Rosjanie darują futra wdowom po żołnierzach z Doniecka i Ługańska. 349. dzień wojny w Ukrainie

- Jeśli chodzi o terytorium Rosji, nikt nie zabrania nam niszczenia celów bronią wyprodukowaną w Ukrainie. Czy mamy taką broń? Tak, mamy - powiedział Ołeksij Daniłow. W separatystycznych republikach Rosjanie rozdają futra wdowom po żołnierzach. Najważniejsze wiadomości 349. dnia wojny.

Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła prezydencki projekt ustawy o zatwierdzeniu dekretów dotyczący przedłużenia stanu wojennego i powszechnej mobilizacji na kolejne 90 dni. Poinformował o tym poseł Jarosław Żeleźniak. 

Daniłow: Ukraina ma broń do uderzeń na terytorium Rosji

Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, powiedział w rozmowie z CNN, że Ukraina ma już broń zdolną do uderzenia na terytorium Rosji. Według niego w późniejszym czasie Ukraina ma otrzymać też myśliwce F-16 - pisze "Ukraińska Prawda".

- Jeśli chodzi o terytorium Rosji, nikt nie zabrania nam niszczenia celów bronią wyprodukowaną w Ukrainie. Czy mamy taką broń? Tak, mamy - powiedział Daniłow.

Bachmut: szef Obwodowej Administracji Wojskowej nie wyklucza żadnych scenariuszy

Szef Donieckiej Obwodowej Administracji Wojskowej Pawło Kyrylenko nie wyklucza zdobycia Bachmutu przez Rosjan. Jednocześnie sceptycznie odnosi się do rosyjskich planów zajęcia całego obwodu donieckiego. 

 - Nie wykluczamy żadnych scenariuszy. Cały personel wojskowy znajduje się na liniach obronnych. I podejmowane są wszelkie maksymalne środki, aby do tego nie dopuścić - powiedział w rozmowie z Radiem Swoboda. Kyrylenko dodał też, że nikt nie będzie wykorzystywać obrońców jako mięso armatnie.

Rosja nie podaje informacji o miejscach, w których znaleziono ciała ukraińskich żołnierzy

Rosja nie podaje dokładnych informacji o lokalizacji ciał zabitych ukraińskich żołnierzy - poinformowało Dowództwo Koordynacyjne Ukrainy. 

"Status schwytanego żołnierza zostaje nadany tylko wtedy, gdy istnieje oficjalne potwierdzenie przez Ministerstwo Obrony państwa-agresora za pośrednictwem Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża. Brak takiego statusu nie wpływa na zaangażowanie schwytanego lub zaginionego żołnierza w procesy wymiany" - dodaje.  

Okupanci darują futra wdowom po żołnierzach z DRL i ŁRL

Wdowom po żołnierzach z Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej, którzy zginęli na froncie, Rosjanie zaczęli wręczać "prezenty".  Jak donosi rosyjski kanał Telegramu ASTRA, kobiety są obdarowywane futrami. Zdjęcia publikuje Jewgienij Skrypnik, współpracownik Igora Girkina, byłego przywódcy donieckich separatystów.

Posłowie wybrali nowych szefów MSW i SBU

Rada Najwyższa Ukrainy zatwierdziła nominację Ihora Kłymenka na stanowisko ministra spraw wewnętrznych. Wcześniej tymczasowo pełnił on obowiązki szefa ministerstwa. Przypomnijmy, że 18 stycznia pod Kijowem doszło do katastrofy śmigłowca, na pokładzie którego znajdowało się kierownictwo ukraińskiego MSW. Wśród ofiar znalazł się m.in. szef resortu Denys Monastyrski. Także Rada Najwyższa wyraziła zgodę na powołanie na szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Wasylia Malyuka, który wcześniej tymczasowo pełnił obowiązki szefa.

349. dzień wojny. Straty Rosjan na froncie

Łączne straty bojowe rosyjskiej armii od 24 lutego 2022 r. do 7 lutego 2023 r. wyniosły w przybliżeniu:

 • personel - około 133 190 (+1 030) osób;
 • czołgi - 3 245 (+14) szt.;
 • opancerzone wozy bojowe - 6 443 (+28) szt.;
 • systemy artyleryjskie - 2 232 (+1) jednostek;
 • Wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe - 461 jednostek;
 • środki obrony powietrznej - 227 (+0) jednostek;
 • samoloty - 294 jednostki;
 • śmigłowce - 284 (+0) jednostek;
 • drony poziomu operacyjno-taktycznego - 1 958 jednostek;
 • pociski manewrujące - 796 (+0) jednostek;
 • statki/łodzie - 18 (+0) jednostek;
 • sprzęt samochodowy i autocysterny - 5 107 (+3) szt.;
 • wyposażenie specjalne - 208 (+5) jednostki.
Posłuchaj podcastu Епізод 8: Чому важливо створити трибунал для засудження агресії Росії?
ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ