To zaboli Putina. Niemcy przekażą Skynex do strącania roju dronów. 370. dzień wojny w Ukrainie

Władimir Putin oficjalnie potwierdził, że żołnierze należący do elitarnych jednostek FSB walczyli w Ukrainie. Z Kolei według Jensa Stoltenberga zakończenie wojny nie odnowi normalnych stosunków NATO z Rosją. Niemcy przełamują kolejną barierę i tym razem przekażą Ukrainie dwa nowoczesne systemy obrony powietrznej Skynex. Główne wiadomości z 370. dnia wojny.

Rosyjskie grupy dywersyjne manewrują między wyspami na łodziach motorowych 

Rosyjscy okupanci na południu modyfikują łodzie motorowe, by przenosić swoje grupy dywersyjne i wywiadowcze wśród wysp. "Wróg prowadzi ostrzał w akwenie płytkiej zatoki u ujścia rzek Dniepr i Boh. Dwie łodzie zostały z powodzeniem zniszczone przez nasze jednostki" - informuje biuro prasowe Dowództwa Operacyjnego Południe.

Putin stwierdził, że FSB walczy na Ukrainie

Prezydent Rosji w czasie kolegium FSB powiedział, że jednostki tej służby specjalnej brały bezpośredni udział w wojnie z Ukrainą i zauważył, że ich szeregi poniosły straty. Piszą o tym rosyjskie media propagandowe RIA Nowosti i RBK.

Ilu Ukraińców zostało bez domu? 

Ponad milion Ukraińców od początku pełnoskalowej inwazji Federacji Rosyjskiej pozostało bez domu. Najbardziej ucierpieli ludzie z obwodu donieckiego, charkowskiego i kijowskiego. Takie informacje przekazała przewodnicząca Komitetu ds. Organizacji Władzy Państwowej, Samorządu Lokalnego, Rozwoju Regionalnego i Urbanistyki Olena Szuliak.

Stoltenberg: Zakończenie wojny nie odnowi normalnych stosunków z Rosją

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że nawet zakończenie wojny nie oznaczałoby, że Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego powróci do normalnych stosunków z Rosją.

- W ostatnich latach Rosja naruszyła kluczowe umowy dotyczące kontroli zbrojeń. To jest demontaż całej architektury zarządzania bronią. Dlatego musimy przyznać, że zakończenie tej wojny nie będzie powrotem do normalnych stosunków z Rosją. Nie ma drogi powrotnej - powiedział Sekretarz generalny NATO. 

Niemcy przekażą Ukrainie dwa supernowoczesne systemy obrony powietrznej Skynex 

Niemcy planują przekazać Ukrainie do końca roku dwa nowoczesne systemy obrony powietrznej Skynex. Zostały one zamówione przez rząd niemiecki - powiedział dyrektor generalny niemieckiego koncernu obronnego Rheinmetall Armin Papperger dla "The Wall Street Journal". Według niego wartość kontraktu wynosiła 200 milionów euro. Dyrektor koncernu zauważył, że Niemcy planowały wykorzystać te systemy do wzmocnienia własnych luk w obronie powietrznej. Ukraina potrzebuje ich jednak bardziej, co pokazuje, że Berlin przełamuje kolejne bariery w przekazywaniu broni. 

 

Skynex to system do strącania roju dronów, po raz pierwszy został pokazany publicznie na paryskich targach w 2016. Na poligonie w Szwajcarii taki samobieżny artyleryjski zestaw przeciwlotniczy precyzyjnie strącił serią pocisków rój składający się z ośmiu bezzałogowców. Zestaw może być ogromnym wsparciem dla Ukrainy, która jest atakowana m.in. przez drony produkcji irańskiej.  

370. dzień wojny. Straty Rosjan na froncie

Łączne straty bojowe rosyjskiej armii od 24.02.2022 do 28.02.2023 wyniosły w przybliżeniu:

 • personel - 149240 (+550) osób;
 • czołgi - 3388 (+3) szt.;
 • opancerzone wozy bojowe - 6630 (+9) szt.;
 • systemy artyleryjskie - 2383 (+3) jednostki;
 • wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe - 475 jednostek;
 • środki obrony powietrznej - 247 jednostek;
 • samoloty - 300 jednostek;
 • śmigłowce - 288 jednostek;
 • drony poziomu operacyjno-taktycznego - 2051 (+3) jednostek;
 • pociski manewrujące - 873 jednostki;
 • statki/łodzie - 18 (+0) jednostek;
 • sprzęt samochodowy i autocysterny - 5252 (+4) szt.;
 • wyposażenie specjalne - 230 jednostek. 
Posłuchaj podcastu Епізод 8: Чому важливо створити трибунал для засудження агресії Росії?
ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ