Nawet 3 mln Ukraińców może nie wrócić do domu po wojnie. Wrócą emeryci. Najnowsze badania

Centrum Strategii Ekonomicznej w Ukrainie przedstawił wyniki najnowszych badań dotyczących uchodźców za granicą. Według badaczy liczba Ukraińców, wyjeżdżających na Zachód wzrosła, a ich chęć powrotu do domu maleje. Powody? Brak perspektyw na rynku pracy w Ukrainie i trwające wciąż rosyjskie ataki na miasta.

Nie wszyscy Ukraińcy wrócą do domu po zakończeniu wojny

W poniedziałek, 4 września, Centrum Strategii Ekonomicznej w Ukrainie przedstawił raport dotyczący uchodźców. Według wyników ich badań nie wszyscy Ukraińcy wrócą do domu po zakończeniu wojny. Z każdym kolejnym dniem rosyjskiej inwazji, uchodźców jest coraz więcej, a im dłużej to trwa, tym bardziej maleje chęć i potrzeba Ukraińców, żeby wracać na Ukrainę. Za granicą szybko znajdują pracę i wysyłają dzieci do szkół. Ukraiński rynek pracy nie może im dziś zaoferować ani stabilności, ani godnych pensji.

Nawet 3 mln Ukraińców może nie wrócić do swojego kraju

W tej chwili za granicą mieszka blisko 7 milionów Ukraińców. Są to głównie kobiety i dzieci - twierdzi dyrektor Ukraińskiego Centrum Strategii Gospodarczej Glib Wyszlinski. Według niego ponad 3 miliony z nich zostanie za granicą, w innych krajach niż Polska. Na Ukrainę wrócą przede wszystkim emeryci.

To grupa, która jest najbardziej skłonna do powrotu

Na całym świecie w sumie ponad 30 procent uchodźców obecnie pracuje. Ta liczba z miesiąca na miesiąc rośnie. W Polsce obecnie przebywa ponad 1,2 mln obywateli Ukrainy. Łącznie zatrudnienie w Polsce znalazło ponad 900 tys. obywateli Ukrainy, informuje minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Według badaczy dochody ukraińskich uchodźców są coraz wyższe, choć niższe niż przed wojną. W badaniach przeprowadzonych przez Centrum Strategii Ekonomicznej, migranci zostali podzieleni na cztery grupy:

  • migranci z wyboru;
  • migranci zarobkowi;
  • specjaliści, których na Zachodzie brakuje;
  • uchodźcy wojenni z okupowanych miast.  

Do Ukrainy przez Polskę wróciło już ponad 14 mln obywateli

Większość ukraińskich uchodźców deklaruje, że cieszy się życiem za granicą, ale najbardziej podoba im się życie w Ukrainie. Około 63 procent uchodźców planuje powrót do domu w przyszłości, jednak ten odsetek z miesiąca na miesiąc spada.

Według danych polskiej Straży Granicznej, od początku wojny do Polski wjechało ponad 15 milionów Ukraińców. Do tej pory do Ukrainy przez Polskę wróciło już ponad 14 mln obywateli tego kraju. Do dziś w Polsce jest zarejestrowanych blisko milion ukraińskich uchodźców.

Co trzeci uchodźca nie wróci na Ukrainę

Według najnowszego badania Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw uchodźców (UNHCR), większość uchodźców z Ukrainy nadal liczy na powrót do domu w przyszłości, choć obecnie pozostają tam, gdzie się znajdują. Zaledwie 14 procent uchodźców planuje powrót do domu w ciągu najbliższych trzech miesięcy. Blisko 65 procent ukraińskich uchodźców chce wrócić do domu, ale nie planuje powrotu w tym roku. 

W sumie w ciągu półtora roku, od stycznia 2022 r. do czerwca 2023 r., granice państwowe Ukrainy zostały przekroczone 50 mln razy. Spośród nich 26,36 mln osób opuściło Ukrainę, a 23,66 mln przybyło. Wręcz przeciwna sytuacja z cudzoziemcami. W ciągu sześciu miesięcy tego roku do kraju przybyło więcej cudzoziemców, niż wyjechało – o 12,2 tys. osób. Trend ten obserwujemy co miesiąc od lutego 2023 roku.

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ