nt. legalizacji pracy i pobytu w Polsce. Oferują także tłumaczenia korespondencji urzędowych, a w przypadkach wymagających interwencji współpracują z oddziałami Państwowej Inspekcji Pracy lub innymi właściwymi instytucjami państwowymi.

Materiał promocyjny Polsko - Ukraińskiej Izby Gospodarczej.