Sąsiedztwo i wspólna przyszłość. Kluczowe wyzwania i szanse w procesie transformacji gospodarczej Ukrainy

W obliczu obecnych wyzwań, jakie stoją przed Ukrainą, angażowanie się w odbudowę tego kraju staje się nie tylko kwestią biznesową, ale także społeczną. Polsko - Ukraińska Izba Gospodarcza pragnie być kluczowym partnerem w tym procesie, wspierającym zarówno polski przemysł, jak i ukraińską gospodarkę. Dlatego zainicjowała projekt budowy nowoczesnych platform informacyjnych, które mają na celu wspieranie przedsiębiorców zarówno już aktywnie współpracujących z Ukrainą, jak i tych, którzy pragną zaangażować się w proces odbudowy tego kraju.

Wojna ukraińsko-rosyjska, trwająca od 2014 roku, przybrała na sile po pełnoskalowej inwazji Rosji w lutym 2022 roku. Konflikt ten, który pochłonął tysiące ofiar i wywołał ogromne zniszczenia, ma dalekosiężne konsekwencje. W miarę jak intensywne walki toczą się na froncie, Ukraina staje przed ogromnym wyzwaniem. Kraj ten podejmuje największy i najbardziej złożony wysiłek odbudowy w swojej historii. To przedsięwzięcie wymaga nie tylko rekonstrukcji zniszczonej infrastruktury, ale także przywrócenia życia społecznego, ekonomicznego i kulturalnego, które zostało poważnie osłabione przez konflikt.

Ośrodek Studiów Wschodnich twierdzi, że rosyjska inwazja na Ukrainę spowodowała gwałtowny wzrost polsko-ukraińskiej wymiany handlowej, głównie dzięki zwiększeniu polskiego eksportu, który w latach 2021–2023 wzrósł o ponad 80%. Import utrzymuje się na poziomie sprzed wojny, z wyjątkiem skoku w 2022 r. wywołanego napływem zbóż i roślin oleistych. W 2023 r. Polska sprzedała na Ukrainę towary o prawie trzykrotnie większej wartości niż stamtąd sprowadziła, a kraj ten zajmuje obecnie szóste miejsce wśród odbiorców produkcji z RP*.

Współpraca ta może zostać wzmocniona dzięki odbudowie i modernizacji Ukrainy, ponieważ kraj ten ma przed sobą ogromne możliwości. - Ukraina ma składniki niezbędne do osiągnięcia sukcesu gospodarczego, są nimi:

  • urodzajna ziemia, która może wyżywić 600 milionów ludzi,
  • minerały krytyczne, takie jak lit i tytan, które umożliwią rewolucję w zakresie sztucznej inteligencji i zielonych technologii,
  • żelazo i stal, które będą bazą dla nowych budynków w kraju, a także na całym kontynencie, w Azji Wschodniej i poza nią,
  • i oczywiście największy atut Ukrainy, jej mieszkańcy, z których wielu ma wysokie kompetencje w nauce, technologii, inżynierii i lotnictwie. Ich pomysłowość dała światu dysk twardy, helikopter, protezę zastawki serca, a nawet immunologię.
Podczas gdy trwają walki na 620-milowym froncie, Ukraina podejmuje największy, najbardziej złożony wysiłek odbudowy od czasów II wojny światowej – oceniła Penny Pritzker, przedstawicielka Stanów Zjednoczonych ds. odbudowy Ukrainy, kończąca właśnie swoją misję specjalną.
Fot. Shutterstock

Polska, która obecnie pełni rolę hubu pomocy militarnej dla Ukrainy oraz udowodniła swoją skuteczność w zakresie wsparcia humanitarnego po 24 lutego 2022 roku, ma wszelkie predyspozycje, by stać się także centrum odbudowy i modernizacji Ukrainy. W odpowiedzi na rosnące potrzeby oraz szanse Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza, we współpracy z Grupą Międzynarodowych Targów Poznańskich, organizuje Kongres Odbudowy Ukrainy pod nazwą COMMON FUTURE.

Wydarzenie to odbędzie się w Poznaniu w dniach 7-8 października 2024 roku. Celem tego kongresu jest dostarczenie przedsiębiorcom, politykom, bankowcom oraz samorządowcom kompleksowego obrazu sytuacji gospodarczej, politycznej i społecznej Ukrainy w trzecim roku wojny. Ważne także będą potrzeby związane z aktualną odbudową kraju oraz plany jego modernizacji. Jak również szczególne podkreślenie atutów Polski i możliwości ich lepszego wykorzystania, mając na uwadze bliskie sąsiedztwo oraz partnerstwo między Polską a Ukrainą, a także perspektywę przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej.

Warto przypomnieć oczywiste kwestie, które mogą przyczynić się do uzyskania przez Polskę statusu kluczowego hubu dla odbudowy i modernizacji Ukrainy:

  1. bliskość geograficzna;
  2. poziom obrotów handlowych, który czyni Polskę pierwszym partnerem handlowym Ukrainy w wolnym świecie;
  3. znajomość realiów Ukrainy, w której działa ponad 600 polskich firm;
  4. rosnąca przedsiębiorczość Ukraińców w Polsce;
  5. zdolności polskich firm produkcyjnych, budowlanych i transportowych; 
  6. ponad 460 partnerstw regionów, miast i gmin z obu krajów;
  7. doświadczenie negocjacji akcesyjnych i efektywne wykorzystanie środków finansowych, jakie pozyskaliśmy dzięki członkostwu w Unii Europejskiej.

Podczas wydarzenia COMMON FUTURE Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza zamierza poruszyć szereg kluczowych tematów, w tym: energetykę, produkcję medyczną i sanitarną, technologie podwójnego zastosowania, inwestycje oraz transport. Wśród poruszanych kwestii znajdą się również technologie ICT, zarządzanie kryzysowe, projektowanie budownictwa, wzmocnienie rynku pracy, a także droga Ukrainy do Unii Europejskiej oraz wsparcie społeczeństwa obywatelskiego.

*https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/komentarze-osw/2024-08-05/coraz-wazniejszy-partner-polski-eksport-na-ukraine-i

Materiał promocyjny Polsko - Ukraińskiej Izby Gospodarczej.

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ