j

Rosyjska armia stała się memem. Życie ma równowartość kawałka szynki, sera i pstrąga

Rosyjskie kierownictwo nie ustaje w próbach motywowania mężczyzn do wstępowania w szeregi armii. Tym razem nagrodą za ryzykowanie własnego życia mają być na zestawy spożywcze dla rodziny. Otóż w Moskwie w ramach konkursu będzie można otrzymać 800 takich paczek. Koszt każdego z nich to około dwóch tysięcy rubli, czyli około 117 złotych.

Paczki z żywnością trafią do rodzin zmobilizowanych w stolicy Rosji. Konkurs na dostawę paczek żywnościowych dla "członków organizacji pozarządowych i rodzin zmobilizowanych" ogłosił urząd zamówień publicznych  Moskwy -  informuje rosyjski portal "ASTRA", powołując się na dokumenty opublikowane na stronie internetowej. W zestawach żywnościowych ufundowanych z budżetu państwa znajdzie się kawałek sera, torebka słodyczy, czarna herbata, kawa rozpuszczalna, a także 300 gram szynki i 200 gram lekko solonego pstrąga.

Piankę do golenia i szampon przekazano w prezencie rodzinom poległych Rosjan

W obwodzie leningradzkim krewnym rosyjskich żołnierzy poległych na wojnie wręczono piankę do golenia i szampon - poinformowała o tym administracja rejonu tichwińskiego. W opisie zdjęcia napisano, że "należy oddać cześć nie tylko żołnierzom i oficerom, ale także ich rodzinom".

Zobacz wideo Służba Bezpieczeństwa Ukrainy znalazła i schwytała rosyjskich agentów

Uroczyste przekazanie środków higienicznych wraz z sesją zdjęciową zbiegło się w czasie z Dniem Obrońcy Ojczyzny. "Dzisiaj przedstawiciele lokalnych organów samorządowych złożyli życzenia  krewnym, którzy zginęli w czasie Specjalnej Operacji Wojskowej" – czytamy w publikacji portalu tsn.ua.

Takich opowieści o teoretycznie drugiej armii świata jest znacznie więcej. Kilka miesięcy temu media opublikowały wideo, w którym przedstawicielka jednostki wojskowej w Kraju Ałtajskim opowiadałą, co zabrać ze sobą na wojnę w Ukrainie. Kobieta radziła rekrutom kupować środki higieny dla kobiet w celu zatamowania krwawienia, a także przeszukiwać apteczki samochodowe w poszukiwaniu opasek uciskowych. Zmobilizowani mężczyźni postanowili zapytać ją, czy otrzymaliby te rzeczy w jednostce wojskowej. "Zabierzcie wszystko, co macie, chłopcy. Nie ma nic! Sami wyposażamy naszych ludzi" – wyjaśniła kobieta.

Zaledwie kilka dni temu rosyjski niezależny portal "The Insider" poinformował, że zmobilizowani żołnierze z spod Moskwy zostali wysłani do szturmu w obwodzie ługańskim "uzbrojonych w broń strzelecką i łopaty".

Mobilizacja w Rosji. Ile osób zostało powołanych w szeregi armii?

W Rosji zmobilizowano prawdopodobnie ponad pół miliona osób, mimo deklarowanego przez władze limitu 300 tys. - twierdzi "Mediazona", powołując się na liczbę ślubów w trybie pilnym organizowanych w Rosji. Rosyjski serwis opublikował drugą część śledztwa dotyczącą liczby osób zmobilizowanych w Federacji Rosyjskiej. Okazuje się, że po oficjalnym rozpoczęciu mobilizacji we wrześniu ubiegłego roku mężczyźni, którzy otrzymali wezwania, mogli wziąć ślub w trybie przyspieszonym, zamiast czekać miesiącami. Dzięki temu żony mobilizowanych mogły liczyć na świadczenia od państwa w przypadku śmierci mężów na froncie. Na podstawie oficjalnych danych z Rosstatu (rosyjski urząd statystyczny), liczba rejestracji małżeństw w 2022 r. gwałtownie wzrosła, co pozwoliło oszacować skalę mobilizacji do armii na 525 tys. osób.