Wzmacnianie współpracy gospodarczej w Ukrainie, regionie ABC to przede wszystkim networking biznesowy oraz różnorodne rozwiązania sprzyjające kooperacji. Organizatorzy zapraszają do udziału firmy logistyczne z Polski, Ukrainy oraz innych krajów, a także decydentów odpowiedzialnych za politykę transportową. Dialog między praktykami z branży transportowej a regulatorami ma na celu wypracowanie skutecznych rozwiązań.
Cel Baltic Business Forum, określony jako "wspieranie europejskich aspiracji Ukrainy", to nie tylko kwestia wielkiej polityki, ale także proces budowania świadomości i przekazywania wiedzy ukraińskim partnerom na temat prawdziwej natury Unii Europejskiej. To nie jest jedynie "bankomat" do realizacji marzeń, lecz przede wszystkim wspólnota wartości i norm prawnych, które stanowią fundament dla wspierania rozwoju społecznego, regionalnego i gospodarczego.
W związku z tym Polsko – Ukraińska Izba Gospodarcza zaprasza ukraińskich samorządowców z miast i hromad do Świnoujścia – lokalizacji, która jest symbolem polskiego sukcesu po przystąpieniu do UE. Uczestnicy zdobywają nie tylko wiedzę, ale również nawiązują istotne partnerstwa. Efektem działań BBF jest na przykład współpracy uzdrowisk – Świnoujścia z Truskawcem, co ukazuje potencjał relacji między naszymi krajami.
W obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę w 2022 roku międzynarodowa solidarność stała się kluczowym elementem wsparcia dla dotkniętych wojną regionów. Jednym z przykładów takiej działalności jest współpraca między Świnoujściem a Charkowem, gdzie lokalne społeczności oraz instytucje odgrywają znaczącą rolę w pomocy humanitarnej dla Ukrainy.
Wiktor Nesterenko z Przedstawicielstwa Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej w Charkowie podkreślił, jak wielkie znaczenie ma ta pomoc, szczególnie w odniesieniu do wspierania osób wewnętrznie przesiedlonych. W swoim wpisie na Facebooku z 25 września 2024 roku napisał:
Chciałbym wyrazić słowa wdzięczności społeczności miasta Świnoujście w województwie zachodniopomorskim (w tym ukraińskim społecznościom) oraz szczególnie Koordynatorce ds. współpracy ze Społecznością Ukraińską, Lilii Tkacz, za niemal półtoraroczną, stałą pomoc mieszkańcom gmin obwodu charkowskiego!
Nesterenko zwrócił również uwagę na to, jak ważne są relacje międzyludzkie w procesie odbudowy Ukrainy. To właśnie one są fundamentem, na którym opiera się wsparcie na rzecz odbudowy infrastruktury po zniszczeniach wojennych. Jego słowa przypominają, że pomoc humanitarna nie zależy jedynie od wielkich organizacji, ale od codziennych działań ludzi – Nie ma małej ani dużej pomocy, ona po prostu jest!
Świnoujście odgrywa kluczową rolę w dostarczaniu wsparcia, które często trafia do najciężej dotkniętych regionów. Wiktor Nesterenko zaznaczył, że w ostatnich miesiącach szczególna pomoc skierowana była do osób przesiedlonych w Hromadach Białej, Aleksiejewskiej, Kuryliwskiej oraz Krasnokutskiej. Wspomniał też o ostatniej dużej dostawie do Krasnokutskiej Hromady:
Ostatnio do Hromady Krasnokutskiej dostarczono ostatnie pudła z dużej partii medycznych, przeciwwirusowych kombinezonów ochronnych, ochraniaczy na buty, okularów oraz osłon o wartości ponad 106 tysięcy złotych, które przekazał szpital w Świnoujściu.
Taka pomoc była szczególnie potrzebna po katastrofie związanej z przełamaniem tamy, kiedy istniało ryzyko poważnych skutków dla zdrowia lokalnej społeczności.
Nesterenko podkreślił również trudności związane z organizacją takiej pomocy – od pozyskiwania materiałów, przez negocjacje, aż po transport ładunków do Ukrainy. Wyraził wdzięczność tym, którzy wspierają te działania, w tym kierowcom autobusów, którzy nie tylko dostarczają pomoc humanitarną do Warszawy, ale także bezpośrednio na wschód Ukrainy – Każdy w swoim miejscu robi to, co może, aby przybliżyć zwycięstwo, pomagać mieszkańcom hromad oraz osobom wewnętrznie przesiedlonym.
Ta współpraca między miastami pokazuje, że wsparcie w obliczu kryzysu wymaga zaangażowania na wielu poziomach – od lokalnych społeczności, przez samorządy, aż po międzynarodowe organizacje. To przykład, jak solidarność międzyludzka może przyczynić się do realnej zmiany w trudnych czasach.
Nesterenko zakończył swoje refleksje słowami, które doskonale oddają ducha tej współpracy – Wszyscy razem możemy zrobić wiele!
Materiał promocyjny Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej.