Droga jak z piekła w Bachmucie. Wstrząsająca relacja ukraińskich żołnierzy [Wideo]

- Siły Zbrojne Ukrainy niebawem wykorzystają straty, jakie Federacja Rosyjska poniosła w Bachmucie, tak jak miało to miejsce podczas wypędzania okupantów z obwodów kijowskiego i charkowskiego - powiedział generał pułkownik Sуrski. Tymczasem Rosjanie strzelają i próbują odciąć część drogi z Czasowego Jaru do Bachmutu. Ponadto Rosja częściowo odzyskała kontrolę nad podejściami do Kreminnej. Główne wiadomości z 393. dnia wojny.

Rzyszczów. Zakończono odgruzowywani akademika, wzrosła liczba zabitych

W nocy 23 marca ratownicy zakończyli rozbiórkę gruzów na terenie Liceum Zawodowego w Rzyszczowie w obwodzie kijowskim. Nocą ratownicy odnaleźli pod gruzami jeszcze jedno ciało, więc liczba ofiar wzrosła do dziewięciu osób — poinformowało biuro regionalne Państwowej Służby Ratowniczej Ukrainy. Rosjanie zaatakowali miasto dronami w nocy 22 marca.

Sуrski: Już wkrótce Siły Zbrojne Ukrainy wykorzystają straty Federacji Rosyjskiej w Bachmucie

Dowódca Wojsk Lądowych Ołeksandr Syrski powiedział, że Rosjanie za wszelką cenę próbują zająć Bachmut, mimo utraty piechoty i sprzętu. Główną siłą Federacji Rosyjskiej na kierunku bachmuckim jest terrorystyczna Grupa "Wagnera", która znacznie traci na sile i wygasa.

"Już wkrótce skorzystamy z tej okazji, tak jak kiedyś pod Kijowem, Charkowem, Bałakliją i Kupiańskiem" — powiedział generał.

SBU zatrzymała rosyjskiego agenta. Pomagał wagnerowcom

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zatrzymała rosyjskiego agenta — byłego zastępcę dowódcy jednej z ukraińskich jednostek wojskowych, który na początku lat 90. przeszedł na emeryturę. Funkcjonariusze organów ścigania ustalili, że w lipcu 2022 roku zgodził się na współpracę z Grupą "Wagnera" — został zwerbowany w zakazanym w Ukrainie portalu społecznościowym VK (WKontakcie).

Według śledztwa mężczyzna przekazał wywiadowi Grupy "Wagnera" informacje o sytuacji w Żytomierzu, o ruchu jednostek Sił Zbrojnych Ukrainy, a także notował współrzędne ulicznych systemów monitoringu rozmieszczonych w pobliżu siedzib władz państwowych i organów ścigania — mówią stróże prawa. Rosjanie chcieli wykorzystać te informacje do zaplanowania ewentualnej dywersji w Żytomierzu. 

Armia rosyjska chce odbić Kupiańsk

Wywiad brytyjskiego Ministerstwa Obrony donosi, że Rosja częściowo odzyskała kontrolę nad podejściami do Kreminnej, która na początku roku była bezpośrednio zagrożona ze strony Ukrainy. "Miejscami Rosja poczyniła kilkukilometrowe postępy. Rosyjskie dowództwo prawdopodobnie próbuje rozszerzyć strefę bezpieczeństwa na zachód od linii obronnych, które przygotowały wzdłuż wzniesienia i wykorzystać naturalną przeszkodę w postaci rzeki Oskil" — czytamy w raporcie.

Oficerowie wywiadu zakładają też, że Rosjanie chcą odbić Kupiańsk, który we wrześniu został wyzwolony przez wojska ukraińskie, gdyż miasto to jest węzłem logistycznym.

Rosja. Płonęła fabryka produkująca silniki do sprzętu wojskowego

W rosyjskim mieście Jarosław wybuchł pożar na terenie Jarosławskiej Fabryki Silników. Produkowane są tam silniki diesla, które znajdują zastosowanie m.in. w sprzęcie wojskowym. Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Rosji informuje, że olej transformatorowy zapalił się na powierzchni 30 metrów kwadratowych. Administracja zakładu ewakuowała 218 osób. Kolejnych 7 osób zostało ocalonych przez ratowników. 

Bachmut. Widok na drogę życia [wideo]

Żołnierzy 46. Powietrznodesantowej Brygady Szturmowej pokazali w sieci krótki film, przedstawiający jedną z dróg życia do Bachmutu w obwodzie donieckim, z wolnego terytorium wschodniej Ukrainy, którą rosyjscy okupanci próbują całkowicie otoczyć od lata 2022 roku. Na nagraniu widać zniszczoną przez ciężki sprzęt wojskowy i pociski/miny drogę, na której (i wzdłuż niej) znajduje się wiele przestrzelonych pojazdów i ich fragmentów.

 

Część drogi z Czasowego Jaru do Bachmutu, zwłaszcza w pobliżu wsi Chromowe, jest ostrzeliwana przez najeźdźców, którzy próbują ją odciąć od północy.

393. dzień wojny. Straty Rosjan na froncie

Łączne straty bojowe rosyjskiej armii od 24.02.22 do 23.03.23 wyniosły w przybliżeniu:

  • personel — 168 150 (+660) osób;
  • czołgi — 3 570 (+13) szt.;
  • opancerzone wozy bojowe — 6 898 (+11) szt.;
  • systemy artyleryjskie — 2 608 (+19) jednostek;
  • wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe — 511 (+2) jednostek;
  • środki obrony powietrznej — 273 (+1) jednostek;
  • samoloty — 305 jednostek;
  • śmigłowce — 290 jednostek;
  • drony poziomu operacyjno-taktycznego — 2 203 (+20) jednostek;
  • pociski manewrujące — 909 jednostek;
  • statki/łodzie — 18 jednostek;
  • sprzęt samochodowy i autocysterny — 5 452 (+18) szt.;
  • wyposażenie specjalne — 273 (+3) jednostek.
ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ